Son güncelleme: 22 Ocak 2021

E-YDS Nedir?

 


Lütfen Dikkat!

Daha önce ertelenen 2020 E-YDS/13 İngilizce sınavı, 21 Şubat 2021 Cumartesi günü gerçekleştirilecektir. Bu sınava, sadece 2020 yılı içinde başvuru yapmış olan adaylar girebilecek, yeni başvuru alınmayacaktır. 2021 yılında yapılacak diğer E-YDS sınavları için bu dosyanın ilgili bölümlerine bakabilir ya da doğrudan https://bademci.com/e-yds-basvurulari/ dosyasına tıklayabilirsiniz.

Giriş

Aşağıda E-YDS (Elektronik Yabancı Dil Sınavı) ile ilgili zihinleri meşgul eden birçok soruyu, ÖSYM’nin E-YDS kılavuzlarını ve E-YDS İngilizce sınavı hakkında yayınlanmış rapor, istatistiki bilgi ve sınava giren çok sayıda adayın görüş ve düşüncelerini esas alarak cevaplamaya çalıştık. Bu verileri; kendi deneyimlerimiz, yorumlarımız ve önerilerimizle karınca kararınca zenginleştirmeye çalıştık.

Siz de soru, görüş ve önerilerinizle bu dosyaya katkıda bulunmak isterseniz, sitemizin iletişim kutusunu kullanabilir ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

E-YDS nedir?

E-YDS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilk kez 20 Eylül 2014 tarihinde uygulanmış olan bir dil sınavıdır. E-YDS’de sorular, sınav kitapçığı ve cevap kâğıdı yerine bilgisayar üzerinden okunur ve cevaplanır. Her adaya bir bilgisayar tahsis edilen ve şimdilik sadece üç merkezde (Ankara, İstanbul, İzmir’de) uygulanan E-YDS İngilizce sınavı, çok az sayıda adaya hizmet verebilmektedir. Örneğin, 13 Ekim 2018 Cumartesi günü yapılan E-YDS İngilizce sınavı için illere göre ayrılan kontenjan sayıları aşağıdaki gibidir: Ankara 3000, İstanbul 432, İzmir 112. Buna göre, 13 Ekim Cumartesi günü üç büyük ilimizde sadece 3544 aday E-YDS İngilizce sınavına girebilmiştir. Sınav kitapçığı ve cevap kâğıdı kullanılarak ülke çapında yapılan ve 100,000’i aşkın adayın girdiği YDS sınavlarına kıyasla E-YDS İngilizce sınavı kontenjanı (3544 – yaklaşık %3,5) oldukça düşüktür. Bu yüzden olsa gerek ÖSYM tarafından sistem açıldığında, genellikle 1 dakika içinde başvurular tamamlanmakta (kontenjan dolmakta) ve her sınav döneminde binlerce aday, E-YDS başvurusu dahi yapamadan eli boş dönmektedir. Dolayısıyla az sayıda YDS adayına hizmet verebilen E-YDS’yi, halen bir pilot uygulama olarak değerlendirebiliriz.

E-YDS İngilizce sınavı başvurularında yaşanan bu sıkıntıdan sonra sınavın neden olduğu ikinci ama çok daha ciddiye alınması gereken zorluk, sınavın bilgisayar başında yapılıyor olmasıdır. E-YDS’de sorular üzerinde not almak, belli bölümlerin, alıştığımız tarzda altını çizmek vs. mümkün değildir. Çok sayıda adayın sıkıntı yaşamasına ve puan kaybetmesine neden olan bu durumun, özellikle paragraf sorularında önemli kayıplara yol açabileceğini ve sınav kitapçığı kullanılarak yapılan YDS’ye kıyasla dezavantaj yaratacağını dikkate almak gerekir. Ayrıca bazı adaylar, E-YDS için kullanılan bilgisayarlarda ekran parlaması, genişliği ve soruların dizgisinde okunma zorluğu gibi durumlarla karşılaştıklarını bildirmiştir.

O halde; soru sayısı, soru türleri, sınanan dil düzeyi, toplam süre, sağladığı haklar ve başka birçok açıdan YDS ile tamamen aynı özelliklere sahip olsa da, E-YDS İngilizce sınavı, YDS İngilizce sınavına kıyasla kesinlikle daha zordur ve iki sınav arasında E-YDS aleyhine 5-20 puanlık farklar (düşüşler) normal karşılanmalıdır.

