Son güncelleme: 2 Ağustos 2021

E-YDS Başvuruları

• Giriş

• E-YDS İngilizce sınavı ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuruları ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak? (Tablo)

• E-YDS İngilizce dışında başka hangi dillerde yapılıyor? Başvurular ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak?

• E-YDS İngilizce ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarına nasıl başvurulur?

1. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru Koşulları
2. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri (İlk Adım)
3. Engelli Adayların E-YDS Sınavı Başvurusu ve Bilgilerinin Sisteme Kaydedilmesi
4. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin E-YDS Sınavı Başvuru İşlemleri
5. Postayla ya da elden E-YDS İngilizce sınavı başvurusu yapılabilir mi?

• E-YDS İngilizce sınavı başvurum geçerli sayıldıktan sonra adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

• E-YDS İngilizce sınavına girerken yanımda neler olmalı/olmamalı?

• E-YDS İngilizce sınavında bilgisayar üzerinde hangi işlemleri yapacağım?

• Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

• E-YDS İngilizce sınavı sorularının tamamı daha sonra yayınlanıyor mu?

• E-YDS sonuçları ne zaman açıklanıyor ve E-YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

• E-YDS sonucuma itiraz edebilir miyim?


Lütfen Dikkat!

Kimlik numarası 0 (sıfır) rakamı ile başlayan yabancı uyruklu adaylar hariç, diğer tüm T.C. vatandaşı adayların, sınav başvuru işlemi yapmadan önce HES kodu edinmiş olmaları gerekmektedir. HES kodunun nasıl alınacağına dair bilgiye Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. HES kodunuzu aldıktan sonra yapmanız gereken işlemler aşağıda açıklanmıştır:

1) https://ais.osym.gov.tr adresinde (yani ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde) kaydınızın bulunduğu ya da ilk kez kayıt oluşturduğunuz kendi sayfanıza/profilinize giriniz.

2) Sağlık Bakanlığından aldığınız HES kodunu, ‘Profilim’ başlığı altında bulunan ‘HES KODU BİLGİLERİM’ bölümündeki ilgili alana yazınız.

3) Herhangi bir sınav için kullanacağınız HES kodunun, sınavın yapılacağı güne veya daha ileri bir tarihe kadar geçerli olup olmadığına dikkat ediniz. (Örneğin, 11 Aralık 2021 tarihli E-YDS/14 sınavı için kullanacağınız HES kodu, en erken 11 Aralık 2021 tarihinde sona ermeli ya da daha ileri bir tarihe kadar geçerli olmalıdır.)

Giriş

ÖSYM’nin uyguladığı sınavlarda başvuru tarihlerini kaçırmamak ve işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek çok büyük önem taşıyor. Başvuru kılavuzları bu nedenle var ve orada yazılan kurallara göre hareket etmek gerekiyor. Hepimiz zaman zaman şahit olmuşuzdur: Başvurularını yaparken yeterince özen göstermeyen adaylar, sınav salonlarında beklenmedik durumlarla karşılaşıp gerginlikler yaşayabiliyor (ya da aynı gerginliği başkalarına yaşatabiliyor). Bazen de sınav salonuna bile ulaşamadan, “yedek kulübesinde” bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalıyor. Kendisi zaten yeterince zorlu olan bir sınavın, bir de bu türden sorunlarıyla uğraşmayı herhalde hiçbir E-YDS adayı arzu etmez. Yaptığımız bu uyarının haklı olduğunu düşünüyor ve başvurunuz esnasında ya da sınava gireceğiniz salonda herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, lütfen E-YDS başvurunuzu ciddiye alınız ve bütün işlemleri sırasıyla ve titizlikle gerçekleştiriniz.

Bu dosyayı, E-YDS başvuru işlemleri konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vermek amacıyla hazırladık. Dosyaya, bazı tahmin ve yorumlarımızı da ekledik; bu sayede siz E-YDS adaylarının bir nebze olsun işini kolaylaştırmaya çalıştık. Soru, görüş ve önerilerinizle bizlere katkıda bulunmak isterseniz, sitemizin İletişim Kutusu’nu kullanabilir ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

Önemli not: E-YDS Başvuruları dosyası, ÖSYM tarafından yeni duyurular yapılması halinde güncellenecektir.