YDS Nedir?

 


 

Giriş

“YDS nedir, ne işe yarar?” “YDS’ye kimler girebilir?” “YDS’nin İngilizce düzeyi nedir?” “YDS’de hangi soru tipleri vardır?” Dosyamızda, YDS sınavı ile ilgili bütün bu soruların cevaplarını ve fazlasını bulabilirsiniz. Yine de cevapsız kalan sorunuz olursa, bize yazmayı unutmayınız (https://bademci.com/iletisim/). Dilerseniz, info@bademci.com adresine doğrudan mail de gönderebilirsiniz.

YDS nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi bir lisan sınavıdır. Sağladığı haklar YÖKDİL’e kıyasla daha fazla olan YDS’de, soruların zorluk derecesi de ona göre “ayarlanmıştır”! Aslında bu sınavla ilgili söylenebilecek çok şey var. Fakat biz YDS’nin bütün özelliklerini zaten başlıklar halinde inceleyeceğiz. O halde şimdilik sınavla ilgili bir uyarıda bulunmakla yetinelim ve daha fazla ayrıntıya girmeyelim.

Yorum ve ilk uyarı: YDS, dil eğitimlerini iyi okullarda almış adayları dahi zorlayan bir sınav. Kolay yutulur bir lokma değil. Kısa süreli çalışmalarla bu barajı aşmanız mümkün olmayabilir. Bu yüzden, sınavı ciddiye almanızı ve hazırlığı belli bir süreye yaymanızı öneririz.

YDS’ye kimler girebilir?

♦ Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

♦ Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

♦ Lisans programlarının son iki yılında okuyan öğrenciler. (Eğer yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak istiyorlarsa.)

♦ Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dâhil, herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olanlar. (Eğer dil tazminatı almak veya görevlendirmeyle yurtdışına gitmek istiyorlarsa.)

♦ Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen veya açıktan ataması yapılacak olanlar.

♦ Yurt dışında öğrenim görenler. (Eğer diploma denklik işlemleri için YDS sonuçlarından yararlanmak istiyorlarsa.)

♦ Tıpta, Diş Hekimliğinde veya Eczacılıkta Uzmanlık Sınavlarına girecek olan adaylar. (Sırasıyla sınavların kısaltmaları: TUS, DUS, EUS.)

♦ Yurt dışında eğitim (TÜBİTAK) başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

♦ Araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunan adaylar.

♦ Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylar. (Eğer çalışmak istedikleri kamu kurumu KPSS’ye ek olarak YDS sonucu da istiyorsa.)

♦ Kamu kurumlarında sözleşmeli statüde çalışacak mütercim veya tercümanlarla çözümleyici ve programcılar.

♦ Yabancı dil tazminatı ve kariyer uzmanlığı – A grubu kadro başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

♦ Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler. (Not: YDS’ye girebilmek için herhangi bir eğitim kurumundan [lise, üniversite vs.] mezuniyet şartı aranmamaktadır.)

Önemli: Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler! Lisansüstü eğitime devam etmek istiyorsanız, gönlünüzdeki üniversite (enstitü) yetkililerine doğrudan şu soruyu sorunuz. “Lisansüstü programları için YDS sınav sonucu talep ediyor musunuz? Ediyorsanız, bunun şartları nelerdir?”

YDS’de kaç soru var, her soru kaç puan değerinde ve sınav süresi ne kadar?

YDS’de 80 soru var ve her bir doğru cevabın değeri 1.25 puan. (1.25 puan x 80 soru = 100 puan). Buna göre, 100 üzerinden 55 puana ihtiyaç duyan bir doçent ya da doktora adayının, YDS sınavında en az 44 doğru cevap bulması gerekiyor (44 x 1.25 = 55). Soru türleri arasında puan değeri açısından fark yok. Herhangi bir kelime sorusunun değeriyle (1.25 puan) paragraf sorusunun değeri (1.25 puan) eşit.

YDS’de toplam sınav süresi 3 saat (180 dakika). Her bir soru için ayırabileceğiniz ortalama süre ise 2 dakika 15 saniye (135 saniye).