Bir yorum ve bir uyarı: 2012 yılına kadar uygulanan ÜDS ve KPDS, klasik liselerden mezun adaylar kadar, dil eğitimlerini iyi okullarda almış adaylar için de aşılması zor bir engel olmuştur. Geçmişte ÜDS/KPDS’yi gündemlerinin üst sıralarına taşımayan çok sayıda aday, bu nedenle ciddi bedeller ödemek zorunda kalmış, çeşitli kurslarda ve sınav salonlarında değerli zamanlarını yitirmiştir. 12 yıl boyunca uygulanan ÜDS ve 22 yıl boyunca uygulanan KPDS’nin ciddi sınavlar olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu iki sınavın devamı niteliğindeki YDS ve E-YDS İngilizce sınavlarının da, özellikle ortalamanın üzerinde puanlar hedefleyen adaylar tarafından ciddiyetle ele alınmasını ve E-YDS’nin özelliği gereği bilgisayar başında çok sayıda deneme sınavı yapılmasını öneririz.

Öneri: Şu ana kadar yapılan E-YDS İngilizce sınavlarından herhangi birine iyi ya da çok iyi hazırlanan, ancak buna rağmen notu düşen ya da artmayan bir E-YDS adayı iseniz, bu durumu doğal karşılamalı ve sakin olmalısınız. Yukarıda açıkladığımız zorluklara ek olarak, belki de süreyi iyi yönetemediğiniz ve / veya sorularda seçici davranmadığınız (yani düzeyinizin üzerinde olsun olmasın her soruyu çözmeye çalıştığınız için) notunuz düşmüş ya da artmamış olabilir. Bu ve benzeri problemlerin çözümü için birkaç olumlu adım atabilir ve durumu kısa zamanda lehinize çevirebilirsiniz. Bunu başarmak istiyorsanız, sınava küsmek ve bir süre geri çekilmektense, sitemizde yer alan YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler adlı dosyaları mutlaka inceleyiniz.

Unutmayınız: Dil nankördür ve geri gidişi hızlı olur.

E-YDS’de bilgisayar kullanırken nelere dikkat edilmeli?

E-YDS’ye girecek adayların kişisel bir bilgisayarı kullanma bilgisine/becerisine sahip olmaları gerekir. Sınavda, adaylara bilgisayar kullanma eğitimi veya herhangi bir şekilde bilgisayar kullanım desteği/yardımı sağlanmıyor. Yani E-YDS’ye giren bir aday iseniz, bilgisayar kullanırken zorlandığınız bir konuda gözetmenlere hiçbir soru soramazsınız. Bu nedenle, sınavın arayüzlerini tanımak için http://esinav.osym.gov.tr/deneme adresindeki E-YDS İngilizce deneme sınavına ait açıklamaları dikkatle incelemeniz ve sınavı bilgisayar başında çözmeniz yararlı olacaktır.

Önemli hatırlatma: E-YDS sınav merkezlerinde adaylara tahsis edilen bilgisayarların klavyesi olmadığını ve sadece fare (mouse) kullanımına izin verildiğini unutmayınız.

Aşağıda, sınavın arayüzü vasıtasıyla yapabileceğiniz işlemlerden bazılarını bulabilirsiniz:

° E-YDS sınavında bir soruyu incelerken soru ve seçeneklerin ya da önemli gördüğünüz bazı kelime ya da ifadelerin üzerini fare ile belirgin (highlight) hale getirebilirsiniz (sarı renk). Daha sonra ifadenin üzerine fare ile gelerek sağ tıklayıp bu işlemi geri alabilirsiniz.

° Örneğin, sizce yanlış olan ve bir daha dikkatinizi çekmesini istemediğiniz bir seçenek ya da ifade varsa, fare ile üzerine gelip sağ tıklatınız. O seçenek ya da ifade silik hale gelecektir. Daha sonra aynı bölgenin üzerine fare ile gelip sağ tıklayabilir ve işlemi geri alabilirsiniz.

