Son güncelleme: 20 Aralık 2021

E-YDS Nedir?

 


Lütfen Dikkat!

Bu dosya, E-YDS hakkında genel ve teknik bilgiler içerir. E-YDS sınavına girmeden önce ihtiyaç duyacağınız bütün temel bilgileri burada bulabilirsiniz. Sınav merkezinde soruları cevaplayıp “Sınavı Tamamla” butonuna basana kadar yapmanız gereken bütün işlemler ve dikkat etmeniz gereken bütün ayrıntılar E-YDS Nedir? dosyasında adım adım açıklanmıştır. Eğer sadece 2021 yılında yapılacak E-YDS sınavlarına nasıl başvurabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, https://bademci.com/e-yds-basvuru/ dosyasına tıklayabilirsiniz.

Giriş

Aşağıda E-YDS (Elektronik Yabancı Dil Sınavı) ile ilgili zihinleri meşgul eden birçok soruyu, ÖSYM’nin E-YDS kılavuzlarını ve E-YDS İngilizce sınavı hakkında yayınlanmış rapor, istatistiki bilgi ve sınava giren çok sayıda adayın görüş ve düşüncelerini esas alarak cevaplamaya çalıştık. Bu verileri; kendi deneyimlerimiz, yorumlarımız ve önerilerimizle karınca kararınca zenginleştirmeye çalıştık.

Siz de soru, görüş ve önerilerinizle bu dosyaya katkıda bulunmak isterseniz, sitemizin İletişim Kutusunu kullanabilir ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

E-YDS nedir?

E-YDS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilk kez 20 Eylül 2014 tarihinde uygulanmış olan bir dil sınavıdır. E-YDS’de sorular, sınav kitapçığı ve cevap kâğıdı yerine bilgisayar üzerinden okunur ve cevaplanır. Her adaya bir bilgisayar tahsis edilen ve şimdilik sadece dört merkezde (Adana, Ankara, İstanbul, İzmir’de) uygulanan E-YDS İngilizce sınavı, çok az sayıda adaya hizmet verebilmektedir. Örneğin, 21 Ağustos 2021 tarihinde yapılan E-YDS İngilizce sınavı için illere göre aşağıdaki kontenjanlar ayrılmıştır.

Adana 294, Ankara 3800, İstanbul 432, İzmir 84.

Buna göre, 21 Ağustos 2021 Cumartesi günü dört büyük ilimizde sadece 4610 aday E-YDS İngilizce sınavına girebilmiştir. Sınav kitapçığı ve cevap kâğıdı kullanılarak ülke çapında yapılan ve 100,000’i aşkın adayın girdiği YDS sınavlarına kıyasla E-YDS İngilizce sınavı kontenjanı (4610 – yaklaşık %4.5) oldukça düşüktür. Bu yüzden olsa gerek ÖSYM tarafından sistem açıldığında, genellikle 1 dakika içinde başvurular tamamlanmakta (kontenjan dolmakta) ve her sınav döneminde binlerce aday, E-YDS başvurusu dahi yapamadan eli boş dönmektedir. Dolayısıyla az sayıda YDS adayına hizmet verebilen E-YDS’yi, halen bir pilot uygulama olarak değerlendirebiliriz.

E-YDS İngilizce sınavı başvurularında yaşanan bu sıkıntıdan sonra sınavın neden olduğu ikinci ama çok daha ciddiye alınması gereken zorluk, sınavın bilgisayar başında yapılıyor olmasıdır. E-YDS’de sorular üzerinde not almak, belli bölümlerin, alıştığımız tarzda altını çizmek vs. mümkün değildir. Çok sayıda adayın sıkıntı yaşamasına ve puan kaybetmesine neden olan bu durumun, özellikle paragraf sorularında önemli kayıplara yol açabileceğini ve sınav kitapçığı kullanılarak yapılan YDS’ye kıyasla dezavantaj yaratacağını dikkate almak gerekir. Ayrıca bazı adaylar, E-YDS için kullanılan bilgisayarlarda ekran parlaması, genişliği ve soruların dizgisinde okunma zorluğu gibi durumlarla karşılaştıklarını bildirmiştir.

O halde; soru sayısı, soru türleri, sınanan dil düzeyi, toplam süre, sağladığı haklar ve başka birçok açıdan YDS ile tamamen aynı özelliklere sahip olsa da, E-YDS İngilizce sınavı, YDS İngilizce sınavına kıyasla kesinlikle daha zordur ve iki sınav arasında E-YDS aleyhine 5-20 puanlık farklar (düşüşler) yaşanabilmektedir.