YDS’de Soru Tipleri ve Her Soru Tipi İçin Ayrılması Önerilen Süre

Aşağıdaki tabloya bakarak; hangi soru tipine, ne kadar süre ayırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

YDS sınavını başarmak sizin için önem taşıyorsa, bu sürelere riayet ediniz.

Tablo 1: YDS/E-YDS İngilizce Sınavında Soru Tipleri ve Her Soru Tipi İçin Ayrılması Önerilen Süre.

YDS ve E-YDS Sorular ve süreleri

 

Tabloyu büyütmek ve çıktısını almak için tıklayınız.

Önemli not 1: YDS ve E-YDS; soru tipleri, soru sayısı ve hatta sıralaması açısından bir yumurta ikizi sınavlardır. Tek fark YDS’nin 10:15’te, E-YDS’nin ise 13:45’te başlamasıdır. Biz de tabloda süreleri buna göre ayarladık.

Önemli not 2: Tablodaki süreleri hangi kriterlere göre belirlediğimizi öğrenmek isterseniz… YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi.

YDS konuları ve soru türleri nelerdir?

YDS konuları ve soru türleri için bkz. https://bademci.com/yds-yokdil-cozum-teknikleri/

YDS’de konu dağılımı nasıldır?

YDS konu dağılımı için aşağıdaki dosyada yer alan Tablo 1’i inceleyebilirsiniz.

https://bademci.com/yds-yokdil-cozum-teknikleri/

YDS’den kaç puan almalıyım?

♦ Araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunan adaylar: 100 üzerinden 50 puan. (100 üzerinden 50 puan = 80 üzerinden 40 doğru cevap).

♦ Doçent ve doktora / sanatta yeterlik adayları: 100 üzerinden en az 55 puan. (100 üzerinden 55 puan = 80 üzerinden 44 doğru cevap).

♦ Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen veya açıktan atanacaklar: 50 puan.

♦ TUS, DUS veya EUS’a girecek olan adaylar: 50 puan.

♦ Kariyer uzmanlığı (A grubu kadrolar) ve dil tazminatı için başvuruda bulunacak adaylar: 70 puan. (100 üzerinden 70 puan = 80 üzerinden 56 doğru cevap).

♦ Yabancı dil okutmanları: 80 puan. (100 üzerinden 80 puan = 80 üzerinden 64 doğru cevap).

♦ İngilizce eğitim yapan üniversitelerde ders verecek olan öğretim üyeleri: 85 puan. (100 üzerinden 85 puan = 80 üzerinden 68 doğru cevap).

♦ Yurt dışında eğitim (TÜBİTAK) için başvuruda bulunacak adaylar: 60 puan. (100 üzerinden 60 puan = 80 üzerinden 48 doğru cevap).

♦ Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli statüde çalışacak mütercim veya tercümanlar: 80 puan.

♦ Aynı statüde çalışacak çözümleyici ve programcılar: 60 puan.

♦ Öğretmenlik atamasında YDS puanına ihtiyaç duyanlar. (KPSSP120 puan hesaplamasında YDS’nin ağırlığı %50’dir.)

2 önemli not:

1. Yüksek lisansa, doktoraya veya akademik kadrolara başvuracaksanız lütfen dikkat! Kimi üniversiteler (enstitüler) asgari YDS puan barajını yükseltebiliyor. Bu nedenle, öğrenim görmeyi ya da akademik kadrosunda görev almayı düşündüğünüz enstitüye doğrudan başvurunuz. YDS, YÖKDİL, TOEFL veya PTE sınavlarından asgari kaç puan istediklerini şahsen sorunuz.

2. Bazı üniversiteler yüksek lisans veya doktora başvurusu yapan adaylara, kendi dil sınavlarını uygulayabiliyor. Ancak bu tür bir sınavı başarsanız dahi, yeterlik aşamasına geldiğinizde, YDS yine karşınıza çıkacaktır. Bu aşamada yine YDS veya madde 1’deki sınavlardan birine girmeniz gerekir. Tabii bağlı olduğunuz enstitünün belirlediği asgari puanı almak amacıyla. Ve yeterliğe hazırlanmanız gereken bir dönemde bu iş size büyük sıkıntı verebilir.