° Tekrar dönmek istediğiniz soruları sol tarafta bulunan yıldız işaretini tıklayıp kayda alabilir ve daha sonra sol üstte bulunan Gözden Geçir butonunu tıklayıp bu yıldızlı sorulara hızla geri dönebilirsiniz.

° Sorulara hızla erişmek için Gözden Geçir butonunu kullanabilirsiniz. Numaralandırılmış 80 kutucuktan örneğin 27. sorunun üzerine geldiğinizde sağ tarafta sorunun önizlemesini görebilir ya da kutuyu tıklayıp 27. soruyu tam ekrana aktarabilir ve tekrar inceleyebilirsiniz.

° Gözden Geçir bölümünde kutucukların altında yer alan yazıları tıklayıp cevapladığınız / yıldız işareti koyduğunuz ve boş bıraktığınız soruları ayrı ayrı filtreleyebilirsiniz.

° Sol üstte yer alan Anlık Durum butonuna tıklayıp kalan soru sayınızı, cevapladığınız soru sayısını ve bir soru için ortalama cevaplama sürenizi görebilirsiniz.

° Sınavı tamamla butonunu kullanarak sınavınızı bitirebilir ve son 25 dakika içerisinde salondan ayrılabilirsiniz. (Sınav başladıktan sonraki ilk 135 dakika boyunca sınav salonunu terk edemezsiniz.)

E-YDS’ye kimler girebilir?

♦ Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

♦ Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

♦ Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

♦ Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

♦ Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen ya da açıktan ataması yapılacak olanlar.

♦ Yurt dışında öğrenim görüp de diploma denklik işlemleri için E-YDS sonuçlarından yararlanmak isteyen adaylar.

♦ Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ve Eczacılıkta Uzmanlık Sınavına (EUS) girecek olan adaylar.

♦ Yurt dışında eğitim (TÜBİTAK) başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

♦ Araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunan adaylar.

♦ Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

♦ Yabancı dil tazminatı ve kariyer uzmanlığı – A grubu kadro başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

♦ Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler. (Not: E-YDS’ye girebilmek için herhangi bir eğitim kurumundan (lise, üniversite vs.) mezuniyet şartı aranmamaktadır.)

Önemli: Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürmek istedikleri üniversite (enstitü) yetkilileri ile yüz yüze görüşerek, yüksek lisans programları için üniversitenin (enstitünün) E-YDS sınav sonuçlarını kullanıp kullanmadığını ve eğer kullanıyor ise, bunun şartlarını öğrenmeleri gerekir.

E-YDS’de kaç soru vardır, her soru kaç puan değerindedir ve sınav süresi ne kadardır?

E-YDS’de 80 soru vardır ve her bir doğru cevabın değeri 1.25 puan üzerinden hesaplanmaktadır (1.25 x 80 = 100). Buna göre, 100 üzerinden 55 puana ihtiyaç duyan bir doçent ya da doktora adayının, E-YDS sınavında en az 44 doğru cevap bulması gerekmektedir (44 x 1.25 = 55). TUS, DUS ya da EUS’a girecek olan bir adayın ise, 100 üzerinden 50 puan alabilmek için E-YDS sınavında en az 40 doğru cevap çıkarması gerekmektedir (40 x 1.25 = 50). Soru türleri arasında puan açısından fark olmayıp herhangi bir kelime sorusunun değeri (1.25 puan) ile herhangi bir metin inceleme (paragraf) sorusunun değeri (1.25 puan) eşittir.

E-YDS İngilizce sınavında toplam sınav süresi 3 saat (180 dakika), her bir soru için ayrılabilecek ortalama süre ise 2 dakika 15 saniyedir (135 saniye). Aşağıdaki tablo; hangi soru türüne, ne kadar süre ayrılması gerektiği hakkında adaylara rehberlik etmek amacıyla hazırlanmıştır.

E-YDS İngilizce sınavını başarmak sizin için önem taşıyorsa, bu sürelere riayet ediniz.

Tablo 1: E-YDS İngilizce Sınavında Soru Türleri ve Her Soru Türü İçin Ayrılması Önerilen Süre

Tabloyu büyütmek ve çıktısını almak için tıklayınız.

Önemli not: Önerilen sürelerin hangi kriterler dikkate alınarak belirlendiğini öğrenmek isterseniz, sitemizdeki YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi adlı dosyaları dikkatle inceleyiniz.

