Son güncelleme: 22 Ocak 2021

YDS Başvuruları

⋅Giriş
⋅YDS başvuruları ne zaman başlayacak?
⋅YDS başvuru işlemleri nelerdir?

1. YDS Başvuru Koşulları
2. YDS Başvuru İşlemleri
3. YDS Aday Başvuru Formunun Doldurulması
4. YDS Sınav Ücretinin Yatırılması
5. Başvuru Merkezleri Aracılığıyla Yapılacak YDS Başvuruları
6. İnternet Erişim Şifresi
7. İnternet Aracılığıyla Yapılacak YDS Başvuruları
8. Engelli Adayların İnternet Aracılığıyla Yapacakları YDS Başvuruları
9. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YDS Başvuru İşlemleri
10. Postayla ya da elden YDS başvurusu yapılabilir mi?

⋅YDS başvurum geçerli sayıldıktan sonra, adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?
⋅YDS sınavına girerken yanımda neler olmalı/olmamalı?
⋅YDS sınavında hangi soru kitapçığı ve cevap kağıdını kullanacağım?
⋅Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?
⋅YDS soruları daha sonra yayınlanıyor mu?
⋅YDS sınav sonucumu nasıl öğrenebilirim?
⋅YDS sınav sonucuma itiraz edebilir miyim?

 

Giriş

ÖSYM’nin uyguladığı sınavlarda başvuru tarihlerini kaçırmamak ve işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek çok büyük önem taşıyor. Başvuru kılavuzları bu nedenle var ve orada yazılan kurallara göre hareket etmek gerekiyor. Hepimiz zaman zaman şahit olmuşuzdur: Başvurularını yaparken yeterince özen göstermeyen adaylar, sınav salonlarında beklenmedik durumlarla karşılaşıp gerginlikler yaşayabiliyor (ya da aynı gerginliği başkalarına yaşatabiliyor). Bazen de sınav salonuna bile ulaşamadan, “yedek kulübesinde” bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalıyor. Kendisi zaten yeterince zorlu olan bir sınavın, bir de bu türden sorunlarıyla uğraşmayı herhalde hiçbir YDS adayı arzu etmez. Yaptığımız bu uyarının haklı olduğunu düşünüyor ve başvurunuz esnasında ya da sınava gireceğiniz salonda herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, lütfen YDS başvurunuzu ciddiye alınız ve bütün işlemleri sırasıyla ve titizlikle gerçekleştiriniz.

Bu dosyayı, YDS başvuru işlemleri konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vermek amacıyla hazırladık. Dosyaya, bazı tahmin ve yorumlarımızı da ekledik; bu sayede siz YDS adaylarının bir nebze olsun işini kolaylaştırmaya çalıştık. Soru, görüş ve önerilerinizle bizlere katkıda bulunmak isterseniz, sitemizin İletişim Kutusu’nu kullanabilir ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

Önemli not 1: YDS Başvuruları dosyası, ÖSYM tarafından yeni duyurular yapılması halinde güncellenecektir.

Önemli not 2: Sitemiz sadece İngilizce eğitimi ile ilgilendiği için aşağıdaki dosyada YDS İngilizce sınav başvurusu vb. ifadelerle sıkça karşılaşabilirsiniz. Ancak aynı başvuru koşulları YDS’ye farklı dillerden girecek olan adaylar için de geçerlidir.

YDS başvuruları ne zaman başlayacak?

En yakın YDS sınavı

2021 yılı YDS/1 Sınavı, 18 Nisan Pazar günü yapılacak ve başvurular, 25 Şubat 2021 Perşembe – 8 Mart 2021 Pazartesi günleri arasında gerçekleştirilecektir. 16 Mart 2021 Salı günü ise geç başvurular alınacaktır. Geç başvuru 15 Mart Pazartesi gününü 16 Mart Salı’ya bağlayan gece saat 00:00’da başlayıp aynı gün saat 23:59’da sona erecektir.

Lütfen dikkat: Geç başvuru işlemleri ÖSYM Sınav Merkezleri’nce yürütülmemekte, sadece online olarak yapılabilmektedir.