Unutmayınız: YDS/YÖKDİL barajını, eğitim aldığınız enstitünün belirlediği sürede başarmalısınız. Tersi durumda, yüksek lisans ya da doktora programıyla ilişiğinizi kesebilirler.

YDS, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği 

TOEFL IBT ve PTE, YDS’ye eşdeğer kabul edilen iki dil sınavıdır. Aşağıdaki tabloda, bu sınavların YDS ile karşılaştırmalı eşdeğer puanlarını göreceksiniz. Tabloyla ilgili bir örnek verelim. TOEFL IBT’de 66 puanı olan bir aday, sanki YDS’den 55 puan almış gibi yüksek lisans başvurusu vs. yapabilir.

Tablo 2: YDS, TOEFL IBT ve PTE Akademik Sınavlarının Eşdeğerliği.

Diğer dillerdeki eşdeğerlik tabloları için bkz. https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/GENEL/EsdegerlikTablosu25022016.pdf .

YDS mi, TOEFL ya da PTE mi?

TOEFL ve PTE Akademik; kelime, gramer ve okuma – anlama bilgisini derinlemesine yoklar. Yetmedi; dinleme, konuşma ve kompozisyon yazma konularında da sizi iyice bir silkeler. Yani iki sınavın da kapsamı hayli geniştir. Devlet okullarından mezunsanız, İngilizce temeliniz daha çok literatür (bilimsel makale) takibine dayanıyorsa, dikkat! Bu takdirde, çeviri becerinizin gelişmiş olması beklenir. (Laf aramızda; Google Translate icat olundu, mertlik bozuldu! Hal böyleyken, çeviride dahi iyi olmanız beklenmeyebilir.) İşte bu yüzden, YDS’ye kıyasla TOEFL ya da PTE Akademik sınavında daha çok zorlanabilirsiniz. Bir dezavantaj da şu: Siz ÖSYM’nin çoktan seçmeli testlerine alışkınsınızdır. Oysa TOEFL veya PTE Akademik sınavlarında sorular, farklı (garip) formatlarda karşınıza çıkar. Bu formatlara uyum sağlamanız uzun zaman alabilir.

Not: YDS, TOEFL ve PTE hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var mı? Cevabınız “Evet” ise, YDS / E-YDS / YÖKDİL, TOEFL ya da PTE Seçiminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri . Bu dosyada, sınavları birçok açıdan karşılaştırdık ve artılarını, eksilerini tek tek listeledik.

YDS istatistikleri ne anlatıyor? 

Önce ÖSYM tarafından yayımlanan YDS istatistiklerine bir göz atalım. Ardından bazı görüş ve düşüncelerimizi kısa notlar halinde sizlerle paylaşalım.

Tablo 3: Yıllara Göre YDS Türkiye Başarı Ortalaması.

Notlar:

1) Tablodaki sayısal verileri, ÖSYM’nin YDS sınavıyla ilgili geçmiş yıllarda yayımladığı istatistik bilgilere dayanarak hazırladık.

2) Tablodaki sınırlı sayıda veriye bakarak YDS Türkiye not ortalamasının 30-40 arasında dalgalandığını söyleyebiliriz.

3) Tablo, YDS’nin kolay bir sınav olmadığını ve ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor. Evet, doğru. Sosyal medyada tam aksine bazı iddialar var. Örneğin, son 15 gün sadece çıkmış sorulara çalışan bir adayın puanı, 40’tan 80’e yükselmiş. Bir diğeri ise sadece kelime ezberleyerek ilk denemesinde 70 almış. Ve bu başarısını da, çektiği videoyla youtube sitesinde herhalde “sevenleriyle paylaşmış”. Bazı istisnalar tabii ki olabilir. Fakat yukarıdaki tablo bu istisnaların kaideyi bozamadığını gösteriyor. Çünkü tabloya göre, herhangi bir dönemde YDS’ye giren aday sayısı 100-150 bin civarında. Ve ortalama puan yüz üzerinden 30-40 arasında değişiyor.