Bir yorum ve bir uyarı: 2012 yılına kadar uygulanan ÜDS ve KPDS, klasik liselerden mezun adaylar kadar, dil eğitimlerini iyi okullarda almış adaylar için de aşılması zor bir engel olmuştur. Geçmişte ÜDS/KPDS’yi gündemlerinin üst sıralarına taşımayan çok sayıda aday, bu nedenle ciddi bedeller ödemek zorunda kalmış, çeşitli kurslarda ve sınav salonlarında değerli zamanlarını yitirmiştir. 12 yıl boyunca uygulanan ÜDS ve 22 yıl boyunca uygulanan KPDS’nin ciddi sınavlar olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu iki sınavın devamı niteliğindeki YDS ve E-YDS İngilizce sınavlarının da, özellikle ortalamanın üzerinde puanlar hedefleyen adaylar tarafından ciddiyetle ele alınmasını ve E-YDS’nin özelliği gereği bilgisayar başında çok sayıda deneme sınavı yapılmasını öneririz.

Öneri: Şu ana kadar yapılan E-YDS İngilizce sınavlarından herhangi birine iyi ya da çok iyi hazırlanan, ancak buna rağmen notu düşen ya da artmayan bir E-YDS adayı iseniz, bu durumu doğal karşılamalı ve sakin olmalısınız. Yukarıda açıkladığımız zorluklara ek olarak, belki de süreyi iyi yönetemediğiniz ve / veya sorularda seçici davranmadığınız (yani düzeyinizin üzerinde olsun olmasın her soruyu çözmeye çalıştığınız için) notunuz düşmüş ya da artmamış olabilir. Bu ve benzeri problemlerin çözümü için birkaç olumlu adım atabilir ve durumu kısa zamanda lehinize çevirebilirsiniz. Bunu başarmak istiyorsanız, sınava küsmek ve bir süre geri çekilmektense, hangi konulardaki eksiklerinizin ve hangi hatalı yaklaşımlarınızın size puan kaybettirdiğini anlamaya çalışabilirsiniz. Sitemizde yer alan ve 7 bölümden oluşan YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler dosyası size bu konuda yardımcı olacaktır.

Unutmayınız: Dil nankördür ve geri gidişi hızlı olur.

E-YDS’de bilgisayar kullanırken nelere dikkat edilmeli?

E-YDS’ye girecek adayların kişisel bir bilgisayarı kullanma bilgisine/becerisine sahip olmaları gerekir. Sınavda, adaylara bilgisayar kullanma eğitimi veya herhangi bir şekilde bilgisayar kullanım desteği/yardımı sağlanmıyor. Yani E-YDS’ye giren bir aday iseniz, bilgisayar kullanırken zorlandığınız bir konuda gözetmenlere hiçbir soru soramazsınız. Bu nedenle, sınavın arayüzlerini tanımak için hem aşağıda bizim hazırladığımız açıklamaları hem de http://esinav.osym.gov.tr/ adresindeki E-YDS İngilizce deneme sınavını dikkatle incelemeniz ve sınavı bilgisayar başında çözmeniz yararlı olacaktır.

Önemli hatırlatma: E-YDS sınav merkezlerinde adaylara tahsis edilen bilgisayarların klavyesi olmadığını ve sadece fare (mouse) kullanımına izin verildiğini unutmayınız. T.C. Kimlik Numaranız vb. bazı bilgilerinizi, ekrandaki sanal klavyeyi kullanarak girebilirsiniz.

Aşağıda, sınavın arayüzü vasıtasıyla yapabileceğiniz/yapmanız gereken bütün işlemleri sırasıyla bulabilirsiniz:

° Bilgisayar ekranında önce T.C. Kimlik numaranızı girerek sistemi açınız ve web kameraya bakarak kendi fotoğrafınızı çekiniz. Yüzünüzü, ekranda beliren çerçeve içine cepheden girecek şekilde ayarlayınız. Resmin düzgünlüğünden emin olamadıysanız, çekimi tekrar edebilirsiniz. Ancak Fotoğrafı Onayla butonuna bastıktan sonra işlemi geri alamaz yani resminizi tekrar çekemezsiniz. Bu durumda, el kaldırarak gözetmenlerden yardım istemelisiniz.

° Bu aşamadan sonra ekranda Kullanım Kılavuzu butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayınız. Ancak incelemek için değil, sadece adet yerini bulsun diye. Çünkü sınav arayüzü/uygulaması hakkında bilgiler içeren bu kılavuzu 3 dakika içinde kesinlikle okuyup inceleyemezsiniz. Bu işi daha önce yapmış olmanız gerekir. Aşağıda sınav arayüzü/uygulaması hakkında ihtiyaç duyacağınız belli başlı bütün bilgileri vereceğiz. Lütfen dikkatle inceleyiniz.