Normal başvuru işlemleri ÖSYM merkezleri ve sanal ortamda osym.gov.tr tarafından yürütülecektir. YDS/1’in kapsadığı dillerin listesi aşağıdadır:

Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca

Lütfen dikkat: Aşağıda belirtilen dillerde YDS sınavı yapılmayacaktır. Bu dillerden sınava girecek adaylara, yılda bir kez olmak üzere, sadece E-YDS sınav hakkı tanınacaktır. Bu adaylar, sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-Sınav Merkezlerinde sınava girebilecektir. E-YDS sınav tarihlerini E-YDS Nedir dosyamızda bulabilirsiniz.

Bulgarca, Farsça, İspanyolca, İtalyanca ve Yunanca

Not: 2020 yılında, belirtilen normal tarihler arasında YDS başvurusu yapan adaylardan 130 TL, geç başvuru yapan adaylardan ise 195 TL ücret tahsil edilmiştir.

En yakın ikinci YDS sınavı

2021 YDS/2 Sınavı, 10 Ekim 2021 Pazar günü gerçekleştirilecektir. Başvurular, 20 Ağustos 2021 Cuma – 31 Ağustos 2021 Salı günleri arasında yapılacaktır. Normal süreyi kaçırmış olan adaylar, 8 Eylül 2021 Çarşamba günü geç başvuruda bulunabileceklerdir. Geç başvuru 7 Eylül Salı gününü 8 Eylül Çarşamba’ya bağlayan gece saat 00:00’da başlayıp aynı gün saat 23:59’da sona erecektir.

Normal başvuru işlemleri ÖSYM merkezleri ve sanal ortamda osym.gov.tr tarafından yürütülecektir. 2021 yılı içinde üçüncü bir YDS sınavı yapılmayacağı belirtilmiştir.

2021 yılı YDS Sonbahar Dönemi Sınavı (YDS/2) sadece aşağıda belirtilen dilleri kapsayacaktır. YDS/2’de başka bir dilden sınav yapılmayacaktır:

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça

YDS başvuru işlemleri nelerdir?

1. YDS Başvuru Koşulları
YDS’ye, yabancı dil koşulunu karşılamak üzere doçent veya doktora/sanatta yeterlik adayları, lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar, TUS, DUS ve EUS adayları, dil tazminatı almak isteyen kamu personeli ve KPSS sınav sonucuna ek olarak yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen adaylar girebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için bkz.  YDS Nedir adlı dosyamız.

2. YDS Başvuru İşlemleri

2021 yılı YDS/1 Sınavı, 18 Nisan Pazar günü yapılacak ve başvurular, 25 Şubat Perşembe – 8 Mart Pazartesi günleri arasında gerçekleştirilecektir. 16 Mart 2021 Salı günü ise geç başvurular alınacaktır. Bu sınava başvuruda bulunacak adayların, 25 Şubat 2021 Perşembe gününden itibaren https://www.osym.gov.tr/ internet adresinden Sınav Kılavuzu ve Aday Başvuru Formunun çıktısını almaları gerekmektedir.

Önemli Not 1: Hiçbir ÖSYM sınav ya da başvuru merkezinde kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmamaktadır.

Önemli Not 2: Başvurunuzun geçerli sayılabilmesi ve zaman kaybınızı en aza indirebilmek için aşağıdaki açıklamaları lütfen dikkatle okuyunuz ve (ÖSYM tarafından) verilen talimatlara uygun hareket ediniz:

a) Başvuru tarihine göre, son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiş (fotoğrafı reddedilmemiş) olan adaylar: 18 Nisan 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek 2021 YDS/1 Sınavına başvurunuzu bireysel olarak internet aracılığıyla yapabilir ya da başvuru merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Bir örnek: Eylül 2015’te herhangi bir ÖSYM sınavına başvuru merkezleri aracılığıyla başvurduğunuzu varsayalım. Daha sonra örneğin, 2016 ve / veya 2017 yılında bu defa internetten başvuru yaparak aynı ya da farklı bir ÖSYM sınavına girmiş olabilirsiniz. Ancak ilk başvurunuzu Eylül 2015’te yaptığınız için (yani ilk başvurunuzun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçtiği için), 18 Nisan 2021 Pazar günü yapılacak YDS/1 Sınavına internet başvurunuz kabul edilmeyecektir. Durumunuz yukarıda yapılan açıklamaya uyuyorsa, herhangi bir ÖSYM başvuru merkezine şahsen gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede, geçen 50 ay süresince fiziki görünümünüzde (yüz özellikleriniz vs.) meydana gelmiş olabilecek değişiklikler, başvuru merkezlerinde çekilecek fotoğrafla saptanacaktır.