Sonuç: Biz, kısa süreli ve yöntemi tartışmalı çalışmalarla YDS’yi başarmanın pek mümkün olmadığını iddia ediyoruz.

Bir hatırlatma: E-YDS ve YÖKDİL istatistikleri için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

https://bademci.com/e-yds-nedir/#eydsistatistik
https://bademci.com/yokdil-nedir/#yokdilistatistik

Bir yorum ve öneri: Şu ana kadar yapılan YDS sınavlarından herhangi birine iyi ya da çok iyi hazırlandınız. Ancak buna rağmen notunuz yükselmedi, hatta düştü. Bu durumu doğal karşılayın ve sakin kalın. Belki de bunun nedeni eksik bilginiz değil, süreyi iyi yönetememiş olmanızdır. Eğer bir de sorularda seçici* davranmamışsanız, notunuzun yerinde saymasına veya düşmesine kızmayın.

* Düzeyinin üzerinde olsun ya da olmasın, her soruyu çözmeye çalışan aday, seçici davranmıyordur. Böyle bir aday, girdiği her sınavda süre kaybı yaşar ve başarısızlığa davetiye çıkartır. Buna benzer bir problem yaşıyor ve üstesinden gelemiyorsanız, sınava küsmeyin ve çalışmayı bırakmayın. Bunun yerine birkaç olumlu adım atın. Göreceksiniz, durum kısa zamanda lehinize dönecek. Mantıklı ve doğru olan, sınava küsmek ve bir süre geri çekilmek değildir. Tam tersine, hangi konulardaki eksiklerinizin ve hangi hatalı soru çözüm tekniklerinizin size puan kaybettirdiğini anlamaya çalışmaktır. Sitemizde yer alan ve 7 bölümden oluşan YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler dosyası size bu konuda yardımcı olacaktır.

YDS’de yanlışlar doğruları götürür mü?

Hayır, götürmez! Yine de cevabını bilemediğiniz/bulamadığınız sorularda gelişigüzel işaretleme yapmamanız lehinize olur. Çünkü yanlışların doğruları götürmediğini bilen bir aday, her sorudan puan çıkarmaya çalışır. Alt alta üst üste sorularla pehlivan gibi güreşir. Hepsine de bir işaret koyar. Nasıl olsa yaptığı yanlışlar nedeniyle ek bir puan kaybı olmayacaktır. Oysaki bu, nafile bir çabadır. Biraz açıklamaya çalışalım. Diyelim ki, herhangi bir sorunun sınadığı gramer bilgisi sizde yok. Bu soru üzerinde yorumlar yaparak, fikirler yürüterek cevabını bulabilir misiniz?

Bir örnek:

If the casualty had been taken to hospital in time, he —-.

A) may have been saved

B) might have been saved

Giriş notu: Bu sorunun diğer 3 seçeneğini biz sizin yerinize eledik. Ancak pekâlâ o 3 seçenekte de duraksayıp vakit kaybedebilirdiniz. Bunu unutmayınız. Örnek soruyu neden seçtiğimize ya da bu soruyla ne anlatmaya çalıştığımıza gelince… 2 seçeneğe kadar indirgeme yapabilmiş bir adaya, son aşamada nasıl çelme takılabileceğini göstermek.

May ve might ihtimal anlatan ve kabaca aynı işi gören model fiillerdir. Ancak 3. tip if’li cümlede may have V3’ün yeri yoktur. Neden derseniz? Önce her iki seçeneğe göre, if’li cümlede anlamın nasıl değiştiğine bakalım.

A: Eğer hastaneye zamanında yetiştirilmiş olsaydı, kazazede kurtarılmış olabilir. (Kazazede kurtarılmış mı, kurtarılamamış mı? Sonuç belli değil. If’li cümle hatalı.)

B: Eğer hastaneye zamanında yetiştirilmiş olsaydı, kazazede kurtarılabilirdi. (Kazazede kurtarılamamış. Sonuç belli. If’li cümle derdini net olarak anlatıyor.)