° Yukarıda belirttiğimiz gibi, belki de siz daha kılavuzun yarısına gelmeden sınavın başlamasına 20 saniye kala ekranda, “Sınav başlıyor…” uyarısını göreceksiniz. Sınav otomatik olarak ve ilk sorudan itibaren ekranda belirecektir. Sorunun solunda ve sağında ok işaretleri bulunur. Sağdaki ok işareti ile bir sonraki soruya geçebilirsiniz. İkinci sorudan itibaren ise, soldaki ok işaretini kullanarak bir önceki soruya tekrar dönebilirsiniz.

° E-YDS sınavında bir soruyu incelerken soru ve seçeneklerin ya da önemli gördüğünüz bazı kelime ya da ifadelerin üzerini fare ile belirgin (highlight) hale getirebilirsiniz (sarı renk). Bu işlemi yapmak için sanki kopyalamak ister gibi, parmağınızı farenin soluna basılı tutarak kelimenin/ifadenin üzerinden geçiniz. Bu kelimenin/ifadenin (ya da arzu ederseniz bütün bir cümlenin) arka plan rengi sarıya dönecektir. Daha sonra ifadenin üzerine fare ile gelerek sağ tıklayıp bu işlemi geri alabilirsiniz.

° Soru seçenekleri arasında sizce yanlış olan ve bir daha dikkatinizi çekmesini istemediğiniz bir seçenek ya da ifade varsa, fare ile üzerine gelip sağ tıklatınız. O seçenek ya da ifade silik hale gelecek ve üstü çizilecektir. Daha sonra aynı bölgenin üzerine fare ile gelip yine sağ tıklayabilir ve işlemi geri alabilirsiniz.

° Her türlü boşluk doldurma sorusunda, sizce doğru olan seçeneğin kutucuğuna tıkladığınızda, kutucuk içindeki harf (A, B, C, D ya da E) belirgin hale gelir. Bu esnada, işaretlediğiniz seçenekte yer alan kelime/ifade ya da cümleyi yukarıdaki sorunun boşluğunu doldurmuş olarak ve kırmızı renkte görürsünüz. Kırmızı rengi cevabınızın yanlış olduğu şeklinde algılamayın. Bu, sadece işaretlediğiniz seçeneğin dikkatinizi çekmesi için düşünülmüş bir yöntem.

° Sol tarafta, soru numarasının altında daire içinde kitap ayracına benzer bir buton göreceksiniz. O esnada cevaplamaya çalıştığınız (ya da cevabını işaretlediğiniz ama emin olamadığınız) bir soruyu bu butona tıklayıp kayda alabilirsiniz. Daha sonra sol üstte bulunan Gözden Geçir butonuna tıklayıp bu şekilde kayda aldığınız sorulara hızla geri dönebilirsiniz. (Yani o soruyu tekrar inceleyebilir ve gerekirse cevabını değiştirebilirsiniz. İlk verdiğiniz cevap C, değiştirmek istediğiniz seçenek ise E olsun. E kutucuğunun üstüne tıkladığınızda cevabınız kendiliğinden E seçeneği olarak değişecektir.)

° Gözden Geçir bölümünde soru kutucuklarının üstünde yer alan;

Tüm sorular / Cevapladıklarım / İşaretlediklerim / Boş bıraktıklarım

butonlarına sırasıyla tıklayıp bütün soruları ve bu sorulara verdiğiniz cevapları ayrı ayrı filtreleyebilirsiniz.

° Gözden Geçir butonunu, cevapladığınız bütün sorulara hızla erişmek için de kullanabilirsiniz. Numaralandırılmış 80 kutucuktan örneğin, 27. sorunun üzerine geldiğinizde sağ tarafta sorunun önizlemesini görebilir ya da kutuyu tıklayıp 27. soruyu tam ekrana aktardıktan sonra tekrar inceleyebilirsiniz.

° Sol üstte yer alan Anlık Durum butonuna tıklayıp kalan soru sayınızı, cevapladığınız soru sayısını ve bir soru için harcadığınız ortalama cevaplama sürenizi görebilirsiniz.

° Sağ üstte yer alan Ayarlar bölümü size, yazıları büyütmek/küçültmek dışında başkaca bir işlem yapma imkânı vermez. En altta Aydınlık/Karanlık Mod seçeneği vardır ancak bu butonla tek yapabileceğiniz şey, ekranda siyah zemin üzerinde yazıları beyaz görmek. Açıkçası bu da tavsiye edilecek bir değişiklik değil.

