E-YDS’de bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

E-YDS’ye girecekseniz, kişisel bir bilgisayarı kullanma bilgisine/becerisine sahip olmalısınız. Sınavda bilgisayar kullanma desteği/yardımı alamazsınız. Yani bilgisayar kullanırken zorlandığınız bir konuda gözetmenlere hiçbir soru soramazsınız. Bu nedenle, sınavın arayüzlerini tanımak için hem aşağıda bizim hazırladığımız açıklamaları dikkatle okuyunuz… Hem de http://esinav.osym.gov.tr/ adresindeki E-YDS İngilizce deneme sınavını bilgisayar başında çözünüz. Yararını görürsünüz.

Önemli hatırlatma: E-YDS sınav merkezlerindeki bilgisayarların klavyesi yoktur. Sadece fare (mouse) kullanabilirsiniz. T.C. Kimlik Numaranız vb. bazı bilgilerinizi, ekrandaki sanal klavyeyi kullanarak girebilirsiniz.

Sınavın arayüzü vasıtasıyla yapabileceğiniz/yapmanız gereken bütün işlemler aşağıda sırayla sizi bekliyor.

 • Bilgisayar ekranında önce T.C. Kimlik numaranızı girerek sistemi açınız. Hemen ardından web kameraya bakarak kendi fotoğrafınızı çekiniz.
 • Bu aşamayı geçtikten sonra ekranda Kullanım Kılavuzu butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayınız. Ancak incelemek için değil, sadece adet yerini bulsun diye. Çünkü sınav arayüzü/uygulaması hakkında bilgiler içeren bu kılavuzu 3 dakikada okuyup incelemek mümkün değil. Bu işi daha önce yapmış olmanız gerekir. Aşağıda sınav arayüzü/uygulaması hakkında ihtiyaç duyacağınız belli başlı bütün bilgileri vereceğiz. Lütfen dikkatle inceleyiniz.
 • 3 dakikalık sürenin dolmasına 20 saniye kala ekranda, “Sınav başlıyor…” uyarısını göreceksiniz. Sınav otomatik olarak ve ilk sorudan itibaren ekranda belirecek. Sorunun solunda ve sağında ok işaretleri bulunur. Sağdaki ok işareti ile bir sonraki soruya geçebilirsiniz. İkinci sorudan itibaren ise, soldaki ok işaretini kullanarak bir önceki soruya tekrar dönebilirsiniz.
 • Soruyu/Seçenekleri incelerken önemli gördüğünüz bazı kelime veya ifadeleri belirgin hale getirebilirsiniz (sarı renk). Bu işlemi nasıl yapacağınızı da söyleyelim. Sanki kopyalamak ister gibi, parmağınızı farenin soluna basılı tutarak kelimenin/ifadenin üzerinden geçin. O kelimenin/ifadenin (veya arzu ederseniz bütün bir cümlenin) arka plan rengi sarıya dönecektir. Daha sonra sarı bölgenin üzerine fare ile gelerek sağ tıklayıp bu işlemi geri alabilirsiniz.
 • Soruda sizce yanlış olan ve bir daha dikkatinizi çekmesini istemediğiniz bir seçenek var mı? (Sadece bir tek kelime de olabilir.) Fare ile üzerine gelip sağ tıklatınız. O seçenek ya da kelime silik hale gelecek ve üstü çizilecektir. Daha sonra aynı bölgenin üzerine fareyle gelip yine sağ tıklayabilir ve işlemi geri alabilirsiniz.
 • Bir boşluk doldurma sorusunda, sizce doğru olan seçeneğin kutucuğuna tıkladığınızı varsayalım. Bu takdirde, kutucuk içindeki harf (A, B, C, D veya E) belirginleşir. Aynı anda işaretlediğiniz seçenekte yer alan kelime/ifade ya da cümleyi yukarıdaki sorunun boşluğunu doldurmuş olarak görürsünüz. Renk de kırmızı olur. Kırmızıyı cevabınızın yanlış olduğu şeklinde algılamayın. Bu, sadece işaretlediğiniz seçeneğin dikkatinizi çekmesi için düşünülmüş bir yöntem.
 • Diyelim ki, cevaplamaya çalıştığınız (veya cevabını işaretlediğiniz ama emin olamadığınız) bir soru var. Sol tarafta, soru numarasının altında daire içinde kitap ayracına benzer bir buton göreceksiniz. Üstüne tıkladığınızda butonun siyah rengi turuncuya döner ve o soruyu kayda almış olursunuz. Başka bir soruyu inceledikten sonra o soruya tekrar dönmek isterseniz… Tek yapmanız gereken ekranın sol üstünde bulunan Gözden Geçir butonuna tıklamak. Bu sayede kayda aldığınız soruya geri dönebilirsiniz. Yani o soruyu tekrar inceleyebilir ve gerekirse cevabını değiştirebilirsiniz. İlk verdiğiniz cevap C, değiştirmek istediğiniz seçenek ise E olsun. E kutucuğunun üstüne tıkladığınızda cevabınız kendiliğinden E seçeneği olarak değişecektir.
 • Gözden Geçir bölümünde soru kutucuklarının üstünde şu butonlar yer alır.

Tüm sorular / Cevapladıklarım / İşaretlediklerim / Boş bıraktıklarım

Bu butonlara sırasıyla tıklayıp bütün soruları ve bu sorulara verdiğiniz cevapları ayrı ayrı filtreleyebilirsiniz.

 • Gözden Geçir butonunu, cevapladığınız bütün sorulara hızla erişmek için de kullanabilirsiniz. Numaralandırılmış 80 kutucuktan örneğin, 27. sorunun üzerine fareyle geldiğinizde sağ tarafta sorunun önizlemesini görebilirsiniz. İsterseniz, kutuya tıklayıp 27. soruyu tam ekrana aktardıktan sonra tekrar inceleyebilirsiniz.
 • Sol üstte yer alan Anlık Durum butonuna tıkladığınızda… Kalan soru sayınızı, cevapladığınız soru sayısını ve bir soru için harcadığınız ortalama cevaplama sürenizi görebilirsiniz.
 • Sağ üstte bir de Ayarlar bölümü var. Ayarlar, yazıları büyütmek/küçültmek dışında size başkaca bir işlem yapma imkânı vermez. En altta Aydınlık/Karanlık Mod seçeneği yer alıyor. Ancak bu butonla tek yapabileceğiniz şey, ekranda siyah zemin üzerinde yazıları beyaz görmek. Açıkçası bu da tavsiye edeceğimiz bir değişiklik değil.
 • Sınav başladıktan sonraki ilk 135 dakika boyunca sınav salonunu terk edemezsiniz. Ancak sınavın 135’inci dakikasından sonra “Sınavı tamamla” butonunu kullanarak sınavınızı bitirebilir ve salondan ayrılabilirsiniz.
 • “Sınavı tamamla” butonuna yanlışlıkla basmış olabilirsiniz. Telaşa kapılmadan hemen el kaldırın ve sınav gözetmenlerine durumu bildirin. Görevliler bu işleminizi geri alır ve sınava kaldığınız yerden devam edersiniz. “Sınavı tamamla” butonuna basmadan önce sorulara verdiğiniz cevapların hiçbiri kaybolmaz. Endişe etmeyin.

 

www.bademci.com


Devamı 1 2 <-3-4 5 6 7