E-YDS’den kaç puan almalıyım?

♦ Araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunan adayların E-YDS’den asgari 50 puan almaları gerekmektedir. (100 üzerinden 50 puan = 80 üzerinden 40 doğru cevap).

♦ Doçent ve doktora / sanatta yeterlik adaylarının E-YDS’den 100 üzerinden en az 55 almaları gerekir. (100 üzerinden 55 puan = 80 üzerinden 44 doğru cevap).

♦ Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen ya da açıktan yapılacak atamalarda E-YDS’den 50 puan şartı aranmaktadır.

♦ TUS, DUS ya da EUS’a girecek olan adayların E-YDS’den en az 50 ve üstü puan almaları gerekmektedir.

♦ Yabancı dil tazminatı ve kariyer uzmanlığı – A grubu kadro başvurularında E-YDS’den en az 70 ve üstü puan şartı aranmaktadır. (100 üzerinden 70 puan = 80 üzerinden 56 doğru cevap).

♦ Yabancı dil okutmanları için E-YDS barajı 80 puandır. (100 üzerinden 80 puan = 80 üzerinden 64 doğru cevap).

♦ Yurt dışında eğitim (TÜBİTAK) başvurusunda ise asgari E-YDS puanı 60’tır. (100 üzerinden 60 puan = 80 üzerinden 48 doğru cevap).

♦ E-YDS’nin KPSS 120 öğretmenlik atamasındaki ağırlığı % 50’dir.

E-YDS İngilizce Sınavı, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği

TOEFL IBT ve PTE Akademik, E-YDS İngilizce sınavına eşdeğer kabul edilen iki dil sınavıdır. Aşağıda, bu sınavların E-YDS İngilizce sınavı ile karşılaştırmalı eşdeğer puanları verilmiştir. Tablo, Yüksek Öğretim Kurumu ve ÖSYM’nin sitelerinden yararlanılarak hazırlanmış olup YDS / E-YDS / YÖKDİL ve eski ÜDS/KPDS İngilizce sınavlarının puanları eşdeğer olarak kabul edilmiştir.

Tablo 2: E-YDS (İngilizce), TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği

2 önemli not:
1. Kimi üniversiteler (enstitüler) yüksek lisans ya da doktora adayları için getirilen E-YDS’deki (ya da diğer eşdeğer sınavlardaki) asgari puan barajını yükseltebilmektedirler. Bu nedenle, adayların, öğrenim görmeyi düşündükleri enstitüye doğrudan başvurarak yüksek lisans ya da doktora için şart koşulmuş YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Akademik (İngilizce) sınavlarından almaları gereken asgari puanları öğrenmeleri yararlarına olacaktır.

2. Bazı üniversiteler yüksek lisans veya doktora başvurusu yapan adaylara, kendi dil sınavlarını uygulayabilmektedir. Ancak, bu tür bir sınavı başaran bir aday, yeterlik ya da tez aşamasına geldiğinde, YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Akademik (İngilizce) sınavlarından birine girmek ve bağlı olduğu enstitü tarafından belirlenmiş olan asgari puanı almak zorundadır.

Unutmayınız: YDS / E-YDS / YÖKDİL barajını, eğitim aldığı enstitü tarafından belirlenen süreler içerisinde başaramayan bir adayın, devam etmekte olduğu yüksek lisans ya da doktora programıyla ilişiği kesilebilmektedir.

E-YDS İngilizce sınavı mı, TOEFL ya da PTE mi?

TOEFL ve PTE Akademik; kelime, gramer ve okuma – anlama becerilerinin yanı sıra adayların dinleme, konuşma ve yazma becerilerini de sınayan oldukça geniş kapsamlı sınavlardır. Devlet okullarından mezun, İngilizce temelleri daha çok literatür (bilimsel makale) takibine dayanan ve bu nedenle çeviri (okuma – anlama) becerileri gelişmiş olan adaylar, E-YDS İngilizce sınavına kıyasla TOEFL ya da PTE Akademik sınavında daha çok zorlanmaktadır. Ayrıca ÖSYM’nin çoktan seçmeli testlerine alışmış bir aday için, TOEFL ya da PTE Akademik sınavlarının sistemine ve farklı soru formatına uyum sağlamak oldukça uzun bir zaman almaktadır.