° Sınav başladıktan sonraki ilk 135 dakika boyunca sınav salonunu terk edemezsiniz. Ancak sınavın 135’inci dakikasından sonra “Sınavı tamamla” butonunu kullanarak sınavınızı bitirebilir ve salondan ayrılabilirsiniz.

° Eğer “Sınavı tamamla” butonuna yanlışlıkla bastıysanız, telaşa kapılmadan hemen el kaldırın ve sınav gözetmenlerine durumu bildirin. Bu işleminiz görevliler tarafından geri alınacak ve sınava kaldığınız yerden devam etmeniz sağlanacaktır. Ve yine endişe etmeyiniz; “Sınavı tamamla” butonuna basmadan önce sorulara verdiğiniz cevapların hiçbiri kaybolmayacaktır.

E-YDS’ye kimler girebilir?

♦ Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

♦ Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

♦ Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

♦ Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dâhil, herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

♦ Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen ya da açıktan ataması yapılacak olanlar.

♦ Yurt dışında öğrenim görüp de diploma denklik işlemleri için E-YDS sonuçlarından yararlanmak isteyen adaylar.

♦ Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ve Eczacılıkta Uzmanlık Sınavına (EUS) girecek olan adaylar.

♦ Yurt dışında eğitim (TÜBİTAK) başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

♦ Araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunan adaylar.

♦ Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

♦ Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli statüde çalışacak mütercim veya tercümanlar ile çözümleyici ve programcılar.

♦ Yabancı dil tazminatı ve kariyer uzmanlığı – A grubu kadro başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

♦ Çalışmak istedikleri kurumun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen yabancı dil okutmanları.

♦ Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler. (Not: E-YDS’ye girebilmek için herhangi bir eğitim kurumundan (lise, üniversite vs.) mezuniyet şartı aranmamaktadır.)

Önemli: Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürmek istedikleri üniversite (enstitü) yetkilileri ile yüz yüze görüşerek, yüksek lisans programları için üniversitenin (enstitünün) E-YDS sınav sonuçlarını kullanıp kullanmadığını ve eğer kullanıyor ise, bunun şartlarını öğrenmeleri gerekir.

E-YDS’de kaç soru vardır, her soru kaç puan değerindedir ve sınav süresi ne kadardır?

E-YDS’de 80 soru vardır ve her bir doğru cevabın değeri 1.25 puan üzerinden hesaplanmaktadır (1.25 x 80 = 100). Buna göre, 100 üzerinden 55 puana ihtiyaç duyan bir doçent ya da doktora adayının, E-YDS sınavında en az 44 doğru cevap bulması gerekmektedir (44 x 1.25 = 55). TUS, DUS ya da EUS’a girecek olan bir adayın ise, 100 üzerinden 50 puan alabilmek için E-YDS sınavında en az 40 doğru cevap çıkarması gerekmektedir (40 x 1.25 = 50). Soru türleri arasında puan açısından fark olmayıp herhangi bir kelime sorusunun değeri (1.25 puan) ile herhangi bir paragraf sorusunun değeri (1.25 puan) eşittir.

E-YDS İngilizce sınavında toplam sınav süresi 3 saat (180 dakika), her bir soru için ayrılabilecek ortalama süre ise 2 dakika 15 saniyedir (135 saniye). Aşağıdaki tablo; hangi soru türüne, ne kadar süre ayrılması gerektiği konusunda adaylara rehberlik etmek amacıyla hazırlanmıştır.

E-YDS İngilizce sınavını başarmak sizin için önem taşıyorsa, bu sürelere riayet ediniz.

Tablo 1: E-YDS İngilizce Sınavında Soru Türleri ve Her Soru Türü İçin Ayrılması Önerilen Süre

Tabloyu büyütmek ve çıktısını almak için tıklayınız.

Önemli not: Önerilen sürelerin hangi kriterler dikkate alınarak belirlendiğini öğrenmek isterseniz, sitemizdeki YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi adlı dosyaları dikkatle inceleyiniz.

E-YDS konuları ve soru türleri nelerdir?

E-YDS konuları ve soru türleri için bkz. https://bademci.com/yds-yokdil-cozum-teknikleri/

E-YDS’de konu dağılımı nasıldır?

E-YDS konu dağılımı için aşağıdaki dosyada yer alan Tablo 1’i inceleyebilirsiniz. https://bademci.com/yds-yokdil-cozum-teknikleri/

E-YDS’den kaç puan almalıyım?

