YDS / E-YDS / YÖKDİL
DÜZEY BELİRLEME SINAVLARI
NEDİR, NE İŞE YARAR?

 

Ortalama İngilizce bilgisine sahip bir adaysınız. YDS / E-YDS / YÖKDİL çalışmalarına başlamaya niyet ettiniz. Fakat önce düzeyinizi belirlemek ve bir YDS / YÖKDİL sınavı çözerek kendinizi test etmek istiyorsunuz. İlk bakışta mantıklı görünmesine rağmen alacağınız sonuç sizi yanıltabilir ve eksiklerinizin tam olarak ortaya çıkmasını engelleyebilir. Çünkü daha önce hiç karşılaşmadığınız bazı soru türlerinde çokça vakit kaybedebilir ve az sayıda doğru cevap çıkartabilirsiniz. Başarısızlığınızı ise, sadece bu soru türlerinde yeterli tecrübeniz olmamasına bağlayabilirsiniz. Örneğin, paragraf tamamlama sorularında ortaya çıkan kötü bir tabloyu, bu türden çok sayıda soru çözerek tersine çevirebileceğinizi düşünebilirsiniz. Hatta bundan neredeyse kesin emin olabilirsiniz.

Bu noktada sizinle bir gerçeği paylaşmak isteriz: Paragraf tamamlama soruları, fazla hissettirmeden (yani alttan alta) adayların zamanlar ve bağlaçlarla ilgili temelini yoklar. Eğer bu temel sizde zayıfsa, sadece çözeceğiniz paragraf tamamlama soru sayısını arttırarak farkı kapatamayabilirsiniz. Ya da kapatsanız dahi YDS / E-YDS / YÖKDİL sınavlarında çok da fazla ağırlığı olmayan bu soru türüne gereğinden fazla vakit ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

İşte bu yüzden, YDS / E-YDS / YÖKDİL çalışmalarına başlamadan önce genel İngilizce bilginizi uygun testler üzerinde sınamanızı öneririz. Çünkü temel eksiklerinizi en iyi bu türden bir test belirleyebilir. Sitemizin bu bölümünde yer alan Düzey Belirleme Sınavı 1 ve daha sonra eklenecek olan Düzey Belirleme Sınavı 2, ortalama bir YDS / YÖKDİL adayını belli başlı bütün temel gramer alanlarında test edebilecek kapsama sahiptir. Aslında her düzey belirleme sınavı ya da onu hazırlayan ekip bu iddiayı taşır. Ancak sınavı çözen bir adayın sonucu ortaya çıktığında, onu yorumlayacak kimse bulmak pek mümkün olmaz. Aday kendi başına kalır! Biz, bademci.com çalışanları, bu konuda zahmetli bir adım atmaya karar verdik ve adayların eksiklerini tam olarak saptayabilmeleri için Düzey Belirleme Sınavı 1 ve sitemize daha sonra eklenecek olan Düzey Belirleme Sınavı 2 için ayrıntılı çözüm dosyaları hazırladık. Bu sınavlarda yer alan soruların doğru seçeneklerine ek olarak her bir yanlış seçeneğin de neden yanlış olduğunu ve üzerinde nasıl bir değişiklik yapılırsa doğru cevap haline dönüştürülebileceğini sabırla ve tatlı dille açıkladık.

Bu dosyalardan en iyi şekilde yararlanabilmek için aşağıdaki bilgilendirme, hatırlatma ve uyarılara lütfen kulak veriniz:

1. AŞAMA

• Önce DBS 1 sınavının çıktısını alınız (bademci.com_dbs_1.ex).

• Bu dosyada sınav soruları ve boş cevap kâğıdı bulunmaktadır.

• 50 soru için sürenizi 50 dakikaya ayarlayınız.

• Soru başına 1 dakikadan fazla süre ayırmamaya özen gösteriniz.

2. AŞAMA

• Sınavı bitirdikten sonra bademci.com_dbs_1.sol dosyasını indiriniz.

• Bu dosyada sınavın cevap anahtarı ve çözümlerini bulacaksınız.

• Sadece cevaplarınızı kontrol edip sınav sonucunuzu görmekle yetinmeyiniz. Çözümleri de mutlaka bir ders gibi çalışınız.

• Ve bu esnada sadece yanlış yaptığınız sorulara odaklanmayınız. Doğru cevapladığınız soruların çözümlerine de mutlaka zaman ayırınız. Çünkü bu sınavdan sadece belli bir puan almayı amaçlamıyorsunuz. Bilakis; durumunuzu net olarak görmeye ve neyin, ne kadar üstüne gitmeniz gerektiğini anlamaya çalışıyorsunuz.

• Dahası, DBS 1 Çözümler Dosyası’nın kapsamı ve hedefi gereği; sadece eksik olduğunuz alanları belirlemeye değil, aynı zamanda bu eksikleri telafi etmeye de çalışıyorsunuz.

• Belki hepsinden önemlisi; doğru cevabını bulduğunuz sorularda, gidiş yolunuzun da doğru olup olmadığını test etmek istiyorsunuz.

3. AŞAMA

• Dilerseniz, bu çalışmayı tamamladığınızda DBS 1’i kendinize tekrar uygulayabilirsiniz (en erken 15 gün sonra). Bu sayede, hatalarınızdan ne kadar ders çıkartabildiğinizi (yani ilk notunuzun ne kadar yükseleceğini) görebilirsiniz.

• DBS 1’i çözdükten sonra sınavın ilk sayfasında yer alan “Genel Açıklama”nın 6, 7, 8 ve 9’uncu maddelerini tekrar okuyunuz. Buradaki yönlendirmelere göre, düzeyinizi yeterli görüyorsanız, daha fazla vakit kaybetmeden YDS / E-YDS / YÖKDİL çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Sorularınız olursa bekler (İletişim Kutusu), çalışmalarınızda başarılar dileriz.

www.bademci.com