b) Son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmamış olan adaylar: 18 Nisan 2021 Pazar günü yapılacak olan YDS/1 Sınavı için başvurunuzu, başvuru merkezleri aracılığıyla yapmanız gerekmektedir. Size en yakın ÖSYM başvuru merkezini, ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri sayfasından öğrenebilirsiniz.

c) Yabancı uyruklu adaylar için: Daha önce ÖSYM’den Yabancı Uyruk Kimlik Numarası (Y.U. No.) almayan ve 18 Nisan 2021 Pazar günü yapılacak olan YDS/1 Sınavına girmek isteyen yabancı uyruklu bir adaysınız. Bu durumda, sınav başvurusu yapabilmek için önce Merkezi Nüfus İdare Sistemi’nden (MERNİS) Y.U. Numarası almalısınız. Veya ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden Y.U. Numarası Edinme Formunu doldurarak verilecek “Belge Kodu” ile ÖSYM Çağrı Merkezinden Y.U. numaranızı almalısınız. (Bkz. 9. madde Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YDS Başvuru İşlemleri)

3. YDS Aday Başvuru Formunun Doldurulması
Başvurularını ÖSYM başvuru merkezlerine yapacak olan adaylar: Sınav kılavuzunun ilgili maddelerini dikkatle okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu doldurunuz. Forma kesinlikle fotoğraf yapıştırmayınız. Fotoğrafınız başvuru merkezindeki görevli tarafından çekilecek ve daha sonra elektronik ortama aktarılacak ve yine görevli tarafından size Başvuru Kayıt Bilgileri belgesi verilecektir. (Bkz. 5. madde)

Önemli not: Bu belgede, geçici İnternet Erişim Şifresi bulunmaktadır. ÖSYM Başvuru Merkezi’ne yaptığınız başvuru sonrasında, sınava giriş belgesi çıktısı almak, sonuç öğrenmek vs. işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştireceğinize göre, Başvuru Kayıt Bilgileri belgesini özenle saklayınız. Bu belgede yer alan geçici şifreyi en kısa sürede ÖSYM’nin internet adresinden değiştirmeniz gerekmektedir.

Dikkat: 2020 yılında, ÖSYM başvuru merkezlerine yapılan başvurularda adaylardan 10 TL ücret alınmıştır.

4. YDS Sınav Ücretinin Yatırılması

ÖSYM tarafından belirlenen 2021 YDS Sınav ücretini (muhtemelen 130 TL), başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatırmalısınız. Sınav ücretini yatırmak için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası*, ad ve soyadı bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır. Eğer internet bankacılığını kullanıyorsanız, sınav ücretini internet üzerinden de yatırabilirsiniz. Bu durumda banka dekontunun çıktısını alınız. Arzu ederseniz, odeme.osym.gov.tr adresini ziyaret ederek 2021 YDS/1 Sınav ücretini kredi ya da banka kartı ile de ödeyebilirsiniz.

*Uyruğu T.C. olmayan adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasındaki “Y.U. Numara Edin” başlıklı alandan alacakları numarayı T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır.

5. Başvuru Merkezi Aracılığıyla Yapılacak YDS Başvuruları
a) Daha önce doldurduğunuz Aday Başvuru Formunuzu, kimlik belgenizi ve sınav ücretini yatırdığınız bankanın ya da ÖSYM’nin dekontunu yanınıza alarak size en yakın Başvuru Merkezine gidiniz.

b) Başvuru Merkezinde, görevli tarafından Aday Başvuru Formundaki bilgileriniz ile birlikte web kamerayla çekilecek fotoğrafınız elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğrafın; cepheden, yüzü açık, sizi kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerekmektedir. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik olmamalıdır. Sınav günü, fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde, Salon Başkanının sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.