♦ Araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunan adayların E-YDS’den asgari 50 puan almaları gerekmektedir. (100 üzerinden 50 puan = 80 üzerinden 40 doğru cevap)

♦ Doçent ve doktora / sanatta yeterlik adaylarının E-YDS’den 100 üzerinden en az 55 almaları gerekir. (100 üzerinden 55 puan = 80 üzerinden 44 doğru cevap)

♦ Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen ya da açıktan yapılacak atamalarda E-YDS’den 50 puan şartı aranmaktadır.

♦ Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ya da Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Sınavına (EUS) girecek olan adayların E-YDS’den en az 50 ve üstü puan almaları gerekmektedir.

♦ Yabancı dil tazminatı ve kariyer uzmanlığı – A grubu kadro başvurularında E-YDS’den en az 70 ve üstü puan şartı aranmaktadır. (100 üzerinden 70 puan = 80 üzerinden 56 doğru cevap)

♦ Yabancı dil okutmanları için E-YDS barajı 80 puandır. (100 üzerinden 80 puan = 80 üzerinden 64 doğru cevap)

♦ Yurt dışında eğitim (TÜBİTAK) başvurusunda ise asgari E-YDS puanı 60’tır. (100 üzerinden 60 puan = 80 üzerinden 48 doğru cevap)

♦ Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli statüde çalışacak mütercim veya tercümanların E-YDS’den en az 80 ve üstü puan almaları gerekmektedir. (100 üzerinden 80 puan = 80 üzerinden 64 doğru cevap)

♦ Aynı statüde çalışacak çözümleyici ve programcıların ise, asgari E-YDS puanı 60 olmalıdır. (100 üzerinden 60 puan = 80 üzerinden 48 doğru cevap)

♦ Öğretmenlik atamasında kullanılan KPSSP120 puanının hesaplanmasında E-YDS’nin ağırlığı %50’dir.

E-YDS İngilizce Sınavı, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği

TOEFL IBT ve PTE Akademik, E-YDS İngilizce sınavına eşdeğer kabul edilen iki dil sınavıdır. Aşağıda, bu sınavların E-YDS İngilizce sınavı ile karşılaştırmalı eşdeğer puanları verilmiştir. Tablo, Yüksek Öğretim Kurulu ve ÖSYM’nin sitelerinden yararlanılarak hazırlanmış olup YDS / E-YDS / YÖKDİL ve eski ÜDS/KPDS İngilizce sınavlarının puanları eşdeğer olarak kabul edilmiştir.

Tablo 2: E-YDS (İngilizce), TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği

Diğer dillerdeki eşdeğerlik tabloları için bkz. https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/GENEL/EsdegerlikTablosu25022016.pdf

2 önemli not:

1. Kimi üniversiteler (enstitüler) yüksek lisans ya da doktora adayları için getirilen E-YDS’deki (ya da diğer eşdeğer sınavlardaki) asgari puan barajını yükseltebilmektedirler. Bu nedenle, adayların, öğrenim görmeyi düşündükleri enstitüye doğrudan başvurarak yüksek lisans ya da doktora için şart koşulmuş YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Akademik (İngilizce) sınavlarından almaları gereken asgari puanları öğrenmeleri yararlarına olacaktır.

2. Bazı üniversiteler yüksek lisans veya doktora başvurusu yapan adaylara, kendi dil sınavlarını uygulayabilmektedir. Ancak, bu tür bir sınavı başaran bir aday, yeterlik ya da tez aşamasına geldiğinde, YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Akademik (İngilizce) sınavlarından birine girmek ve bağlı olduğu enstitü tarafından belirlenmiş olan asgari puanı almak zorundadır.

Unutmayınız: YDS / E-YDS / YÖKDİL barajını, eğitim aldığı enstitü tarafından belirlenen süreler içerisinde başaramayan bir adayın, devam etmekte olduğu yüksek lisans ya da doktora programıyla ilişiği kesilebilmektedir.

E-YDS İngilizce sınavı mı, TOEFL ya da PTE mi?

TOEFL ve PTE Akademik; kelime, gramer ve okuma – anlama becerilerinin yanı sıra adayların dinleme, konuşma ve yazma becerilerini de sınayan oldukça geniş kapsamlı sınavlardır. Devlet okullarından mezun, İngilizce temelleri daha çok literatür (bilimsel makale) takibine dayanan ve bu nedenle çeviri (okuma – anlama) becerileri gelişmiş olan adaylar, E-YDS İngilizce sınavına kıyasla TOEFL ya da PTE Akademik sınavında daha çok zorlanmaktadır. Ayrıca ÖSYM’nin çoktan seçmeli testlerine alışmış bir aday için, TOEFL ya da PTE Akademik sınavlarının sistemine ve farklı soru formatına uyum sağlamak oldukça uzun bir zaman almaktadır.

