YDS/YÖKDİL VOCABULARY ÇALIŞMALARI

YDS/YÖKDİL KELİME SORULARI VE ÇÖZÜMLERİ

Kabul edelim; kuru kuruya kelime ezberlemek çok sıkıcı bir iş. Hevesle başına oturuyorsunuz, bir ucundan yakalıyorsunuz ama öbür ucundan kaçıp gidiyor. Ciddi bir sorun. Havuz problemlerine benziyor. Hani şu, öğrencilere zorluk çıkarmak için alttaki tıpası açık bırakılan ve bir türlü dolmak bilmeyen havuzlar. Bir zamanlar siz de o soruları çözerken, “Arkadaş, madem boşalacak, o halde biz bu havuzu niye doldurmaya çalışıyoruz?” demişsinizdir. Kelime çalışmaları işte tam bu şekilde ilerler. Yani belleğimiz bir taraftan yeni kelimeleri içeri alır, diğer taraftan öncekileri atar.

Lütfen endişe etmeyin; dolan miktar boşalan miktardan daima daha fazladır. Yeter ki, siz kayıpları doğal kabul ederek kelime ezberlemeye başlayın. O zaman elinizden kaçanları dert etmez, kalanlara bakarsınız. Fakat az da olsa her gün kelime heybenize bir şeyler ekleyin. Ekleyin ki, gidenlerin yerine yenisi gelsin. Tezgâh durmasın, çalışsın. Bunu başarmak için:

1) Kelime ezberlemeyi saksıda çiçek yetiştirmeye benzetin. Çiçeğe bir defada bir aylık su veremezsiniz. Onu çürütürsünüz. O halde kelime ezber sayınızı kararında bırakın ama bu işi her gün düzenli yapın.

2) Saksıya döktüğünüz suyun önemli bir miktarı boşa gider. Çiçek bu suyun pek azını kullanabilir. Fakat siz devam edin. Çünkü o az miktar, çiçeğin yani kelime hazinenizin büyümesini/gelişmesini sağlar. Yavaş yavaş olsa da.

3) Verdiğiniz su, çiçeğin ihtiyacı olan bütün besin maddelerini içermez. Zaman zaman vitamin takviyesi gerekir. Kelime hazineniz, vitamin takviyesini alıştırmalardan alır. Siz de alıştırma yapın ancak…

4) Tutturacağınız bir hedef yoksa, boşa atarsınız. Bir hedefiniz olsun. İşte bu nedenle başına oturduğunuz her alıştırma bir hedef kelime grubuyla başlasın. Size, bunların ve zıt anlamlarını buldursun. Kelimeyi cümle içinde kullanmayı öğretsin. Siz de onlarla alt alta üst üste mücadele edin. Hazine böyle gelişir.

Hemfikirsek, YDS/YÖKDİL VOCABULARY ÇALIŞMALARI dosyası sizi bekliyor.

5) Baktığınız çiçeğin açmasını istersiniz. = Ezberlediğiniz kelimelerin sınavda puana dönmesini istersiniz. O halde YDS/YÖKDİL’in kelime bilginizi nasıl sınayacağını güvenilir bir kaynaktan öğrenmelisiniz.

Önerilerimiz aklınıza yatmayabilir. Siz yine de bir test edin! Ne kaybedersiniz ki! YDS/YÖKDİL KELİME SORULARI VE ÇÖZÜMLERİ

Fikriniz değişirse, yani dosyayı beğenirseniz, ona hak ettiği ilgiyi gösterin. Bu sayede bir taşla iki kuş vurursunuz.

1) Hem kelime bilginizin puana dönüştüğünü görürsünüz.

2) Hem de “Kelime sorusu açıklan(a)maz” diyenlere verecek güçlü bir cevabınız olur.

www.bademci.com