Not: E-YDS (İngilizce), TOEFL ve PTE Akademik hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu sınavların birçok açıdan karşılaştırıldığı YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler (7) dosyasında YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Seçiminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ni mutlaka inceleyiniz.

E-YDS istatistikleri ne anlatıyor?

E-YDS’de ortalama başarı oranları hakkında başvurulabilecek tek kaynak, Mayıs 2018’de ÖSYM tarafından yayınlanan 2017 E-YDS İngilizce Değerlendirme Raporu’dur (https://www.osym.gov.tr/TR,15051/2017-e-yds-ingilizce-degerlendirme-raporu.html). Bu raporda, ilk 10 E-YDS İngilizce Sınavı’na yaklaşık 10.000 adayın girdiği ve başarı ortalamasının yaklaşık %56-65 arasında olduğu belirtilmiştir. Gerçek soru kitapçığı kullanılan YDS’ye tek bir dönemde (Nisan 2013) 300.000 kişinin girdiğini dikkate alırsak, 10 dönemde en az 1,5 milyon adayın bu sınavı denemiş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. YDS’de başarı ortalamasının yaklaşık %30-38 arasında bulunduğunu da belirterek, bu aşamada, dilerseniz basit bir karşılaştırma yapalım:

10 dönemde E-YDS İngilizce Sınavı’na giren aday sayısı: yaklaşık 10.000
Başarı ortalaması: yaklaşık %56-65

10 dönemde YDS İngilizce Sınavı’na giren aday sayısı: yaklaşık 1.500.000
Başarı ortalaması: yaklaşık %30-38

Sayılar karşılaştırıldığında, YDS İngilizce Sınavı’na giren adayların E-YDS’ye giren adaylara göre sayıca çok üstün oldukları ve istatistiki açıdan çok daha kesin ve çok daha güçlü bir sonuç verecekleri açıktır. O halde, başarı ortalaması söz konusu olduğunda, E-YDS’yi değil, YDS’yi dikkate almak gerektiğine inanıyoruz.

E-YDS’de yanlışlar doğruları götürür mü?

Hayır, götürmez! Ancak bir E-YDS adayının cevabını bilemediği sorularda gelişigüzel işaretleme yapmaması lehine olacaktır. Çünkü yanlışların doğruları götürmediğini bilen bir aday, kendi düzeyine uygun olup olmadığını dikkate almaksızın her soru ile uğraşır, hatta boğuşur. Bu, nafile bir çabadır. Şöyle ki; herhangi bir sorunun sınadığı örneğin gramer bilgisine sahip olmayan bir aday, o soru üzerinde yorumlar yaparak, fikirler yürüterek cevap bulamaz. Bu sırada kaybedeceği süre ve moral ise diğer sorulardaki başarısını kesinlikle olumsuz etkiler. O halde, yanlışlar doğruları götürmese bile, ortalama bir adayın sınırlarını iyi tayin etmesi ve E-YDS İngilizce sınavında cevabını bulamayacağı sorularla gereksiz yere vakit kaybetmemesi KESİNLİKLE yararına olacaktır. Dilerseniz, bu konuyu, örnekler vererek iki maddede açıklamaya çalışalım:

1. İlk okuduğunuzda cevabını bulamadığınız sorular, ikinci değerlendirmenizi de muhtemelen karşılıksız bırakacak olan sorulardır. Eğer bu esnada sorunun bir-iki seçeneğini eleyebilmişseniz (ki onlardan birinin de doğru cevap olma ihtimali hayli yüksektir), içinizden bir ses hedefe yaklaştığınızı, vazgeçmeden değerlendirmenize devam etmeniz gerektiğini söyler. Tabii bu sırada saat de çalışmaya devam eder. Böylece, tek bir soru üzerinde yapacağınız bu türden nafile bir değerlendirme 5-6 dakikanızı su içinde yer bitirir. Sonuçta, gelişigüzel cevaplayabileceğinizi ve yanlış çıksa dahi herhangi bir puan kaybına neden olmayacağını bildiğiniz, örneğin 15 soru (15 soru x 5-6 dakika = 75-90 dakika), toplam süresi 180 dakika olan bu sınavda size ağır kayıplar verdirir.