Not: E-YDS (İngilizce), TOEFL ve PTE Akademik hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu sınavların birçok açıdan karşılaştırıldığı YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler (7) dosyasında YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Seçiminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ni mutlaka inceleyiniz.

E-YDS istatistikleri ne anlatıyor?

E-YDS’de ortalama başarı oranları hakkında başvurulabilecek tek kaynak, Mayıs 2018’de ÖSYM tarafından yayınlanan 2017 E-YDS İngilizce Değerlendirme Raporu’dur (https://www.osym.gov.tr/TR,15051/2017-e-yds-ingilizce-degerlendirme-raporu.html). Bu raporda, ilk 10 E-YDS İngilizce Sınavı’na yaklaşık 10.000 adayın girdiği ve başarı ortalamasının yaklaşık %56-65 arasında olduğu belirtilmiştir. Gerçek soru kitapçığı kullanılan YDS’ye tek bir dönemde (Nisan 2013) 300.000 kişinin girdiğini dikkate alırsak, 10 dönemde en az 1,5 milyon adayın bu sınavı denemiş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. YDS’de başarı ortalamasının yaklaşık %30-38 arasında bulunduğunu da belirterek, bu aşamada, dilerseniz basit bir karşılaştırma yapalım:

2017 E-YDS İngilizce Değerlendirme Raporu’na göre;
10 dönemde E-YDS İngilizce Sınavı’na giren aday sayısı: yaklaşık 10.000
Başarı ortalaması: yaklaşık %56-65

ÖSYM tarafından yayınlanan sayısal verilere göre;
10 dönemde YDS İngilizce Sınavı’na giren aday sayısı: yaklaşık 1.500.000

Başarı ortalaması: yaklaşık %30-38

Sayılar karşılaştırıldığında, YDS İngilizce Sınavı’na giren adayların E-YDS’ye giren adaylara göre sayıca çok üstün oldukları ve istatistiki açıdan çok daha kesin ve çok daha güçlü bir sonuç verecekleri açıktır. O halde, başarı ortalamasının hesaplanmasında, E-YDS’yi değil, YDS’yi dikkate almak daha doğru ve gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Kaldı ki, son yıllarda yapılan E-YDS İngilizce sınavlarında, düzey daha da yükselmiş, soruların zorluk derecesi artmıştır. Dolayısıyla, son E-YDS İngilizce sınavlarında ortalama başarının, YDS ortalamasına indiğini hatta YDS’ye göre daha da aşağıda kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

E-YDS’de yanlışlar doğruları götürür mü?

Hayır, götürmez! Ancak bir E-YDS adayının cevabını bilemediği sorularda gelişigüzel işaretleme yapmaması lehine olacaktır. Çünkü yanlışların doğruları götürmediğini bilen bir aday, kendi düzeyine uygun olup olmadığını dikkate almaksızın her soru ile uğraşır, hatta boğuşur. Bu, nafile bir çabadır. Şöyle ki; herhangi bir sorunun sınadığı örneğin gramer bilgisine sahip olmayan bir aday, o soru üzerinde yorumlar yaparak, fikirler yürüterek cevap bulamaz. Bu sırada kaybedeceği süre ve moral ise diğer sorulardaki başarısını kesinlikle olumsuz etkiler. O halde, yanlışlar doğruları götürmese bile, ortalama bir adayın sınırlarını iyi tayin etmesi ve E-YDS İngilizce sınavında cevabını bulamayacağı sorularla gereksiz yere vakit kaybetmemesi KESİNLİKLE yararına olacaktır. Dilerseniz, bu konuyu, örnekler vererek iki maddede açıklamaya çalışalım:

1. İlk okuduğunuzda cevabını bulamadığınız sorular, ikinci değerlendirmenizi de muhtemelen karşılıksız bırakacak olan sorulardır. Eğer bu esnada sorunun bir-iki seçeneğini eleyebilmişseniz (ki onlardan birinin de doğru cevap olma ihtimali hayli yüksektir), içinizden bir ses hedefe yaklaştığınızı, vazgeçmeden değerlendirmenize devam etmeniz gerektiğini söyler. Tabii bu sırada saat de çalışmaya devam eder. Böylece, tek bir soru üzerinde yapacağınız bu türden nafile bir değerlendirme 5-6 dakikanızı su içinde yer bitirir. Sonuçta, gelişigüzel cevaplayabileceğinizi ve yanlış çıksa dahi herhangi bir puan kaybına neden olmayacağını bildiğiniz, örneğin 15 soru (15 soru x 5-6 dakika = 75-90 dakika), toplam süresi 180 dakika olan bu sınavda size ağır kayıplar verdirir.