Doğru cevabın B olduğu konusunda anlaştık mı? Anlaşmak zorundayız çünkü 3. tip if’li cümle, kurguladığı olayın sonucunu net verir (bkz. B). A’da (yani may have V3’te) olduğu gibi olayın ucunu açıkta bırakmaz.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bu bilgi sizde yoksa hangi mütalaayı yaparak, hangi akıl ve fikirleri yürüterek cevabı bulacaksınız? Üstelik bu esnada kaybedeceğiniz vakit ve moral, diğer sorulardaki başarınızı kesinlikle olumsuz etkileyecek. O halde, yanlışlar doğruları götürmese bile, ortalama bir aday sınırlarını iyi tayin etmeli. YDS’de cevabını bulamayacağı sorularla gereksiz yere vakit kaybetmekten KESİNLİKLE kaçınmalı. Dilerseniz, bunun nedeni üzerinde biraz daha ayrıntılı duralım.

1. İlk okuduğunuzda cevabını bulamadığınız sorular, ikinci değerlendirmenizi de muhtemelen karşılıksız bırakacak olan sorulardır. Bu esnada sorunun bir-iki seçeneğini elemiş olabilirsiniz. (Ne yazık ki, onlardan birinin doğru cevap olma ihtimali hayli yüksektir). İşte tehlike tam o an ortaya çıkar. İçinizden bir ses duyarsınız, “Hedefe yaklaştın kızım/oğlum! Vazgeçme, soruyu incelemeye devam et”. Tabii bu sırada saat de çalışmaya devam eder. Böylece tek bir soru üzerinde yaptığınız nafile değerlendirme 5-6 dakikanızı su içinde yer bitirir. Şimdi de sonucu görelim.

Hani o gelişigüzel cevaplayabileceğiniz, yanlış çıksa dahi puan kaybetmenize neden olmayacak 15 soru vardı ya? Siz onlarla 75-90 dakikanızı çarçur ettiniz. (15 soru x 5-6 dakika = 75-90 dakika). Toplam süresi 180 dakika olan bu sınavda, o 15 soru size ağır kayıplar verdirdi.

2. Sorulara gelişigüzel cevap verdiğinizde, bunların arasından doğru cevap yakalama oranınız çok düşük kalır. Çünkü belli bir stratejiye bağlı kalmadan işaretleme (atış) yaptığınız için standart sapmanızı bozarsınız. Standart sapmanız bozulduğunda ne olur? Ne olacak, rastgele işaretleme yaptığınız sorulardan yakalayabileceğiniz doğru cevap sayısı çok düşük kalır. Oysaki bize, yanlışların doğruları götürmediğini söylemişlerdi. Güya yanlış işaretlediğimiz sorular ek puan kaybına neden olmayacaktı!

Öneri: Bu tür soruları önce boş bırakınız. Sınavın sonuna yaklaşırken emin olarak cevapladığınız diğer soruların seçenek dağılımını hesaplayınız. Daha sonra tek bir atış seçeneği belirleyip kalan bütün soruları bu seçeneğe göre işaretleyiniz.

Önemli not: Yukarıdaki Öneri notundan önce açıklamaya çalıştığımız o kısır döngünün içine düşmeyi herhalde istemezsiniz. Ancak bunu nasıl başaracağınızı bilmiyor olabilirsiniz. O halde YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi dosyalarına bakın. Hem nasıl işaretleme (atış) yapacağınızı hem de cevabı sizde olmayan sorulardan nasıl kaçacağınızı öğrenin.

YDS hangi alanlarda yapılır?

Ağırlık sosyal bilimlerde olmak üzere, YDS fen ve sağlık alanlarından da sorular içerir. YÖKDİL’den farklı olarak, YDS’de bilim dalı ayrımı yoktur. Hangi alanda eğitim almış olursa olsun, bütün adaylar aynı sınava girmek zorundadır.

YDS hangi dillerde yapılır?

Eski bilgilerinize güvenerek YDS başvurusu yapmak istediğinizde, beklenmedik, acı sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin, sonbahar döneminde Japonca sınavı için başvuru yapmak üzere heyecanla bilgisayar başına geçebilirsiniz. Ancak eliniz boş dönersiniz. Çünkü Japonca sınavı yılda bir kez ve sadece ilkbahar döneminde yapılır.

