Son güncelleme: 29 Temmuz 2019

YÖKDİL Başvuruları

Giriş
YÖKDİL başvuruları ne zaman başlayacak?
YÖKDİL başvuru işlemleri nelerdir?

1. YÖKDİL Başvuru Koşulları
2. YÖKDİL Başvuru İşlemleri
3. YÖKDİL Aday Başvuru Formunun Doldurulması
4. YÖKDİL Sınav Ücretinin Yatırılması
5. Başvuru Merkezleri Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları
6. İnternet Erişim Şifresi
7. İnternet Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları
8. Engelli Adayların İnternet Aracılığıyla Yapacakları YÖKDİL Başvuruları
9. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YÖKDİL Başvuru İşlemleri
10. Postayla ya da elden YÖKDİL başvurusu yapılabilir mi?

YÖKDİL başvurum geçerli sayıldıktan sonra, adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?
YÖKDİL sınavına girerken yanımda neler olmalı/olmamalı?
YÖKDİL sınavında hangi soru kitapçığı ve cevap kağıdını kullanacağım?
Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?
YÖKDİL soruları daha sonra yayınlanıyor mu?
YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak ve YÖKDİL sonucumu nasıl öğrenebilirim?
YÖKDİL sınav sonucuma itiraz edebilir miyim?


Giriş

YÖKDİL’in 3 Kasım 2019 tarihinden itibaren ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olması nedeniyle, bu sınavda artık ÖSYM’nin kuralları geçerli olacaktır. ÖSYM sınavlarında ise, başvuru tarihlerini kaçırmamak ve işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek çok büyük önem taşıyor. Herhangi basit bir hatadan ötürü başvurunuzun geçersiz sayılması durumuyla karşılaşmak istemiyorsanız, sınava başvurmadan önce kılavuzu dikkatle incelemenizi ve orada yazılan kurallara göre hareket etmenizi öneririz. Bu ilk adımı aşıp sınav binasına ya da salonuna ulaşsanız dahi, kılavuzu yeterince özenli okumadıysanız, beklenmedik durumlarla karşılaşıp gerginlikler yaşayabilir ya da aynı gerginliği -istemeden- başkalarına da yaşatabilirsiniz. Hatta bazen sınav salonuna bile ulaşamadan, geç kaldığınız ya da doğru kimlik belgesini yanınızda bulundurmadığınız için “yedek kulübesinde” bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalabilirsiniz. Kendisi zaten yeterince zorlu olan bir sınavın, bir de bu türden sorunlarıyla uğraşmayı herhalde hiçbir YÖKDİL adayı arzu etmez. Yaptığımız bu uyarının haklı olduğunu düşünüyor ve başvurunuz esnasında ya da sınava gireceğiniz salonda herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, lütfen YÖKDİL başvurunuzu ciddiye alınız ve bütün işlemleri sırasıyla ve titizlikle gerçekleştiriniz.

Bu dosyayı, YÖKDİL başvuru işlemleri konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vermek amacıyla hazırladık. Dosyaya, bazı tahmin ve yorumlarımızı da ekledik; bu sayede siz YÖKDİL adaylarının bir nebze olsun işini kolaylaştırmaya çalıştık. Soru, görüş ve önerilerinizle bizlere katkıda bulunmak isterseniz, sitemizin İletişim Kutusu’nu kullanabilir ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

Önemli not 1: YÖKDİL Başvuruları dosyası, ÖSYM tarafından yeni duyurular yapılması halinde güncellenecektir.

Önemli not 2: Sitemiz sadece İngilizce eğitimi ile ilgilendiği için aşağıdaki dosyada YÖKDİL İngilizce sınav başvurusu vb. ifadelerle sıkça karşılaşabilirsiniz. Ancak aynı başvuru koşulları YÖKDİL’e farklı dillerden girecek olan adaylar için de geçerlidir.

YÖKDİL başvuruları ne zaman başlayacak?

YÖKDİL Sonbahar Dönemi 2019 Sınavı 3 Kasım 2019 Pazar günü yapılacaktır. Başvurular 13 Eylül 2019 (Cuma) – 23 Eylül 2019 (Pazartesi) tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 80 soru için adaylara 180 dakika süre verilecek olan bu sınavda; başvuru ücreti muhtemelen 120 TL olacaktır. YÖKDİL Sonbahar Dönemi 2019 Sınavının Geç Başvuru tarihi 2 Ekim 2019 Çarşamba günü olup bu tarihte başvuran adaylardan % 50 zamlı ücret tahsil edilecektir.

YÖKDİL başvuru işlemleri nelerdir?