2. Sorulara gelişigüzel cevap verdiğinizde, bunların arasından doğru cevap yakalama oranınız çok düşük kalır. Çünkü belli bir stratejiye bağlı kalmadan işaretleme (atış) yaptığınız için standart sapmanızı bozarsınız. Standart sapmanız bozulduğunda ise, rastgele işaretleme yaptığınız sorulardan yakalayabileceğiniz doğru cevap sayısı çok düşük kalır.

Öneri: Doğrusu, bu tür soruları önce boş bırakmak ve sınavın sonuna yaklaşırken emin olarak cevapladığınız diğer soruların seçenek dağılımını hesaplamak ve tek bir atış seçeneği belirleyip kalan bütün soruları bu seçeneğe göre işaretlemektir.

Önemli: Düzey aşan soruların işaretlenmesinde (cevaplandırılmasında) nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, sitemizin YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi adlı dosyalarını dikkatle incelemenizi öneririz. Bu iki dosya, YDS / E-YDS / YÖKDİL’de sürenizi nasıl yönetmeniz gerektiğine dair önemli ipuçları içermektedir.

E-YDS hangi alanlarda yapılır?

Ağırlık sosyal bilimlerde olmak üzere, E-YDS üç temel bilimden de (fen, sağlık, sosyal) sorular içermektedir. YÖKDİL’de ise fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere 3 ayrı bilim dalından sınav uygulanmaktadır. E-YDS’de bu türden bir bilim dalı ayrımı yapılmamakta; hangi alanda eğitim almış olursa olsun, bütün adaylar aynı sınava tabi tutulmaktadır.

E-YDS hangi dillerde yapılır?

İngilizceye ek olarak E-YDS aşağıdaki dilleri de kapsamaktadır:

Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca

Ancak bu dillerden sınava girmek isteyen adaylara, yılda sadece bir sınav hakkı tanınmaktadır. Örneğin, 2020 yılında E-YDS’ye Almanca ya da Fransızcadan girmek isteyenlere, 19 Temmuz Pazar günü, Arapça ya da Rusçadan girmek isteyen adaylara ise 22 Ağustos Cumartesi günü tek bir sınav hakkı verilmiştir.

Öte yandan, E-YDS İngilizce sınavına girecek adaylara, 2021 yılı içerisinde toplam 10 sınav hakkı tanınmıştır. Aşağıda, E-YDS ne zaman ve nerede yapılır? adlı bölümde yer alan tabloyu inceleyerek 2021 yılı E-YDS sınavları ve başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.

E-YDS’ye istediğim bir dilden girebilir miyim?

Doçentlik başvurusu için Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, Japonca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça dilleri kabul edilmektedir. Ancak E-YDS sadece Almanca, Arapça, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça dillerini kapsamaktadır. Bu nedenle, Çince ya da Japoncadan sınava girmek isterseniz, YDS’yi tercih etmeniz gerekir.

Doktora ya da yüksek lisans başvurusunda öncelikle İngilizce, Fransızca ya da Almanca E-YDS sonucu kabul edilmektedir. Üniversiteler arasında farklı uygulamalar olduğu için Arapça, Farsça ya da Rusça dillerini kabul edebilen enstitü/üniversiteler de mevcuttur.

Bilim dalı bir yabancı dille ilgili olanlar -akademik çalışmalarını aynı dalda sürdürmek isterlerse- yabancı dil sınavına başka bir dilden girmek zorunda kalabilmektedir. Örneğin, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde görevli bir doçent adayının, E-YDS’ye İngilizceden değil, örneğin, Almanca ya da Fransızcadan girmesi gerekmektedir. Ancak enstitüler arasında kimi yorum farklılıkları da olabilmektedir. Bu nedenle, bilim dalı yabancı dil olup da akademik çalışmalarını aynı dalda sürdürmek isteyen adayların, bağlı oldukları enstitülerden şahsen bilgi almaları kesinlikle önerilir.

