Bir dönemde birden fazla yabancı dilden sınava girebilir miyim?

Hayır, giremezsiniz! Bir dönemde sadece bir yabancı dilden sınava giriş hakkınız var. Örneğin, sadece YDS İngilizceye başvurabilirsiniz. Aynı anda YDS Almanca sınavına da başvuramazsınız.

YDS sonuçları kaç yıl geçerli?

TUS, DUS ve EUS başvurularında YDS sonuçları 5 yıl geçerli. Akademik kadrolara başvuruda bu durum değişebiliyor. Kesin bilgi nasıl alınır? Başvuruda bulunmayı düşündüğünüz veya zaten eğitim gördüğünüz/çalışmakta olduğunuz kuruma doğrudan danışınız.

Lütfen dikkat: Geçen yılki YDS sonucunuzu, bu yılın KPSS puan hesaplamasında dikkate almazlar. YDS ve KPSS sınavlarınız birbirini takip etmeli. Örneğin, bu yılın nisan ayında gireceğiniz YDS, eylül ayında yapılacak KPSS sınavının puan hesaplamasında işe yarar. Ancak bir sonraki yılın KPSS puanına hiçbir katkısı olmaz.

YDS akademik kadrolara başvuruda kaç yıl geçerli olacak?

Akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunacaksınız. Bu durumda YDS sonucunuzu süre sınırlaması olmadan kullanabilmeniz beklenir. Çünkü YDS veya benzeri bir sınavdan aldığınız başarılı bir puan, müktesep (kazanılmış) hak sayılır. Ne var ki, günümüzde üniversitelerin ve kimi özel ya da resmi kurumların farklı uygulamaları olabiliyor. Örneğin, bazı enstitüler YDS’nin geçerliliğini 5 yıl ile sınırlayabiliyor.

Sonuç: Başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitüye şu soruyu doğrudan sorunuz? Çekinmeyiniz, üşenmeyiniz.
“YDS sonuçlarını kaç yıl geçerli sayıyorsunuz?“

YDS dil tazminatında kaç yıl geçerli olacak?

YDS dil tazminatında 5 yıl süreyle geçerli. Ancak bir istisna var. Bu istisnai durumda puanınızın geçerlilik süresi uzayabilir. Örneğin, herhangi bir YDS İngilizce sınavından 90 aldınız ve A düzeyi dil tazminatına hak kazandınız. 5 yıllık süre sonunda tekrar sınava girmeseniz bile tazminat hakkınız devam eder. Şu farkla ki, ikinci 5 yıllık dönemde düzeyiniz B’ye düşer ve dil tazminatınız azalır.

Birden fazla YDS puanından hangisi geçerli olacak?

YDS’ye aynı dilden birden fazla kez girip birbirinden farklı puanlar almış olabilirsiniz. Bu durumda puanlarınız içinde en yükseği geçerli sayılır, diğer düşük puanlarınız dikkate alınmaz.

YDS ne zaman ve nerede yapılır?

YDS/1 ve 2’nin başvuru ve sınav tarihleri için bkz. YDS Başvuruları dosyası, YDS başvuruları ne zaman başlayacak? YDS hangi dilleri kapsıyor?

YDS sınavına girebileceğiniz illerin listesini aşağıdaki tabloda verdik. Ancak ilinizi bu listede bulduğunuzda, hemen sevinmeyin. Nedenini öğrenmek isterseniz, tablonun altındaki “Lütfen dikkat” uyarısındaki linke tıklayın.

Tablo 9: YDS Sınavlarının Yapıldığı İllerin Listesi.

Lütfen dikkat: YDS’nin kapsadığı dillerin hepsi yukarıdaki tabloda yer alan bütün illerde yapılmaz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz. YDS hangi dillerde yapılır?

YDS sonucumu ne zaman öğrenebilirim?

ÖSYM, YDS sonuçlarını genellikle sınavdan iki üç hafta sonra ais.osym.gov.tr adresinde erişime açıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. YDS Başvuruları/YDS sonuçları ne zaman açıklanacak ve YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

www.bademci.com


Devamı 1 2 3 4 5 6 <-7