1. YÖKDİL Başvuru Koşulları: YÖKDİL’e, yabancı dil koşulunu karşılamak üzere doçent veya doktora/sanatta yeterlik adayları, lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar, TUS, DUS ve EUS adayları ve akademik kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylar girebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için bkz. YÖKDİL Nedir? adlı dosyamız.

2. YÖKDİL Başvuru İşlemleri: YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce sınavına başvuruda bulunacak adayların, eylül ayı içinde sitemizin ana sayfasından ya da http://www.osym.gov.tr/ internet adresinden Sınav Kılavuzu ve Aday Başvuru Formunun çıktısını almaları gerekmektedir.

Önemli Not 1: Hiçbir ÖSYM sınav ya da başvuru merkezinde kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmamaktadır.

Önemli Not 2: Başvurunuzun geçerli sayılabilmesi ve zaman kaybınızı en aza indirebilmek için aşağıdaki açıklamaları lütfen dikkatle okuyunuz ve (ÖSYM tarafından) verilen talimatlara uygun hareket ediniz:

a) Son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiş (fotoğrafı reddedilmemiş) olan adaylar: YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce sınav başvurunuzu bireysel olarak internet aracılığıyla yapabilirsiniz. Ya da yine başvuru merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Bir örnek: Şubat 2015’te herhangi bir ÖSYM sınavına başvuru merkezleri aracılığıyla başvurduğunuzu varsayalım. Daha sonra örneğin, 2016 ve/veya 2017 yılında bu defa internetten başvuru yaparak aynı ya da farklı bir ÖSYM sınavına girmiş olabilirsiniz. Ancak ilk başvurunuzu Şubat 2015’te yaptığınız için (yani ilk başvurunuzun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçtiği için), YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce sınavına internet başvurunuz kabul edilmeyecektir. Durumunuz yukarıda yapılan açıklamaya uyuyorsa, herhangi bir ÖSYM başvuru merkezine şahsen gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede, geçen 50 ay süresince fiziki görünümünüzde (yüz özellikleriniz vs.) meydana gelmiş olabilecek değişiklikler, başvuru merkezlerinde çekilecek fotoğrafla saptanmış olacaktır.

b) Son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmamış olan adaylar: YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce sınav başvurusunu, başvuru merkezleri aracılığıyla yapmanız gerekmektedir. Size en yakın ÖSYM başvuru merkezini, ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri sayfasından öğrenebilirsiniz.

c) Yabancı uyruklu adaylar için: Daha önce ÖSYM’den Yabancı Uyruk Kimlik Numarası (Y.U. No.) almayan ve YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce sınavına girmek isteyen yabancı uyruklu bir adaysınız. Bu durumda, sınav başvurusunu yapabilmek için önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Merkezi Nüfus İdare Sistemi’nden (MERNİS)  Y.U. Numarası almalısınız. Veya ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden Y.U. Numarası Edinme Formunu doldurarak verilecek “Belge Kodu” ile ÖSYM Çağrı Merkezinden (+90 444 67 96) Y.U. numaranızı almalısınız. (Bkz. 9. madde Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YÖKDİL Başvuru İşlemleri)

3. YÖKDİL Aday Başvuru Formunun Doldurulması: Başvurularını ÖSYM başvuru merkezlerine yapacak olan adaylar: Sınav kılavuzunun ilgili maddelerini dikkatle okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu doldurunuz. Forma kesinlikle fotoğraf yapıştırmayınız. Fotoğrafınız başvuru merkezindeki görevli tarafından çekilecek ve daha sonra elektronik ortama aktarılacak ve yine görevli tarafından size Başvuru Kayıt Bilgileri belgesi verilecektir. (Bkz. 5. madde)

Önemli not: Bu belgede, geçici İnternet Erişim Şifresi bulunmaktadır. ÖSYM Başvuru Merkezi’ne yaptığınız başvuru sonrasında, sınava giriş belgesi çıktısı almak, sonuç öğrenmek vs. işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştireceğinize göre, Başvuru Kayıt Bilgileri belgesini özenle saklayınız. Bu belgede yer alan geçici şifreyi en kısa sürede ÖSYM’nin internet adresinden değiştirmeniz gerekmektedir.

Dikkat: ÖSYM başvuru merkezlerine yapılan başvurularda yaklaşık 10 TL ücret alınmaktadır.

