Son güncelleme: 25 Aralık 2021

E-YDS Başvuruları

• Giriş

• E-YDS İngilizce sınavı ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuruları ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak? (Tablo)

• E-YDS İngilizce dışında başka hangi dillerde yapılıyor? Başvurular ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak?

• E-YDS İngilizce ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarına nasıl başvurulur?

1. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru Koşulları
2. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri (İlk Adım)
3. Engelli Adayların E-YDS Sınavı Başvurusu ve Bilgilerinin Sisteme Kaydedilmesi
4. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin E-YDS Sınavı Başvuru İşlemleri
5. Postayla ya da elden E-YDS İngilizce sınavı başvurusu yapılabilir mi?

• E-YDS İngilizce sınavı başvurum geçerli sayıldıktan sonra adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

• E-YDS İngilizce sınavına girerken yanımda neler olmalı/olmamalı?

• E-YDS İngilizce sınavında bilgisayar üzerinde hangi işlemleri yapacağım?

• Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

• E-YDS İngilizce sınavı sorularının tamamı daha sonra yayınlanıyor mu?

• E-YDS sonuçları ne zaman açıklanıyor ve E-YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

• E-YDS sonucuma itiraz edebilir miyim?


Lütfen Dikkat!

Kimlik numarası 0 (sıfır) rakamı ile başlayan yabancı uyruklu adaylar hariç, diğer tüm T.C. vatandaşı adayların, sınav başvuru işlemi yapmadan önce HES kodu edinmiş olmaları gerekmektedir. HES kodunun nasıl alınacağına dair bilgiye Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. HES kodunuzu aldıktan sonra yapmanız gereken işlemler aşağıda açıklanmıştır:

1) https://ais.osym.gov.tr adresinde (yani ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde) kaydınızın bulunduğu ya da ilk kez kayıt oluşturduğunuz kendi sayfanıza/profilinize giriniz.

2) Sağlık Bakanlığından aldığınız HES kodunu, ‘Profilim’ başlığı altında bulunan ‘HES KODU BİLGİLERİM’ bölümündeki ilgili alana yazınız.

3) Herhangi bir sınav için kullanacağınız HES kodunun, sınavın yapılacağı güne veya daha ileri bir tarihe kadar geçerli olup olmadığına dikkat ediniz. (Örneğin, 3 Aralık 2022 tarihli E-YDS/13 sınavı için kullanacağınız HES kodu, en erken 3 Aralık 2022 tarihinde sona ermeli ya da daha ileri bir tarihe kadar geçerli olmalıdır.)

Giriş

ÖSYM’nin uyguladığı sınavlarda başvuru tarihlerini kaçırmamak ve işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek çok büyük önem taşıyor. Başvuru kılavuzları bu nedenle var ve orada yazılan kurallara göre hareket etmek gerekiyor. Hepimiz zaman zaman şahit olmuşuzdur: Başvurularını yaparken yeterince özen göstermeyen adaylar, sınav salonlarında beklenmedik durumlarla karşılaşıp gerginlikler yaşayabiliyor (ya da aynı gerginliği başkalarına yaşatabiliyor). Bazen de sınav salonuna bile ulaşamadan, “yedek kulübesinde” bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalıyor. Kendisi zaten yeterince zorlu olan bir sınavın, bir de bu türden sorunlarıyla uğraşmayı herhalde hiçbir E-YDS adayı arzu etmez. Yaptığımız bu uyarının haklı olduğunu düşünüyor ve başvurunuz esnasında ya da sınava gireceğiniz salonda herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, lütfen E-YDS başvurunuzu ciddiye alınız ve bütün işlemleri sırasıyla ve titizlikle gerçekleştiriniz.

Bu dosyayı, E-YDS başvuru işlemleri konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vermek amacıyla hazırladık. Dosyaya, bazı tahmin ve yorumlarımızı da ekledik; bu sayede siz E-YDS adaylarının bir nebze olsun işini kolaylaştırmaya çalıştık. Soru, görüş ve önerilerinizle bizlere katkıda bulunmak isterseniz, sitemizin İletişim Kutusu’nu kullanabilir ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

Önemli not: E-YDS Başvuruları dosyası, ÖSYM tarafından yeni duyurular yapılması halinde güncellenecektir.

E-YDS İngilizce sınavı ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuruları ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak?

2022 yılı E-YDS İngilizce sınavları ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuru tarihlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Tablo: 2022 Yılı E-YDS Sınav ve Başvuru Tarihleri

Tabloyu büyütmek ve çıktısını almak için tıklayınız.

Çok önemli not 1: Sınav ücreti ödeme işlemi, hangi E-YDS sınavına girmek istiyorsanız, o sınavın başvuru tarihinin ilk günü saat 14:00’te başlar. Kapasite dolduğunda başvuru süresi tamamlanmamış olsa bile sınav ücreti ödeme işlemi sonlandırılır.