2. Sorulara gelişigüzel cevap verdiğinizde, bunların arasından doğru cevap yakalama oranınız çok düşük kalır. Çünkü belli bir stratejiye bağlı kalmadan işaretleme (atış) yaptığınız için standart sapmanızı bozarsınız. Standart sapmanız bozulduğunda ise, rastgele işaretleme yaptığınız sorulardan yakalayabileceğiniz doğru cevap sayısı çok düşük kalır.

Öneri: Bu tür soruları önce boş bırakınız ve sınavın sonuna yaklaşırken emin olarak cevapladığınız diğer soruların seçenek dağılımını hesaplayınız. Daha sonra tek bir atış seçeneği belirleyip kalan bütün soruları bu seçeneğe göre işaretleyiniz.

Önemli: Düzey aşan soruların işaretlenmesinde (cevaplandırılmasında) nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, sitemizin YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi adlı dosyalarını dikkatle incelemenizi öneririz. Bu iki dosya, YDS / E-YDS / YÖKDİL’de sürenizi nasıl yönetmeniz gerektiğine dair önemli ipuçları içermektedir.

E-YDS hangi alanlarda yapılır?

Ağırlık sosyal bilimlerde olmak üzere, E-YDS üç temel bilimden de (fen, sağlık, sosyal) sorular içermektedir. YÖKDİL’de ise fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere 3 ayrı bilim dalından sınav uygulanmaktadır. E-YDS’de bu türden bir bilim dalı ayrımı yapılmamakta; hangi alanda eğitim almış olursa olsun, bütün adaylar aynı sınava tabi tutulmaktadır.

E-YDS hangi dillerde yapılır?

İngilizceye ek olarak E-YDS aşağıdaki dilleri de kapsamaktadır:

Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca.

Ancak bu dillerden sınava girmek isteyen adaylara, yılda sadece bir sınav hakkı tanınmaktadır. Örneğin, 2022 yılında E-YDS’ye Almanca ya da Fransızcadan girmek isteyenlere, 28 Mayıs Cumartesi günü, Arapça ya da Rusçadan girmek isteyen adaylara ise 24 Temmuz Pazar günü tek bir sınav hakkı verilmiştir.

Öte yandan, E-YDS İngilizce sınavına girecek adaylara, 2022 yılı içerisinde toplam 8 sınav hakkı tanınmıştır. Aşağıda, E-YDS ne zaman ve nerede yapılır? adlı bölümde yer alan tabloyu inceleyerek 2022 yılı E-YDS sınavları ve başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.

E-YDS’ye istediğim bir dilden girebilir miyim?

Doçentlik başvurusu için Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, Japonca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça dilleri kabul edilmektedir. Ancak E-YDS, bu dillerden Çince ve Japoncayı kapsamamaktadır. Bu nedenle, Çince ya da Japoncadan sınava girmek isterseniz, YDS’yi tercih etmeniz gerekir.

Doktora ya da yüksek lisans başvurusunda öncelikle İngilizce, Fransızca ya da Almanca E-YDS sonucu kabul edilmektedir. Üniversiteler arasında farklı uygulamalar olduğu için Arapça, Farsça ya da Rusça dillerini kabul edebilen enstitüler/üniversiteler de mevcuttur.

Bilim dalı bir yabancı dille ilgili olanlar -akademik çalışmalarını aynı dalda sürdürmek isterlerse- yabancı dil sınavına başka bir dilden girmek zorunda kalabilmektedir. Örneğin, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde görevli bir doçent adayının, E-YDS’ye İngilizceden değil, örneğin, Almanca ya da Fransızcadan girmesi gerekmektedir. Ancak enstitüler arasında kimi yorum farklılıkları da olabilmektedir. Bu nedenle, bilim dalı yabancı dil olup da akademik çalışmalarını aynı dalda sürdürmek isteyen adayların, bağlı oldukları enstitülerden şahsen bilgi almaları kesinlikle önerilir.

Bir hatırlatma: İngilizce, Almanca ve Fransızca dışındaki diller, bilim dili olarak çok fazla kabul görmemektedir. Farklı bir dilden (Rusça, Farsça vs.) sınava girmeye karar vermeden önce, öğrenim gördüğünüz / göreceğiniz enstitüye mutlaka danışınız.

Bir dönemde birden fazla yabancı dilden E-YDS’ye girebilir miyim?

Hayır, giremezsiniz! Adaylara, bir dönemde sadece bir yabancı dilden sınava giriş hakkı tanınmıştır (örneğin, E-YDS İngilizce).

