6. YDS sınav ücretini nereye yatıracağım?

YDS sınav ücretini, aşağıdaki yöntemlerden birini tercih ederek yatırabilirsiniz. Artık hangisi sizin için uygunsa. (Bkz. Ek Tablo 3 .)

Notlar:
1) Ödeme için başvuruların biteceği günden bir gün sonrasına kadar vaktiniz olacak. Örneğin, YDS/1 başvurularının 27 Şubat’ta sona ereceğini varsayalım. O halde 28 Şubat ödeme için son gün. Buna göre, sınav ücretini aşağıda belirtilen tarih ve saate kadar ödeyebilirsiniz. Ödeme yöntemi de size kalmış.

a) Sınav ücretinizi, ödemenin son günü saat 16:00’ya kadar aşağıda adı belirtilen ve şubede ödeme kabul eden bankaların herhangi bir şubesinden yatırabilirsiniz. Aslında son saat 16:59 fakat o saatte adamı bankadan içeri bile almazlar.

b) Ek Tablo 3’e göre, birçok banka internet şubelerinden ödeme kabul ediyor. Dolayısıyla son gün saat 23:30’a kadar sınav ücretini bu yolla da ödeyebilirsiniz. Dekontun çıktısını almayı unutmayınız. Ya da en azından kendinize mail olarak gönderip saklayınız. Aslında son saat 23:59 fakat kalan bir dakika içinde ancak siteye giriş yapabilirsiniz. Ve siteye biraz bakıp sadece “Elveda” diyebilirsiniz ): Nasipse ödemenizi de %50 zamlı tarifeden geç başvuru gününde yaparsınız.

İnternet bankacılığı kanalıyla örnek ödeme işlemi: Sınav ücretini Ek Tablo 3’te yer alan bir bankanın mobil uygulaması üzerinden ödemek istiyorsunuz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ana sayfada sırasıyla, ‘Ödemeler’, ‘Kurum Ödemeleri’, ‘ÖSYM Ödemeleri’ sekmelerine tıklayınız. Açılan yeni sayfada ‘Sınav Adı’ ve ‘T.C. Kimlik Numarası (TCKN)’ butonlarını göreceksiniz. Eğer hesap size aitse, TCKN’niz otomatik olarak alt butonda çıkacaktır. (Bu işlemi sizin adınıza bir yakınınız da yapabilir. O zaman butonda görünen kendisine ait TCKN’yi sizin TCKN’niz ile değiştirmesi gerekir.) Daha sonra bir üstteki ‘Sınav Adı’ butonuna tıklayınız. Açılacak yeni sayfada girmek istediğiniz sınavın üzerine tıklayıp işleminizi tamamlayınız.

c) Ek Tablo 3’e bakınız. Eğer o listede yer alan bir banka, sınav ücretini ATM’den kabul ediyorsa, bu yolu da tercih edebilirsiniz. Ancak ödemeyi yaptığınızda ATM’nin size vereceği işlem dekontunu almayı ve saklamayı unutmayınız.

d) Sınav ücretini ödemek için bir yol daha var: https://odeme.osym.gov.tr/. Son saat: 23:30.

2) Ödeme işini son güne bırakmayınız. Başvurunuzu tamamladıktan hemen sonra bu işi de aradan çıkartınız ki, başınız rahat etsin. Zira sınav ücretini ödemeyi unutmanız halinde yaptığınız başvurunun herhangi bir geçerliliği kalmıyor. ÖSYM, online sistemdeki başvuru bilgilerinizi otomatik olarak siliyor.

3) Uyruğu T.C. olmayan bir adaysanız… Ödeme işlemleri esnasında ÖSYM’nin internet sayfasındaki “Y.U. Numara Edin” başlıklı alandan Y.U No alabilirsiniz. Bu numarayı T.C. Kimlik Numaranız olarak kullanabilirsiniz.

www.bademci.com

 


Devamı 1 2 3 4 5 6 <-7-> 8 9 10 11