Çok önemli not 2: E-YDS sınav binaları (özellikle Ankara’da bulunan sınav merkezleri) oldukça büyüktür ve adayların sınav salonuna alınma işlemleri uzun sürmektedir. Bu nedenle sınavdan en az 30 dakika önce (saat 13:15’te) sınav merkezinde olunuz. Sınavdan 15 dakika önce (saat 13:30’da) kapıların kapanacağını ve binaya girişinize izin verilmeyeceğini unutmayınız.

Çok önemli not 3: Sitemiz sadece İngilizce eğitimi ile ilgilendiği için aşağıdaki dosyada E-YDS İngilizce sınav başvurusu vb. ifadelerle sıkça karşılaşabilirsiniz. Ancak aynı başvuru koşulları E-YDS’ye farklı dillerden girecek olan adaylar için de geçerlidir.

Bir tahmin: 2022 yılında E-YDS sınav ücretinin 400 TL civarında olacağını tahmin ediyoruz.

E-YDS İngilizce dışında başka hangi dillerde yapılıyor? Başvurular ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak?

İngilizceye ek olarak E-YDS; Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca dillerini de kapsamaktadır. Ancak İngilizce hariç, diğer dillerden E-YDS’ye girecek adaylara, yılda sadece bir sınav hakkı verilmektedir. 2022 yılında bu dillerden gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek sınavların tarihleri yukarıdaki tabloda belirtilmiştir.

E-YDS İngilizce ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuru işlemleri nelerdir?

1. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru Koşulları

E-YDS İngilizceye, yabancı dil koşulunu karşılamak üzere doçent veya doktora/sanatta yeterlik adayları, lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar, TUS ve DUS adayları, dil tazminatı almak isteyen kamu personeli ve KPSS sınav sonucuna ek olarak yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen adaylar girebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için bkz. E-YDS Nedir adlı dosyamız.

2. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri (İlk Adım)

E-YDS kılavuzu 5 Ocak 2022 Çarşamba günü osym.gov.tr’de yayımlanacaktır. Bu kılavuz, 2022 yılında yapılacak bütün E-YDS sınavlarını kapsayacaktır. Bu nedenle, ÖSYM’nin sitesinde her bir E-YDS sınavı için ayrı bir kılavuz aramayınız.

Aşağıda önce şehit yakınları ile gazi ve yakınlarına sunulan bir haktan söz edip daha sonra E-YDS başvurunuzu nasıl yapacağınızı bir örnek üzerinde göstermeye çalışacağız. Lütfen bu açıklamaları dikkatle okuyunuz:

Lütfen Dikkat: Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ya da gazi çocuğu iseniz, başvuru hizmeti ücreti ya da sınav ücreti ödemeniz gerekmez. Bu haktan yararlanmak için önce Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) sorgulatarak ÖSYM sistemine işletmiş olmanız gerekmektedir. Daha sonra ÖSYM’nin internet sayfası, e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanında ‘şehit yakını/gazi/gazi yakını’ seçeneğini işaretleyip ücret ödemeden sınava başvurabilirsiniz.

Bir örnek başvuru ve işlem adımları:

° 3 Aralık 2022 E-YDS İngilizce sınavına girmeye karar verdiniz. O halde ilk iş olarak bu sınav için başvuruların başlayacağı 9 Kasım 2022 Çarşamba gününden en geç bir gün önce (8 Kasım 2022 Salı günü) kredi kartı ya da banka kartı numarası, son kullanma tarihi, güvenlik numarası, telefon numarası gibi bilgilerinizi önceden kolayca okuyabileceğiniz bir kâğıda sırasıyla yazınız. (Lütfen dikkat: 1- Bu işlemi başvuruların başlayacağı gün, hele hele saat 14:00’e az bir süre kala asla yapmayınız! 2- E-YDS sınav ücretini herhangi bir banka şubesinden havale edemezsiniz. Bu ücretin ÖSYM sitesi üzerinden online olarak ödenmesi zorunludur. 3- HES Kodunuz mutlaka yanınızda olsun. Çünkü sınav merkezi tercihi yaptıktan sonra bu kodu girmeniz istenecek. Ancak kodunuzu arada tire işaretleri olmadan örneğin, E5F9872119 şeklinde yazınız. E5F9-8721-19 şeklinde, aradaki tire işaretleri ile birlikte yazmayınız.)

° 3 Aralık 2022 E-YDS İngilizce sınavı için başvuruların başlayacağı 9 Kasım 2022 Çarşamba günü saat 14:00’ten en az 10 dakika önce ÖSYM’nin sayfasını açmış olarak bilgisayar başında olunuz. Çünkü başvurular başladığında kapasite birkaç dakika içinde dolmuş olacaktır.