Bir örnek daha. Diyelim ki, belli bir plan çerçevesinde, ilkbahar dönemi YDS Bulgarca sınavı için başvuruda bulunacaksınız. Fakat bu dilden artık sadece E-YDS sınavı var ve yılda sadece bir kez yapılıyor. Bunu öğrendiğinizde plan ve programınız şaşabilir. Hazırlıksız yakalanabilirsiniz. İşte bu yüzden, aşağıdaki notları iyi okuyun. Planlarınız sekteye uğramasın, gereksiz sıkıntılar yaşamayın.

1. not: YDS/1 sınavının kapsama alanı hayli geniştir. Bkz. aşağıda Tablo 4.

Tablo 4: YDS/1’in Kapsadığı Diller.

2. not: YDS/2 sınavında ise kapsam bir anda daralıyor. Bu sınavda sadece 5 dil var.

3. not: Aşağıdaki 5 dilde ise YDS sınavı yok. Bu dillerden sınava girecekseniz, yılda bir kez sadece E-YDS sınav hakkınızı kullanabilirsiniz. Ve sadece Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-Sınav Merkezlerinde sınava girebilirsiniz. Sınavlar test usulü ve 80 soru içeriyor. E-YDS sınav tarihlerini E-YDS Başvuruları dosyamızda bulabilirsiniz.

4. not: 1. notta (Tablo 4) belirttiğimiz dillerin bazılarından YDS sınavına başvuran adayların sayısı, baraj altında kalabilir. Yani o dil için az sayıda başvuru yapılmış olabilir. Bu takdirde, çoktan seçmeli sınav yok. 200’er kelimelik, iki yönlü çeviri usulüne göre hazırlanmış yazılı sınav var. (Örneğin, Türkçe – Sırpça [200 kelime]; Sırpça – Türkçe [200 kelime]). Çeviri usulü sınav yapılan dillerin listesi aşağıdadır:

Tablo 5: YDS’de Çeviri Usulü Sınav Yapılan Diller.

5. not: Aşağıdaki dillerde YDS, sadece test usulü sınav olarak uygulanıyor.

6. not: Aşağıdaki dillerden yılda sadece 1 YDS sınavı yapılıyor. O da ilkbaharda (YDS/1). Dolayısıyla YDS/2 aşağıdaki dilleri kapsamıyor.

Tablo 6: YDS’de Sadece Bahar Döneminde Sınav Yapılan Diller.

7. not: Aşağıki dillerden YDS’ye girecek olan adaylar için sınav merkezi Çankaya, Ankara’dır. Bu dillere ait YDS sınavları diğer şehirlerde yapılmamaktadır.

Tablo 7: YDS/1’in Kapsadığı ve Sınavları Sadece Ankara’da Yapılan Diller.

YDS’ye istediğim bir dilden girebilir miyim?

Doçentlik başvurusu için Almanca, Fransızca ve İngilizce dışındaki bir yabancı dilden YDS’ye girmek isteyebilirsiniz. O halde aşağıda yaptığımız uyarıları dikkate alınız.

♦ Sınava girmek istediğiniz dili Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) geçerli kabul ediyor mu? Geçerli diller hangileri?

Tablo 8: Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın Geçerli Kabul Ettiği Diller.

♦ ÜAK’ın geçerli kabul ettiği Farsça, İspanyolca, İtalyanca veya Yunancadan mı sınava girmek istiyorsunuz? O halde E-YDS’ye başvurmalısınız. Çünkü bu dillerden YDS sınavı yapılmıyor. Bkz. yukarıda 3. not.

Bir hatırlatma: İngilizce, Almanca ve Fransızca dışındaki diller, akademik çevrelerde çok fazla kabul görmüyor. Yine de farklı bir dilden (Rusça, Farsça vs.) sınava girmeye karar vermiş olabilirsiniz. Bu takdirde önerimiz: Sınav ücretini yatırmadan önce öğrenim gördüğünüz/göreceğiniz enstitüye mutlaka danışınız. Bakalım, onlar bu kararınızı nasıl karşılayacak?