4. YÖKDİL Sınav Ücretinin Yatırılması: ÖSYM tarafından belirlenen YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce sınav ücretini, başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatırmalısınız. Sınav ücretini yatırmak için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyadı bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır. Eğer internet bankacılığını kullanıyorsanız, sınav ücretini internet üzerinden de yatırabilirsiniz. Bu durumda banka dekontunun çıktısını alınız. Arzu ederseniz, odeme.osym.gov.tr adresini ziyaret ederek YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce sınav ücretini kredi ya da banka kartı ile de ödeyebilirsiniz.

Not: Uyruğu T.C. olmayan adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasındaki “Y.U. Numara Edin” başlıklı alandan alacakları numarayı T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır.

5. Başvuru Merkezi Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları:
a) Daha önce doldurduğunuz Aday Başvuru Formunuzu, kimlik belgenizi ve sınav ücretini yatırdığınız bankanın ya da ÖSYM’nin dekontunu yanınıza alarak size en yakın Başvuru Merkezine gidiniz.

b) Başvuru Merkezinde, görevli tarafından Aday Başvuru Formundaki bilgileriniz ile birlikte web kamerayla çekilecek fotoğrafınız elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğrafın; cepheden, yüzü açık, sizi kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerekmektedir. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik olmamalıdır. Sınav günü, fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde, Salon Başkanının sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.

c) Engelli adaylar engellerini, yanlarında bulundurmak zorunda oldukları alet ve/veya cihazları ve yardım istedikleri konuyu (örneğin soruları okuyacak ya da işaretleyecek bir personel) belirten dilekçelerini, sağlık raporu ile birlikte başvuru merkezine giderken yanlarında bulunduracak ancak bu merkeze engel durumu ile ilgili herhangi bir belge teslim etmeyeceklerdir. Bu belgeler posta yoluyla ÖSYM Merkezine gönderilecektir.

d) Başvuru Merkezi görevlisi, bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra, yazıcıdan alacağı YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce Sınavı Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmeniz için size verecektir.

e) YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce Sınavı Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol ediniz ve bilgiler doğru ise imzalayıp görevliye onaylaması için geri veriniz. Onaylanmış fotoğraflı belgenizi ve İnternet Erişim Şifrenizi alınız ve saklayınız. (Mümkünse belgenin bir fotokopisini çektirip aslını ve kopyasını ayrı yerlerde saklayınız.)

f) Başvuru merkezine gittiğinizde, Başvuru Hizmeti Ücreti olarak yaklaşık 10 TL bedel ödemeniz gerekecektir.

6. İnternet Erişim Şifresi: Başvuru Merkezlerinden yaptığınız başvuru sonrası size verilecek olan İnternet Erişim Şifresini kaybetmeyiniz. https://ais.osym.gov.tr/ adresini ziyaret ederek şifrenizi yenileyiniz (Bu işlem zorunludur!). Daha sonra şifrenizi bir-iki farklı yere (örneğin, cep telefonunuza ve bilgisayarınıza) kaydediniz. Bu şifre olmadan sınava giriş ve sınav sonuç belgesi edinemezsiniz.

Bir hatırlatma: İnternet Erişim Şifrenizle, ÖSYM tarafından yapılan diğer bütün sınavlara başvurabilirsiniz.

7. İnternet Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları
a) Eğer durumunuz 2. maddenin a bendine uyuyorsa (ya da başka bir deyişle herhangi bir başvuru merkezine gitmeden, sınava doğrudan internetten başvurma hakkınız varsa), başvuru süresi içerisinde kılavuzda belirtilen bankalardan birine sınav ücretini şahsen ya da internet bankacılığı kanalıyla odeme.osym.gov.tr adresinden yatırınız.

b) Bankaya ya da ÖSYM’ye sınav ücretini yatırdıktan sonra yazıcısı olan bir bilgisayar kullanarak, ÖSYM’nin osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik / Y.U. Numaranız ile son 50 ay içerisinde ÖSYM’den almış olduğunuz şifrenizi giriniz. Karşınıza çıkacak olan sayfada YÖKDİL’i seçerek mevcut bilgilerinizi kontrol ediniz, kimlik bilgileriniz dışında istenilen alanları güncelleyiniz ve varsa eksik bilgilerinizi tamamlayınız.

c) Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra “Başvuru işlemi ÖSYM’ye bildirilmiştir” iletisini bekleyiniz. Bu iletiyi gördüğünüzde Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizin dökümünü alınız ve bu belgeyi saklayınız. Bu adımla birlikte başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Önemli not 1: Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar: Hatalı bilgi girişini önlemek açısından, çıktısını aldığınız Aday Başvuru Formunu önceden doldurup daha  sonra ais.osym.gov.tr  sitesine bilgi girişi yapınız.