Önemli hatırlatma: Dilerseniz, bütün işlemlerinizi, ÖSYM’nin mobil uygulamasını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak uygulamanın menüsü farklıdır ve ekran küçük olacağı için zorluk yaşayabilirsiniz.

Play Store (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.osym.ais.android

App Store (Apple): https://apps.apple.com/us/app/%C3%B6sym-aday-i-%C5%9Flemleri-sistemi/id1451805015

° Bilgisayarınızın bulunduğu yerde telefonunuzun iyi çekeceğinden emin olunuz. Çünkü birkaç madde aşağıda açıklandığı üzere, işlemler sırasında telefonunuza bir mesaj ve onay kodu gönderilecektir.

° Senaryo 1: Önce osym.gov.tr ana sayfa, üstte yer alan e-İŞLEMLER ve sonra ÖDEMELER sekmesine tıklayıp başvuru sayfasını açınız. Bu sayfada, Başvuru: Seçiniz çubuğunun sağ tarafındaki ▼ işaretini tıklayıp e-YDS İngilizce yazısının mevcut olup olmadığını kontrol ediniz. Varsa üzerine tıklayıp hemen alttaki çubuğa T.C. Kimlik Numaranızı giriniz. En alt çubukta “Kılavuz koşullarını okudum ve kabul ediyorum” yazısının solundaki minik kutucuğu da mutlaka işaretleyiniz.

° Senaryo 2: Eğer Seçiniz çubuğunda e-YDS İngilizce yazısı yoksa, bu sayfayı sürekli yenileyiniz. Ancak yenileme esnasında silineceği için her defasında T.C. Kimlik Numaranızı tekrar giriniz. Bu, vakit alacak bir işlem değildir çünkü ikinci defa rakamları girmeye başladığınızda sistem bunu hatırlayacak ve ayrı bir çubukta size numarayı gösterecektir. Bu numaranın üzerine tıkladığınızda kolayca T.C. Kimlik Numaranızı tekrar girmiş olacaksınız. En alt çubukta “Kılavuz koşullarını okudum ve kabul ediyorum” yazısının solundaki minik kutucuğu işaretlemeyi de lütfen unutmayınız.

° Senaryo 1 ya da 2’ye göre, hemen ya da biraz bekledikten sonra Seçiniz çubuğunda e-YDS İngilizce yazısını gördünüz ve üzerine tıkladınız. Buraya kadar tamam. Artık diğer adımlara geçebiliriz. Açılan yeni sayfada “e-YDS İngilizce (Genel Kontenjan) Randevu İşlemleri” yazısını ve hemen altında bir tablo içinde Ankara, İstanbul ve İzmir sınav merkezlerinin ismini göreceksiniz. Sizin için uygun olan merkezin sol tarafındaki kutucuğa tıklayınız (“Seç” sütununun altı). Bu esnada sistem çok yavaş çalışabilir ve “Devam” butonunun olduğu yer silik hale gelebilir. O butonu sürekli tıklayınız.

Çok önemli not 1: Özellikle İstanbul’da sınava girmek isteyen adaylar, bazen kontenjan az, talep çok olduğu için İstanbul Sınav Merkezinde boş kontenjan görmelerine ve butona tıklamalarına rağmen kendilerinden (belki de saliseler) önce aynı işlemi yapmış olan adayların gerisine düşebilmektedir. Sıra kendilerine gelmeden kontenjan dolarsa, bu adaylar ödeme işlemine geçememekte, boş kontenjan olan başka illere yönlendirilmektedir. Ne yazık ki, bu konuda yapılabilecek bir şey yok.

Çok önemli not 2: Ancak sınava girmek istediğiniz ilde “Kontenjan doludur.” uyarısı alırsanız, yine de hemen pes etmeyin. Vakit geçirmeden bu sayfaya tekrar tekrar giriş yapın. Yani her seferinde başvuru seçiminizi yapın, T.C. Kimlik numaranızı girin ve en alt çubukta “Kılavuz koşullarını okudum ve kabul ediyorum” yazısının sol tarafındaki kutucuğu işaretleyin. Verilen 8 dakikalık sürede ödeme yap(a)mayan bazı adayların yeri bu esnada boşalacağı için bir kontenjan yakalayabilirsiniz. Ve şansınız yaver giderse, tekrar giriş denemeleriniz devam ederken sınav merkezi olarak seçmek istediğiniz ilin sağ tarafındaki kutucukta “Boş kontenjan bulunmaktadır.” yazısını görürsünüz. Hemen sol tarafta “Seç” ve aşağıda “Devam” butonuna tıklayıp ödeme işlemine geçin.