Eski ÜDS/KPDS sonuçları ne kadar süre boyunca geçerli olacak?

ÜDS / KPDS sınavları yaklaşık 10 yıl önce kaldırılmıştır. Buna rağmen doçentlik başvurularında bu sınavların sonuçlarını müktesep (kazanılmış) hak olarak kabul eden ve süresiz geçerli sayan kurumlar vardır. Ancak lisansüstü ve doçentlik başvurularında farklı uygulamalara da tanık olduğumuz için bu konuda, eğitim almayı/başvuruda bulunmayı düşündüğünüz enstitüye doğrudan danışmanızı öneririz.

TUS, DUS ve EUS başvurularında ÜDS/KPDS ve YDS/E-YDS sonuçları 5 yıl geçerli sayılmaktadır.

Daha önceki dönemlerde elde ettiğiniz ÜDS/KPDS ya da YDS/E-YDS sonuçları, KPSS puan hesaplamasında dikkate alınmamaktadır. Herhangi bir dönemde alınan YDS/E-YDS puanı, ancak izleyen KPSS sınavında elde edilecek puan hesaplamasında kullanılabilmektedir.

E-YDS akademik kadrolara başvuruda kaç yıl geçerli olacak?

Aslında akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunmak isteyen bir adayın, E-YDS (eşittir YDS) sonucunu herhangi bir süre sınırlaması olmadan kullanabilmesi beklenir. Çünkü E-YDS ya da benzeri bir sınavdan aldığınız başarılı bir puan, müktesep (kazanılmış) hak sayılır ve süresiz geçerli olması gerekir. Nitekim doçent adayları eskiden ÜDS/KPDS sonuçlarını, doçentlik başvurularında süre sınırlaması olmadan kullanırdı. Ancak günümüzde üniversitelerin ve kimi özel ya da resmi kurumların bu konuda farklı uygulamaları oluyor ve örneğin, bazı enstitüler E-YDS’nin geçerliliğini 5 yıl ile sınırlayabiliyor. Bu nedenle, E-YDS sonucunuzun geçerliliği konusunda, başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitüden şahsen bilgi almanızı kesinlikle öneririz.

E-YDS dil tazminatında kaç yıl geçerli olacak?

YDS’ye benzer şekilde, E-YDS de dil tazminatı için 5 yıl süreyle geçerlidir. Ancak, burada istisnai bir durum vardır: Örneğin, herhangi bir E-YDS İngilizce sınavından 90 almış ve A düzeyi dil bilgisine sahip bir aday, 5 yıllık süre sonunda tekrar sınava girmese bile tazminat hakkı devam etmektedir. Şu farkla ki, ikinci 5 yıllık dönemde bu adayın düzeyi B’ye düşürülmekte ve alabileceği dil tazminatı miktarı azalmaktadır.

Birden fazla E-YDS puanından hangisi geçerli olacak?

Eğer E-YDS’ye aynı dilden birden fazla kez girer ve birbirinden farklı puanlar alırsanız, bu puanlar içinde en yüksek olan geçerli sayılıp diğerleri dikkate alınmaz.

E-YDS ne zaman ve nerede yapılır?

Aşağıda yer alan tabloyu inceleyerek 2022 yılında yapılacak bütün E-YDS sınavları ve başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Tablo 3. 2022 E-YDS Sınav ve Başvuru Tarihleri

Tabloyu büyütmek ve çıktısını almak için tıklayınız.

E-YDS sınavları aşağıdaki illerde gerçekleştirilmektedir:

Adana E-YDS Sınav Merkezi: Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi Sarıçam/ADANA 0322 338 63 77 – 0322 338 63 76

Ankara (1) / Esenboğa E-YDS Sınav Merkezi: Balıkhisar Mahallesi Ankara Bulvarı No:11 (Çubuk Yolu) Akyurt/ANKARA

Ankara (2) / Çetin Emeç E-YDS Sınav Merkezi: Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2 Yukarı Öveçler Çankaya/ANKARA

İstanbul E-YDS Sınav Merkezi: Emniyetevler Mah. Eskibüyükdere Cad. No:3/1  4. Levent Kağıthane/İSTANBUL 0212 269 11 94 – 0212 269 11 95

İzmir E-YDS Sınav Merkezi: Alsancak Mahallesi, 1480.Sk. No: 12 KONAK/İZMİR 0232 464 40 61 – 0232 464 40 52

E-YDS sonuçları ne zaman açıklanacak ve E-YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

E-YDS sonuçları, sınavın yapıldığı günün akşam saatlerinde, genellikle sınavdan 3-4 saat sonra https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinde açıklanmaktadır.

www.bademci.com