YDS / E-YDS / YÖKDİL KONULARI VE SORU ÇÖZÜM TEKNİKLERİ

Giriş

YDS – E-YDS İngilizce Sınavında Soru Türleri ve Soru Sayıları (Tablo 1)

YÖKDİL İngilizce Sınavında Soru Türleri ve Soru Sayıları  (Tablo 2)

1) YDS / E-YDS / YÖKDİL Kelime Soruları ve Çözüm Teknikleri

2) YDS / E-YDS / YÖKDİL Edat + Phrasal Verb Soruları ve Çözüm Teknikleri

a) Edatlar (Prepositions)

b) Phrasal Verb’ler

3) YDS / E-YDS / YÖKDİL Tense Soruları ve Çözüm Teknikleri

a) İndirgeme (Reduction)

b) Tense Uyumu + Model Fiiller (Tense Correlation + Modal Verbs)

4) YDS / E-YDS / YÖKDİL Bağlaç Soruları ve Çözüm Teknikleri

5) YDS / E-YDS / YÖKDİL Cümle Tamamlama Soruları ve Çözüm Teknikleri

…………..

Giriş

YDS / E-YDS / YÖKDİL konuları birçok sitede var. Ancak bunlar dağınık bir şekilde sunuluyor. Örneğin, bir kaynak sık sorulan YDS/YÖKDİL kelimelerini liste halinde veriyor. Bu kelimelerden sınavda çıkmış soruları ve çözümlerini ise es geçiyor. Bir başka kaynakta YDS/YÖKDİL tense (zaman) soru bankası bulabiliyorsunuz. Fakat örnek soru çözümü bulamıyorsunuz. Başka bir kaynaktan çözümlere ulaşabiliyorsunuz. Bu defa da çok özet bilgi verildiği ya da çözümlemede fazla hızlı gidildiği için bakış derinliği kazanamıyorsunuz. Sağlam bir analiz tekniği oturmuyor. Benzer soruları siz çözmek istediğinizde yine takılıp kalabiliyorsunuz.

Lafı fazla uzatmayalım. Biz, YDS /YÖKDİL’i kolaya kaçmadan tarif edecek, bu sınavların bütün ipliğini pazara çıkaracak, okuyanda iz bırakacak bir dosyanın peşine düştük. İstedik ki, bu dosya, YDS /YÖKDİL’in düzeyini, sınadığı bilgi ve beceri alanlarını sabırla açıklasın. Soru tiplerini sırasıyla ve tek tek analiz etsin. Ve istedik ki, çalışanın vakti boşa gitmesin, yaptığımız açıklamadan fayda görsün. Belli bir soru tipinde tökezliyorsa, yaşadığı sıkıntının çözümünü bu açıklamanın içinde bulsun.

Böylece kolları sıvadık. Soru tiplerini tanıttıktan sonra örnek soru analizi ve çözümleri ile devam ettik. Hoş görün, henüz işin başındayız. Dosyamızda şimdilik YDS/YÖKDİL kelime, gramer ve cümle tamamlama soruları yer alıyor. Kapsam yavaş yavaş genişleyecek.

Önemli not: Dosyamız, YDS/YÖKDİL’in konuları ve düzeyi hakkında bilgi verir. Soru tiplerinin ayrı ayrı nasıl analiz edileceğine dair püf noktalarını gösterir. Ancak herhangi bir YDS/YÖKDİL konusunu (veya soru türünü) baştan sona öğretme iddiası taşımaz. Daha ayrıntılı açıklama ve kaynaklar için sayfanın sol üstünde bulunan YDS / E-YDS / YÖKDİL Çalışma Kaynakları menüsünden yardım alabilirsiniz.

 


Devamı 1-> 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11