Çok önemli not 3: Diyelim ki, başvuru yapmak için sisteme girdiniz ve “e-YDS İngilizce (Genel Kontenjan) Randevu İşlemleri” sayfası açıldıktan sonra, sınav merkezi olarak seçmek istediğiniz ilin sağ tarafındaki kutucukta karşınıza şu uyarı yazısı çıktı:

Şu anda ödeme işlemine devam eden adaylar bulunmaktadır. Ancak bu adayların ödemeden vazgeçmeleri durumunda boş kontenjan oluşacaktır. Daha sonra yeniden deneyiniz.

Bu durumda yine vazgeçmeyin ve bir üstteki notta verilen talimatlara uygun olarak 15-20 dakika boyunca şansınızı deneyin. Ancak sonuç alamazsanız, lütfen bize kızmayın 😀.

Çok önemli not 4: Sakın ola, şansınızı arttırmak için 2 veya daha fazla bilgisayardan giriş yapmayı denemeyin. Çünkü bu durumda, “Bekleyen başvurunuz bulunmaktadır” uyarısını alırsınız ve artık giriş yaptığınız bilgisayarlardan hiçbiri ile işleminize devam edemezsiniz yani bir bakıma kendi hakkınızı kendiniz yakmış olursunuz.

Çok önemli not 5: Eğer sınava girmek istediğiniz ilde boş kontenjan yoksa, tablo içinde o ilin bulunduğu satırın sol tarafında işaretleyebileceğiniz/tıklayabileceğiniz bir kutucuk olmayacak, “Kontenjan Durumu” sütununun altında ise “Kontenjan doludur” yazısı görünecektir.

Çok önemli not 6: HES Kodunuzu, bu dosyanın girişinde açıkladığımız gibi, daha önceden ais.osym.gov.tr adresindeki sisteme kaydetmeniz, size vakit kazandırır. Ancak sözümüzü dinlemeyip bu işi de E-YDS başvurusu yapacağınız güne bıraktıysanız, sınav merkezi tercihinizi belirledikten sonra sizden HES kodunuzu girmeniz istenecektir. Bu kodu, arada tire işaretleri olmadan örneğin, E5F9872119 şeklinde ilgili boşluğa (çubuğa) yazınız. E5F9-8721-19 şeklinde, aradaki tire işaretleri ile birlikte yazmayınız.

° “Devam” butonu ile bir sonraki sayfaya geçtiğinizde, ad ve soyadınızın ilk ikişer harfi ve sınav ücreti bilgilerine ek olarak yukarıda “DİKKAT!” kelimesi ile başlayan bir uyarı yazısı göreceksiniz. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra ÖSYM Aday İşlemleri sistemine girip yaptığınız ödemeyi kontrol etmenizi hatırlatan bu uyarıya tıklamayınız. Bu, sonraki işlemdir. Bu yazıyla vakit kaybetmeyiniz. Ad ve soyadı bilginizin altındaki uyarılar ise, ödeme yaparken kart bilgilerinizi yanlış girmeniz vb. durumlarda sistemin kapanacağına dair hatırlatmadan ibarettir. Bu uyarı ile de vakit kaybetmeyiniz. Hemen aşağıda “Öde” butonuna tıklayıp ödeme işlemine geçiniz. İçinde yeterli limit olan kredi/banka kartı bilgilerinizi girdikten sonra telefonunuza, hesabınızdan sınav ücretinin düşüleceğine dair bir mesaj ve onay kodu gönderilecektir. Bu nedenle, yukarıda yaptığımız uyarıya uyunuz ve telefonunuzu, iyi çekeceğinden emin olduğunuz bir yerde bulundurmaya özen gösteriniz.

° Onay kodunu ilgili boşluğa (hızlı bir şekilde) girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklayınız. Ödemenizin alındığına dair yazıyı gördüğünüz an işlem tamamlanmış olacaktır. Bundan sonraki adımlar aşağıda, maddeler halinde açıklanmıştır.

Önemli Not: Hiçbir ÖSYM sınav ya da başvuru merkezinde kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmamaktadır. E-YDS başvuru kılavuzu, belirli bir takvim yılında yapılacak bütün E-YDS sınavlarını kapsayacak şekilde yılda bir kez yayımlanmaktadır. Başka bir deyişle, E-YDS başvuru kılavuzu, 2022 yılı içinde hangi dilden ve hangi tarihte yapılacak olursa olsun, bütün E-YDS sınavları için geçerlidir.

Bütün E-YDS Adayları İçin Önemli Hatırlatma: Sınav ücretinizi ödedikten sonra başvuru süresi içinde T.C. Kimlik/Y.U. Numaranız ve şifrenizle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) giriş yapmalısınız. Sayfanız/Profiliniz açıldığında E-YDS için ödediğiniz sınav ücretinin E-YDS başvuru kaydı olarak sistemde yer alıp almadığını ve başvuru formunda fotoğrafınızın bulunup bulunmadığını kontrol ediniz.