c) Engelli adaylar engellerini, yanlarında bulundurmak zorunda oldukları alet ve / veya cihazları ve yardım istedikleri konuyu (örneğin soruları okuyacak ya da işaretleyecek bir personel) belirten dilekçelerini, sağlık raporu ile birlikte başvuru merkezine giderken yanlarında bulunduracak ancak bu merkeze engel durumu ile ilgili herhangi bir belge teslim etmeyeceklerdir. Bu belgeler posta yoluyla ÖSYM Merkezine gönderilecektir.

d) Başvuru Merkezi görevlisi, bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra, yazıcıdan alacağı 2021 YDS/1 Sınavı Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmeniz için size verecektir.

e) 2021 YDS/1 Sınavı Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol ediniz ve bilgiler doğru ise imzalayıp görevliye onaylaması için geri veriniz. Onaylanmış fotoğraflı belgenizi ve İnternet Erişim Şifrenizi alınız ve saklayınız. (Mümkünse belgenin bir fotokopisini çektirip aslını ve kopyasını ayrı yerlerde saklayınız.)

f) Başvuru merkezine gittiğinizde, Başvuru Hizmeti Ücreti olarak muhtemelen 10 TL bedel ödemeniz gerekecektir.

6. İnternet Erişim Şifresi
Başvuru Merkezlerinden yaptığınız başvuru sonrası size verilecek olan İnternet Erişim Şifresini kaybetmeyiniz. https://ais.osym.gov.tr/ adresini ziyaret ederek, şifrenizi yenileyiniz (Bu işlem zorunludur!). Daha sonra şifrenizi bir-iki farklı yere (örneğin, cep telefonunuza ve bilgisayarınıza) kaydediniz. Bu şifre olmadan sınava giriş ve sınav sonuç belgesi edinemezsiniz.

Bir hatırlatma: İnternet Erişim Şifrenizle, ÖSYM tarafından yapılan diğer bütün sınavlara başvurabilirsiniz.

7. İnternet Aracılığıyla Yapılacak YDS Başvuruları
a) Eğer durumunuz 2. maddenin a bendine uyuyorsa (ya da başka bir deyişle herhangi bir başvuru merkezine gitmeden, sınava doğrudan internetten başvurma hakkınız varsa), başvurma süresi içerisinde kılavuzda belirtilen bankalardan birine sınav ücretini şahsen ya da internet bankacılığı kanalıyla odeme.osym.gov.tr adresinden yatırınız.

b) Bankaya ya da ÖSYM’ye sınav ücretini yatırdıktan sonra yazıcısı olan bir bilgisayar kullanarak, ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik / Y.U. Numaranız ile son 50 ay içerisinde ÖSYM’den almış olduğunuz şifrenizi giriniz. Karşınıza çıkacak olan sayfada YDS’yi seçerek mevcut bilgilerinizi kontrol ediniz, kimlik bilgileriniz dışında istenilen alanları güncelleyiniz ve varsa eksik bilgilerinizi tamamlayınız.

c) Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra “Başvuru işlemi ÖSYM’ye bildirilmiştir” iletisini bekleyiniz. Bu iletiyi gördüğünüzde Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizin dökümünü alınız ve bu belgeyi saklayınız. Bu adımla birlikte başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Önemli Not 1: Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar: Hatalı bilgi girişini önlemek açısından, çıktısını aldığınız Aday Başvuru Formunu önceden doldurup daha sonra ais.osym.gov.tr sitesine bilgi girişi yapınız.

Önemli Not 2: İnternet erişim şifrenizi hatırlamıyorsanız, ais.osym.gov.tr internet adresinden Şifremi Unuttum alanına girip önceki başvurunuzda verdiğiniz bilgilerden hareketle size sorulacak olan soruları cevaplayınız. Bu yolla şifrenizi tekrar edinebilirsiniz. Eğer bu bilgileri de hatırlamıyorsanız, doğrudan başvuru merkezlerine ya da sınav koordinatörlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

8. Engelli Adayların İnternet Aracılığıyla Yapacakları YDS Başvuruları
İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapan engelli adayların, dilekçeleri ile sağlık kurulu raporlarının bir örneğini Aday Başvuru Formuna ekleyerek başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir. Bu adaylar daha önceki yıllarda yapılan sınavlarda sağlık kurulu raporlarını ÖSYM’ye göndermiş olsalar bile, bu durumlarını belirten bir dilekçeyi ve raporlarının bir örneğini Aday Başvuru Formuna ekleyerek ÖSYM’ye ulaştırmalıdır.

9. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YDS Başvuru İşlemleri
Yabancı uyruklu öğrenciler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Merkezi Nüfus İdare Sistemi’nden (MERNİS) 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No edinebilir ve bu numarayı YU No olarak başvuru işlemlerinde kullanabilirler. 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No’su bulunmayan bütün yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’de ikamet etsin ya da etmesin, ais.osym.gov.tr/YabanciUyruk/YabanciUyrukNoEdinme adresinden YU No edinebilirler. Bu sitenin sol üst köşesinde bulunan YU No Talep Formu’nu dolduran adaylara Belge Kodu verilir. Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler, bu Belge Kodu ile 7 gün içinde herhangi bir ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü’ne doğrudan başvurarak hem YU No alabilir hem de YDS işlemlerini tamamlayabilirler. Türkiye’de ikamet etmeyen yabancı uyruklu öğrenciler ise, bu Belge Kodu ile 7 gün içinde ÖSYM Çağrı Merkezi’ni arayıp (+90 444 67 96) YU No alabilir ve başvurularını nasıl yapacaklarını öğrenebilirler.

10. Postayla ya da elden YDS başvurusu yapılabilir mi?
Postayla ya da elden başvuru kabul edilmemektedir.

YDS başvurum geçerli sayıldıktan sonra, adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

Hayır, gönderilmeyecektir! Sınava girilecek binayı ve salonu gösteren 18 Nisan 2021 YDS/1 İngilizce Sınavına Giriş Belgesi, sınavdan yaklaşık 10 gün önce ais.osym.gov.tr adresinde yayınlanacak ve adaylar bu belgenin renkli çıktısını alarak, sınav günü yanlarında bulunduracaklardır. Bu belgenin herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatılmasına gerek yoktur.

Önemli not: Sınava Giriş Belgenizi kaybettiyseniz, ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizi kullanarak tekrar çıktı alabilirsiniz.

YDS sınavına girerken yanımda neler olmalı / olmamalı?

1. 2021 YDS/1 SINAVINA GİRİŞ BELGESİ sınava girerken yanınızda olmalıdır. Bu belgede fotoğrafınız, sınava gireceğiniz merkezin adresi ve salon numarası bilgileri bulunacaktır.

2. NÜFUS CÜZDANI VEYA PASAPORT: 2021 YDS/1 Sınavı Giriş Belgesine ek olarak, yanınızda T.C. Kimlik Numarası içeren Nüfus Cüzdanınız ya da geçerli (süresi henüz dolmamış) pasaportunuz olması gerekmektedir.

Yorum ve öneri: ÖSYM Başvuru Merkezlerinde web kameralar kullanılarak çekilen fotoğraflar, adayın kendisinden başka herkese benzemektedir. Ancak esas kimlik kartınız (nüfus cüzdanı ya da pasaport) yanınızda olacağı için korkmayınız! Çünkü bu kimlik kartlarında özelliklerinizi iyi yansıtan kaliteli fotoğraflarınız vardır ve salon görevlileri bu fotoğrafları esas alırlar.

3. ŞEFFAF PET ŞİŞE İÇİNDE SU: Adaylar, şeffaf pet şişesi içinde olmak şartıyla yanlarında su bulundurabilir ve alyansları ile sınava girebilirler. Ayrıca, bayan adayların, başörtülerini tutturmak için kullandıkları iğneye izin verilmektedir. Ancak kalem, silgi vb. kırtasiye malzemesi, saat, cep telefonu, her türlü mücevherat, takı, saç tokası, bozuk para, çanta vs. ile sınav salonuna girilmesi kesinlikle yasaktır. Kalem, silgi, şekerleme, peçete vs. sınavdan önce salon görevlileri tarafından adaylara ücretsiz olarak verilecektir. Adayların sürelerini kontrol edebilmeleri için her sınav salonunda bir duvar saati bulunmaktadır.