Bir dönemde birden fazla yabancı dilden sınava girebilir miyim?

Hayır, giremezsiniz! Bir dönemde sadece bir yabancı dilden sınava giriş hakkınız var. Örneğin, sadece YDS İngilizceye başvurabilirsiniz. Aynı anda YDS Almanca sınavına da başvuramazsınız.

YDS sonuçları kaç yıl geçerli?

TUS, DUS ve EUS başvurularında YDS sonuçları 5 yıl geçerli. Akademik kadrolara başvuruda bu durum değişebiliyor. Kesin bilgi nasıl alınır? Başvuruda bulunmayı düşündüğünüz veya zaten eğitim gördüğünüz/çalışmakta olduğunuz kuruma doğrudan danışınız.

Lütfen dikkat: Geçen yılki YDS sonucunuzu, bu yılın KPSS puan hesaplamasında dikkate almazlar. YDS ve KPSS sınavlarınız birbirini takip etmeli. Örneğin, bu yılın nisan ayında gireceğiniz YDS, eylül ayında yapılacak KPSS sınavının puan hesaplamasında işe yarar. Ancak bir sonraki yılın KPSS puanına hiçbir katkısı olmaz.

YDS akademik kadrolara başvuruda kaç yıl geçerli olacak?

Akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunacaksınız. Bu durumda YDS sonucunuzu süre sınırlaması olmadan kullanabilmeniz beklenir. Çünkü YDS veya benzeri bir sınavdan aldığınız başarılı bir puan, müktesep (kazanılmış) hak sayılır. Ne var ki, günümüzde üniversitelerin ve kimi özel ya da resmi kurumların farklı uygulamaları olabiliyor. Örneğin, bazı enstitüler YDS’nin geçerliliğini 5 yıl ile sınırlayabiliyor.

Sonuç: Başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitüye şu soruyu doğrudan sorunuz? Çekinmeyiniz, üşenmeyiniz.
“YDS sonuçlarını kaç yıl geçerli sayıyorsunuz?“

YDS dil tazminatında kaç yıl geçerli olacak?

YDS dil tazminatında 5 yıl süreyle geçerli. Ancak bir istisna var. Bu istisnai durumda puanınızın geçerlilik süresi uzayabilir. Örneğin, herhangi bir YDS İngilizce sınavından 90 aldınız ve A düzeyi dil tazminatına hak kazandınız. 5 yıllık süre sonunda tekrar sınava girmeseniz bile tazminat hakkınız devam eder. Şu farkla ki, ikinci 5 yıllık dönemde düzeyiniz B’ye düşer ve dil tazminatınız azalır.

Birden fazla YDS puanından hangisi geçerli olacak?

YDS’ye aynı dilden birden fazla kez girip birbirinden farklı puanlar almış olabilirsiniz. Bu durumda puanlarınız içinde en yükseği geçerli sayılır, diğer düşük puanlarınız dikkate alınmaz.

YDS ne zaman ve nerede yapılır?

YDS/1 ve 2’nin başvuru ve sınav tarihleri için bkz. YDS Başvuruları dosyası, YDS başvuruları ne zaman başlayacak? YDS hangi dilleri kapsıyor?

YDS sınavına girebileceğiniz illerin listesini aşağıdaki tabloda verdik. Ancak ilinizi bu listede bulduğunuzda, hemen sevinmeyin. Nedenini öğrenmek isterseniz, tablonun altındaki “Lütfen dikkat” uyarısındaki linke tıklayın.

Tablo 9: YDS Sınavlarının Yapıldığı İllerin Listesi.

Lütfen dikkat: YDS’nin kapsadığı dillerin hepsi yukarıdaki tabloda yer alan bütün illerde yapılmaz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz. YDS hangi dillerde yapılır?

YDS sonucumu ne zaman öğrenebilirim?

ÖSYM, YDS sonuçlarını genellikle sınavdan iki üç hafta sonra ais.osym.gov.tr adresinde erişime açıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. YDS Başvuruları/YDS sonuçları ne zaman açıklanacak ve YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

www.bademci.com