Yaptığınız başvurunun herhangi bir sebeple iptal olmaması ve hak kaybı yaşamamanız için aşağıdaki açıklamaları lütfen dikkatle okuyunuz ve ÖSYM tarafından verilen talimatlara uygun hareket ediniz:

a) Son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiş (fotoğrafı reddedilmemiş yani sistemde geçerli fotoğrafı*) olan adaylar: Ödeme işlemini tamamladıktan sonra doğrudan https://ais.osym.gov.tr adresine, T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizle giriniz. Burada, ödediğiniz sınav ücretinin E-YDS başvuru kaydı olarak sistemde yer alıp almadığını ve başvuru formundaki fotoğrafın size ait olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer değişen bir bilginiz varsa (adres vs.), bu bilgi ya da bilgileri güncelleyiniz. İşleminiz tamamdır.

*Geçerli fotoğraf ne demek?: 1) Son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiş bir adayın, ÖSYM’de kayıtlı fotoğrafına ‘geçerli fotoğraf’ denmektedir. 2) Ayrıca yeni, çipli T.C. Kimlik Kartı üzerinde basılı olan fotoğraf da ÖSYM tarafından ‘geçerli fotoğraf’ olarak kabul edilmektedir.

b) Diyelim ki, 3 Aralık 2022 E-YDS İngilizce sınavına başvurmak istiyorsunuz. Ancak herhangi bir ÖSYM sınavına girmek için yaptığınız son başvurunun üstünden 50 aydan fazla zaman geçtiğini hatırladınız. O halde, 3 Aralık 2022 E-YDS İngilizce sınavına başvurunuz yine de kabul edilir fakat fotoğrafınız geçerli sayılmaz. Bu durumda, tercihen sınavdan en geç 3 gün önce (yani 30 Kasım 2022 Çarşamba günü) saat 16:30’a kadar, kimlik kartınızla birlikte (pasaport da kabul edilmektedir) ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya fotoğraf güncellemeye yetkili başvuru merkezlerine giderek, fotoğrafınızı güncellemeniz gerekir. Bu merkezde web kamera ile çekilecek olan fotoğrafınız, ÖSYM sistemine aktarılacaktır. Fotoğrafınızı çektirdikten ve şifrenizi aldıktan sonra ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) girerek adres/iletişim vs. bilgilerinizi gecikmeden (tercihen aynı gün) güncellemelisiniz.

Belirtilen süreye kadar fotoğrafını güncellemeyen adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmemekte, dolayısıyla bu adayların sınav ücreti ve sınava giriş hakkı yanmaktadır.

Bir örnek: Ocak 2015’te herhangi bir ÖSYM sınavına başvuru merkezleri aracılığıyla başvurduğunuzu varsayalım. Daha sonra örneğin, 2016 ve/veya 2017 yılında bu defa internetten başvuru yaparak aynı ya da farklı bir ÖSYM sınavına girmiş olabilirsiniz. Ancak ilk başvurunuzu Ocak 2015’te yaptığınız için örneğin, Aralık 2022’de bu başvurunuzun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçmiş olacaktır. Durumunuz yapılan bu açıklamaya uyuyorsa, yukarıda (b) bendinde belirtilen işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

c) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydınız yoksa, E-YDS İngilizce sınavı için ücret öderken belirttiğiniz T.C. KİMLİK NUMARASI’na göre ÖSYM’nin MERNİS’ten aldığı “KİMLİK BİLGİLERİ”, ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ’ne kaydedilir. Ancak bu bilgilerle sınava giremezsiniz. Hatta elinizde fotoğraflı/çipli, yeni T.C. Kimlik kartınız olsa bile. Bu durumda, örneğin, 3 Aralık 2022 E-YDS sınavına başvurunuz kabul edildikten sonra tercihen en geç 30 Kasım 2022 Çarşamba günü saat 16:30’a kadar, kimlik kartınızla birlikte ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya fotoğraf güncellemeye yetkili başvuru merkezlerine giderek fotoğraf çektirmeniz ve şifre almanız gerekmektedir. Belirtilen süreye kadar fotoğrafını güncellemeyen adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmemekte, dolayısıyla bu adayların sınav ücreti ve sınava giriş hakkı yanmaktadır. Fotoğrafınızı çektirdikten ve şifrenizi aldıktan sonra ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) girerek adres/iletişim vs. bilgilerinizi gecikmeden (tercihen aynı gün) sisteme kaydetmelisiniz.