Not: Raporlarında belirtilmek koşuluyla, engelli adaylar kullanmaları zorunlu olan araç, alet ve cihazları (örneğin işitme cihazı) ile sınav salonuna girebilirler.

YDS sınavında hangi soru kitapçığı ve cevap kâğıdını kullanacağım?

Sınava girdiğiniz salondaki görevliler tarafından size aşağıdaki kitapçık ve cevap kâğıdı verilecektir:

1. Aday Başvuru Formunuzda belirttiğiniz dile ait kapalı poşet içindeki soru kitapçığı (örneğin 18 Nisan 2021 YDS/1 Sınavı – İngilizce).
2. Adınıza düzenlenmiş, üzerinde fotoğrafınız ve TC Kimlik ya da YU numaranızın basılı bulunduğu cevap kâğıdı.

Lütfen dikkat: Cevap kâğıdınızdaki bilgilerin size ait olduğunu kontrol edip boşluklara gerekli bilgileri doldurunuz. Soru kitapçığınızın kapağında yer alan boşlukları da doldurmayı ihmal etmeyiniz (adınız, soyadınız, TC Kimlik, salon ve sıra numaranız).

Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

Saat 10:15’te başlayacak olan YDS sınavının ilk 135 ve son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk edemezsiniz. Başka bir deyişle, sınav salonundan ancak 12:30-13:00 saatleri arasında ya da sınav bittiğinde çıkabilirsiniz.

YDS soruları daha sonra yayınlanıyor mu?

Evet, yayınlanıyor. Ancak birçok sınavda soruların sadece %10’luk kısmına erişim hakkı veriliyor. Çıkmış YDS sorularına www.osym.gov.tr/TR,15073/yds-cikmis-sorular.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Önemli not 1: ÖSYM, YDS sınavlarına giren adaylara, soruları ve verdikleri cevapları inceleyebilmeleri amacıyla bir hak tanımakta ve https://ais.osym.gov.tr internet adresinde YDS sınavlarını erişime açmaktadır. YDS sınavları, genellikle sonuçların açıklandığı tarihten başlayarak 10 gün süreyle adayların erişimine açık kalmaktadır.

Buradan hareketle, 18 Nisan 2021 YDS/1 sonuçları 11 Mayıs 2021 Salı günü açıklandığı zaman sınav sorularının aynı şekilde (sadece sınava giren) adayların erişimine açılacağını varsayabiliriz.

Önemli not 2: Yukarıda belirtiğimiz gibi, YDS sınavlarından 1 gün sonra sorular ÖSYM’nin sitesinde yayınlanmakta ancak bu sorular, çoğu zaman sınavın sadece %10’luk kısmını, nadir olarak da tamamını kapsamaktadır. Örneğin, 1 Aralık 2019 tarihinde yapılan YDS’den bir gün sonra yani 2 Aralık 2019 tarihinde soruların yalnızca 8 tanesi adayların erişimine açılmıştır. Bu yüzden, 18 Nisan 2021 YDS sorularının tamamının erişime açılıp açılmayacağını anlayabilmek için sınav sonuçlarının duyurulacağı 11 Mayıs 2021 tarihini beklemek gerekmektedir.

YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Sınav sonuçları adayların adreslerine gönderilmemekte, sınavdan yaklaşık 3-4 hafta sonra https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. Adaylar kendilerine ait sonuç belgesinin renkli çıktısını alıp resmi başvurularında (yüksek lisans vs.) kullanabilirler. Bu belgenin, herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatılmasına gerek yoktur.

18 Nisan 2021 YDS/1 sonuçları 11 Mayıs 2021 Salı günü açıklanacaktır.

YDS sonucuma itiraz edebilir miyim?

Sınavda beklemediğiniz düşük bir puan aldıysanız, bir dilekçe yazarak, internet üzerinden ÖSYM’ye başvuruda bulunabilir ve belli bir ücret karşılığında sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

Yorum ve öneri: ÖSYM’nin, yapılan bireysel başvurularda herhangi bir adayın notunu değiştirdiği (puanını yükselttiği) çok nadir görülen bir durumdur. Sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesi için başvururken, sonucun büyük ihtimalle değişmeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız.

www.bademci.com