Bir hatırlatma: İngilizce, Almanca ve Fransızca dışındaki diller, bilim dili olarak çok fazla kabul görmemektedir. Farklı bir dilden (Rusça, Farsça vs.) sınava girmeye karar vermeden önce, öğrenim gördüğünüz / göreceğiniz enstitüye mutlaka danışınız.

Bir dönemde birden fazla yabancı dilden E-YDS’ye girebilir miyim?

Hayır, giremezsiniz! Adaylara, bir dönemde sadece bir yabancı dilden sınava giriş hakkı tanınmıştır (örneğin, E-YDS İngilizce).

Eski ÜDS/KPDS sonuçları ne kadar süre boyunca geçerli olacak?

Eski ÜDS/KPDS sonuçları doçentlik başvurularında müktesep (kazanılmış) hak olarak kabul edilmekte ve süresiz geçerli sayılmaktadır. Ancak yüksek lisans ve doktora başvurularında farklı uygulamalara tanık olunduğu için, bu konuda eğitim almayı düşündüğünüz enstitüye doğrudan danışmanız önerilir.

TUS, DUS ve EUS başvurularında ÜDS/KPDS ve YDS/E-YDS sonuçları 5 yıl geçerli sayılmaktadır.

Daha önceki dönemlerde elde ettiğiniz ÜDS/KPDS ya da YDS/E-YDS sonuçları, KPSS puan hesaplamasında dikkate alınmamaktadır. Herhangi bir dönemde alınan YDS/E-YDS puanı, ancak izleyen KPSS sınavında elde edilecek puan hesaplamasında kullanılabilmektedir.

E-YDS akademik kadrolara başvuruda kaç yıl geçerli olacak?

ÖSYM Başkanlığı, herhangi bir dönemde alınacak E-YDS puanının süresiz geçerli olacağını bildirmiştir. Buna göre, akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunmak isteyen bir adayın, E-YDS sonucunu herhangi bir süre sınırlaması olmadan kullanabileceği anlaşılmaktadır. Ancak, üniversitelerin ve kimi özel ya da resmi kurumların bu konuda farklı uygulamaları olabilmektedir. Bu nedenle, E-YDS sonucunuzun geçerliliği konusunda, başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitüden şahsen bilgi almanızı kesinlikle öneririz.

E-YDS dil tazminatında kaç yıl geçerli olacak?

ÖSYM Başkanlığı, E-YDS’nin dil tazminatı için 5 yıl süreyle geçerli olacağını açıklamıştır. Ancak, burada istisnai bir durum vardır: Örneğin, herhangi bir YDS İngilizce sınavından 90 almış ve A düzeyi dil bilgisine sahip bir aday, 5 yıllık süre sonunda tekrar sınava girmese bile tazminat hakkı devam etmektedir. Şu farkla ki, ikinci 5 yıllık dönemde bu adayın düzeyi B’ye düşürülmekte ve alabileceği dil tazminatı miktarı azalmaktadır.

Birden fazla E-YDS puanından hangisi geçerli olacak?

Eğer E-YDS’ye aynı dilden birden fazla kez girer ve birbirinden farklı puanlar alırsanız, bu puanlar içinde en yüksek olan geçerli sayılıp diğerleri dikkate alınmaz.

E-YDS ne zaman ve nerede yapılır?

Aşağıda yer alan tabloyu inceleyerek 2021 yılında yapılacak bütün E-YDS sınavları ve başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Tablo 3. 2021 E-YDS Sınav ve Başvuru Tarihleri

Tabloyu büyütmek ve çıktısını almak için tıklayınız.

E-YDS sınavları aşağıdaki illerde gerçekleştirilmektedir:

Ankara E-Sınav Merkezi: Özal Bulvarı Çubuk Yolu 1. km 06670 Akyurt – ANKARA

İstanbul E-Sınav Merkezi: Emniyetevler Mah. Eski Büyükdere Cad. No: 3/1 4. Levent Kâğıthane – İSTANBUL

İzmir E-Sınav Merkezi: Alsancak Mah. 1480. Sok. No: 12 Konak – İZMİR

E-YDS sonuçları ne zaman açıklanacak ve E-YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

E-YDS sonuçları, sınavın yapıldığı günün akşam saatlerinde, genellikle sınavdan 3-4 saat sonra https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinde açıklanmaktadır.

www.bademci.com