Önemli Not: Hatalı bilgi girişini önlemek açısından, önce https://ais.osym.gov.tr adresinde doldurmanız gereken bilgilere ait sayfanın çıktısını alınız. Bilgilerinizi bu sayfa üzerinde önceden doldurup daha sonra https://ais.osym.gov.tr adresindeki ilgili ekrana bilgi girişi yapınız. Çünkü bu sisteme ezberden ve aceleyle bir harf/rakam dahi yanlış girilmiş olsa, süresi geçtikten sonra bunu düzeltmek çok zahmetli olabilmektedir.

d) Yabancı uyruklu adaylar için: Daha önce ÖSYM’den Yabancı Uyruk Kimlik Numarası (Y.U. No.) almayan ve E-YDS sınavına girmek isteyen yabancı uyruklu bir adaysınız. Bu durumda, sınav başvurusunu yapabilmek için önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Merkezi Nüfus İdare Sistemi’nden (MERNİS) Y.U. Numarası almalısınız. Veya ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden Y.U. Numarası Edinme Formunu doldurup çıktısını alacağınız ‘Belge Kodu’ ve geçerli kimlik belgeniz ile birlikte herhangi bir ÖSYM sınav koordinatörlüğüne başvurabilirsiniz.  Burada, belli bir ücret ödeyerek Y.U. Numarası edinebilirsiniz (Ücretin ne kadar olacağı kılavuzda belirtilmemiştir.) (Bkz. 4. madde Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin E-YDS Başvuru İşlemleri) Bu aşamadan sonra sisteme girerek önce sınav ücretini ödemeli daha sonra da yukarıda b) bendindeki işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Çünkü E-YDS başvuru işlemleri sadece https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmektedir.

3. Engelli Adayların E-YDS Başvurusu ve Bilgilerinin Sisteme Kaydedilmesi

Eğer engelli bir adaysanız, E-YDS sınav ücretini yatırmadan önce aşağıdaki açıklamaları mutlaka ve dikkatle okuyunuz:

Sağlık/engel durumunuz nedeni ile bir alet, araç gereç veya cihazla sınava girmeniz gerekiyorsa, bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporu ile bu durumunuzu belgelendirmelisiniz. Daha sonra sağlık kurulu raporunun bir örneği ile engelinize ilişkin öz geçmişinizi ayrıntılı olarak anlatan dilekçenizi ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunuzu, ilgili sınavın başvuru tarihleri içerisinde ÖSYM’ye ulaştırmalısınız. Sınavın başvuru süresi bittikten sonra ÖSYM’ye ulaşan sağlık kurulu raporları ve diğer belgeler işleme alınmaz.

Sağlık Kurulu Raporunu başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştıran, ekran okuyucu ile sınava girecek görme engelli adaylara ek süre verilir. Bu bilgi adayların Sınava Giriş Belgelerine de yansıtılır.

Sınav günü, sınav salonundaki bilgisayardan sisteme giriş yapabilmek için her adayın kendi fotoğrafını çekmesi istenmektedir. Bu fotoğrafın, adayın sonuç belgesinde yayımlanacak kalitede olması gerektiğinden görme engelli adaylar, fotoğraf çekme işlemini salonlardaki görevlilerle birlikte yaparlar.

Önemli not 1: Eğer durumunuz yukarıdaki açıklamalara uygunsa, o takdirde E-YDS başvurunuzu yukarıda 2. maddede açıklandığı üzere yapabilirsiniz.

Önemli not 2: Ancak sınava gireceğiniz binada, engeliniz sebebiyle ayrı bir odaya alınmayacağınızı, görme engelliler için sunulmuş birkaç istisnai imkân hariç, soruları okumak vb. konularda herhangi bir görevlinin size yardımda bulunamayacağını, bilgisayarı tek başınıza kullanmak ve soruları kendiniz okuyup cevaplandırmak zorunda olduğunuzu unutmayınız!

Önemli not 3: Sağlık koşullarınız yukarıdaki açıklamalara uygun olabilir ve E-YDS sınavına girişinizde herhangi bir sıkıntılı durum söz konusu olmayabilir. Ancak bireysel yardım alamayacağınız için sınavda zorlanacağınızı düşünüyorsanız, E-YDS yerine, YDS sınavlarına katılmanızı öneririz.

Önemli not 4: Unutmayınız; ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan engelli bilgileri ve/veya sağlık sorunlarına ilişkin kayıtlı bilgileriniz E-YDS için işleme alınmaz. E-YDS için oluşturulan engelli bilgileriniz ve/veya sağlık sorunlarına ilişkin kayıtlı bilgileriniz ise diğer sınavlarda (örneğin YDS veya YÖKDİL’de) kullanılamaz.

Önemli not 5: Engel durumunuz ve sınavda size sunulabilecek imkânlarla ilgili ek bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, 2022 E-YDS kılavuzunun ilgili bölümlerini mutlaka ve dikkatle inceleyiniz.

4. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin E-YDS Başvuru İşlemleri

Yabancı uyruklu öğrenciler, MERNİS’ten 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No edinebilir ve bu numarayı Y.U. No olarak başvuru işlemlerinde kullanabilirler. 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No’su bulunmayan bütün yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’de ikamet etsin ya da etmesin, ais.osym.gov.tr/YabanciUyruk/YabanciUyrukNoEdinme adresinden Y.U. No edinebilirler. Bu sitenin sol üst köşesinde bulunan Y.U. No Talep Formu’nu dolduran adaylara Belge Kodu verilir. Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler, bu Belge Kodu ile herhangi bir ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü’ne doğrudan başvurarak ücreti karşılığında Y.U. No alabilirler. Türkiye’de ikamet etmeyen yabancı uyruklu öğrenciler ise, bu Belge Kodu ile ÖSYM Çağrı Merkezi’ni arayıp (+90 444 67 96) Y.U. No alabilir ve daha sonra 2. maddede açıklandığı üzere başvurularını yapabilirler.

5. Postayla ya da elden E-YDS İngilizce sınavı başvurusu yapılabilir mi?

Postayla ya da elden E-YDS başvurusu kabul edilmemektedir.

E-YDS İngilizce sınavı başvurum geçerli sayıldıktan sonra adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

Hayır, gönderilmeyecektir! Sınava gireceğiniz binayı ve salonu gösteren E-YDS Sınava Giriş Belgesi, sınavdan yaklaşık 5-7 gün önce https://ais.osym.gov.tr adresinde yayınlanacaktır. Bu belgenin renkli veya siyah-beyaz çıktısını alınız ve sınav günü yanınızda bulundurunuz.

Önemli not 1: Belgeyi onaylatmak için herhangi bir ÖSYM merkezine gitmeyiniz. ÖSYM merkezlerinde böyle bir işlem yapılmamaktadır.

Önemli not 2: E-YDS Sınava Giriş Belgenizi kaybederseniz, https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizi kullanarak tekrar çıktı alabilirsiniz.

E-YDS İngilizce sınavına girerken yanımda neler olmalı / olmamalı?

1. E-YDS SINAVA GİRİŞ BELGESİ sınava girerken yanınızda olmalıdır. Bu belgede fotoğrafınız, sınava gireceğiniz merkezin adresi ve salon numarası bilgileri bulunacaktır.

2. NÜFUS CÜZDANI VEYA PASAPORT: E-YDS Sınava Giriş Belgesine ek olarak, yanınızda T.C. Kimlik Numarası içeren Nüfus Cüzdanınız ya da geçerli (süresi henüz dolmamış) pasaportunuz olması gerekmektedir.

Yorum ve öneri: ÖSYM Başvuru Merkezlerinde web kameralar kullanılarak çekilen fotoğrafların kalitesi düşük olmaktadır. Ancak esas kimlik kartınız (nüfus cüzdanı ya da pasaport) yanınızda olacağı için korkmayınız! Çünkü bu kimlik kartlarında özelliklerinizi iyi yansıtan kaliteli fotoğraflarınız vardır ve salon görevlileri bu fotoğrafları esas alırlar.

3. E-YDS SINAVINA GİRERKEN ADAYLARIN YANINDA BULUNDURMASI YASAK OLAN/OLMAYAN ARAÇ GEREÇ VE EŞYALAR

YASAK OLANLAR

Adayların, sınav binalarına aşağıdaki araç gereç ve eşyalarla girmelerine kesinlikle izin verilmemektedir:

° Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlar; kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş ve diğer takılar, anahtarlık ve benzeri metal içerikli eşyalar.

° Her türlü elektronik/mekanik cihaz ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşya, banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlar.

° Cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar.

° Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizat.

° Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar.

° İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlar.

YASAK OLMAYANLAR

Adayların, sınav binalarına aşağıdaki araç gereç ve eşyalarla girmelerine izin verilmektedir:

° Şeffaf pet şişe içinde ve bandajı çıkarılmış olmak şartıyla su, halka alyans, şeffaf/numaralı gözlük, bayan adayların başörtülerini tutturmak için kullandıkları toplu iğne, kâğıt ve metal para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu).

Not 1: Peçete sınava gireceğiniz salonda masanızın üzerinde olacaktır.

Not 2: Raporlarında belirtilmek ve ÖSYM tarafından onaylanmak koşuluyla, engelli adaylar kullanmaları zorunlu olan araç, alet ve cihazları (örneğin işitme cihazı) ile sınav salonuna girebilirler.

Not 3: Yakın zamana kadar havaleli olmayan (büyük yer kaplamayan) eşyaları (cep telefonu, anahtarlık, bozuk para vs.), sınav binasında her adaya tahsis edilen küçük dolaplara koyabiliyor ve çıkışta bu eşyalarınızı alabiliyordunuz. Ancak ÖSYM bu uygulamadan vazgeçmiş olup artık e-sınav merkezlerine girişte sadece yukarıda belirtilen eşyalara izin verilmektedir.

E-YDS İngilizce sınavında bilgisayar üzerinde hangi işlemleri yapacağım?

Sınav salonuna girip masanıza oturduktan sonra Sınava Giriş Belgenizi ve nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunuzu masanızın üzerine koyunuz.

Hemen ardından bilgisayar ekranındaki ilgili kutucuğa T.C. Kimlik / Y.U. Numaranızı giriniz ve web kamerayla kendi fotoğrafınızı çekip sisteme kaydedilmesini sağlayınız.

Fotoğrafınızı çekerken ekranda yüzünüzü belirtilen alanın içerisine gelecek şekilde ayarlayınız ve fotoğrafın cepheden çekilmesine dikkat ediniz. (Fotoğrafınızı sistemde onaylamadan önce istediğiniz takdirde “Fotoğrafı Değiştir” butonundan yenileyebilirsiniz.) T.C. Kimlik / Y.U. numaranızı ve fotoğrafınızı onayladıktan sonra bu bilgiler üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayacağınızı unutmayınız.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ekranda göreceğiniz “Kullanım Kılavuzu” butonuna tıklayıp kılavuzu okuyabilirsiniz. Ancak sınav başlamadan önce verilen 3 dakika süre içinde bu kılavuzu dikkatlice inceleme fırsatınız olmayacaktır. Bu nedenle, gerek https://bademci.com/e-yds-nedir/ dosyasını gerekse okumakta olduğunuz bu dosyayı sınava girmeden önce vakit ayırarak incelemenizi öneririz.

Kılavuzu usulen okuduktan sonra, saati geldiğinde E-YDS İngilizce testini ekranda göreceksiniz. Artık soruları cevaplamaya başlayabilirsiniz. Başarılar dileriz.

Önemli Not: Sınav arayüzü ile sınav uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve bilgisayar üzerinde sorulara cevap verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyice öğrenmek için bkz. https://bademci.com/e-yds-nedir/ dosyası.

Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

Sınavın ilk 135 dakikası içinde sınav salonunu terk edemezsiniz. Başka bir deyişle, sınav salonundan ancak 16:00-16:45 saatleri arasında ya da sınav bittiğinde çıkabilirsiniz. Ancak yerinizden kalkmadan önce ekrandaki “Sınavı Tamamla” butonuna MUTLAKA basınız. Aksi takdirde o ana kadar verdiğiniz cevaplar ve emeğiniz boşa gider çünkü sisteme kaydetmediğiniz için cevap kâğıdınız silinir, boş kâğıt vermiş kabul edilirsiniz.

E-YDS İngilizce sınavı sorularının tamamı daha sonra yayınlanıyor mu?

Hayır, E-YDS İngilizce sınavlarının sadece %10’luk bir kısmı yayınlanıyor. Ancak E-YDS İngilizce sınavlarında düzey, format ve soru tipleri YDS ile tamamen aynıdır. Bu nedenle, E-YDS’yi tanımak için eski YDS sınavlarından yararlanabilirsiniz. Çıkmış YDS soruları için link: https://www.osym.gov.tr/TR,15073/yds-cikmis-sorular.html . (Bu linkte bazı yakın tarihlerde yapılan sınavların sadece %10’u yayımlanmaktadır.)

E-YDS sonuçları ne zaman açıklanıyor ve E-YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

E-YDS sonuçları adayların adreslerine gönderilmemekte, sınavdan yaklaşık 4-5 saat sonra https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. Adaylar kendilerine ait sonuç belgesinin renkli çıktısını alıp resmi başvurularında (yüksek lisans vs.) kullanabilirler. Bu belgenin, herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatılmasına gerek yoktur.

Önemli Not: İnternet erişim şifrenizi hatırlamıyorsanız, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden Şifremi Unuttum alanına girip başvurunuzda verdiğiniz bilgilerden hareketle size sorulacak olan soruları cevaplayınız. Bu yolla şifrenizi tekrar edinebilirsiniz. Eğer bu bilgileri de hatırlamıyorsanız, doğrudan başvuru merkezlerine ya da sınav koordinatörlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

E-YDS sonucuma itiraz edebilir miyim?

Sınavda beklemediğiniz düşük bir puan aldıysanız, bir dilekçe yazarak internet üzerinden ÖSYM’ye başvuruda bulunabilir ve belli bir ücret karşılığında sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

Yorum ve öneri: ÖSYM’nin, yapılan bireysel başvurularda herhangi bir adayın notunu değiştirdiği (puanını yükselttiği) çok nadir görülen bir durumdur. Sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesi için başvururken, sonucun büyük ihtimalle değişmeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız.

www.bademci.com