Önemli not 2: İnternet erişim şifrenizi hatırlamıyorsanız, ais.osym.gov.tr internet adresinden Şifremi Unuttum alanına girip önceki başvurunuzda verdiğiniz bilgilerden hareketle size sorulacak olan soruları cevaplayınız. Bu yolla şifrenizi tekrar edinebilirsiniz. Eğer bu bilgileri de hatırlamıyorsanız, doğrudan başvuru merkezlerine ya da sınav koordinatörlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

8. Engelli Adayların İnternet Aracılığıyla Yapacakları YÖKDİL Başvuruları: İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapan engelli adayların, dilekçeleri ile sağlık kurulu raporlarının bir örneğini Aday Başvuru Formuna ekleyerek başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir. Bu adaylar daha önceki yıllarda yapılan sınavlarda sağlık kurulu raporlarını ÖSYM’ye göndermiş olsalar bile, bu durumlarını belirten bir dilekçeyi ve raporlarının bir örneğini Aday Başvuru Formuna ekleyerek ÖSYM’ye ulaştırmalıdır.

9. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YÖKDİL Başvuru İşlemleri: Yabancı uyruklu öğrenciler, MERNİS’ten 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No edinebilir ve bu numarayı YU No olarak başvuru işlemlerinde kullanabilirler. 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No’su bulunmayan bütün yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’de ikamet etsin ya da etmesin, ais.osym.gov.tr/YabanciUyruk/YabanciUyrukNoEdinme adresinden YU No edinebilirler. Bu sitenin sol üst köşesinde bulunan YU No Talep Formu’nu dolduran adaylara Belge Kodu verilir. Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler, bu Belge Kodu ile 7 gün içinde herhangi bir ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü’ne doğrudan başvurarak hem YU No alabilir hem de YÖKDİL işlemlerini tamamlayabilirler. Türkiye’de ikamet etmeyen yabancı uyruklu öğrenciler ise, bu Belge Kodu ile 7 gün içinde ÖSYM Çağrı Merkezi’ni arayıp (+90 444 67 96) YU No alabilir ve başvurularını nasıl yapacaklarını öğrenebilirler.

10. Postayla ya da elden YÖKDİL başvurusu yapılabilir mi?
Postayla ya da elden başvuru kabul edilmemektedir.

YÖKDİL başvurum geçerli sayıldıktan sonra, adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

Hayır, gönderilmeyecektir! Sınava girilecek binayı ve salonu gösteren YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce Sınavına Giriş Belgesi, sınavdan yaklaşık 10 gün önce ais.osym.gov.tr adresinde yayınlanacak ve adaylar bu belgenin renkli çıktısını alarak, sınav günü yanlarında bulunduracaklardır. Bu belgenin herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatılmasına gerek yoktur.

Önemli not: Sınava Giriş Belgenizi kaybettiyseniz, ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizi kullanarak tekrar çıktı alabilirsiniz.

YÖKDİL sınavına girerken yanımda neler olmalı / olmamalı?

1. YÖKDİL 3 Kasım 2019 İNGİLİZCE SINAVINA GİRİŞ BELGESİ sınava girerken yanınızda olmalıdır. Bu belgede fotoğrafınız, sınava gireceğiniz merkezin adresi ve salon numarası bilgileri bulunacaktır.

2. NÜFUS CÜZDANI VEYA PASAPORT: YÖKDİL Kasım 2019 İngilizce Sınavına Giriş Belgesine ek olarak, yanınızda T.C. Kimlik Numarası içeren Nüfus Cüzdanınız ya da geçerli (süresi henüz dolmamış) pasaportunuz olması gerekmektedir.

Yorum ve öneri: ÖSYM Başvuru Merkezlerinde web kameralar kullanılarak çekilen fotoğraflar, adayın kendisinden başka herkese benzemektedir. Ancak esas kimlik kartınız (nüfus cüzdanı ya da pasaport) yanınızda olacağı için korkmayınız! Çünkü bu kimlik kartlarında özelliklerinizi iyi yansıtan kaliteli fotoğraflarınız vardır ve salon görevlileri bu fotoğrafları esas alırlar.

3. ŞEFFAF PET ŞİŞE İÇİNDE SU: Adaylar, şeffaf pet şişesi içinde olmak şartıyla yanlarında su bulundurabilir ve alyansları ile sınava girebilirler. Ayrıca, bayan adayların, başörtülerini tutturmak için kullandıkları iğneye izin verilmektedir. Ancak kalem, silgi vb. kırtasiye malzemesi, saat, cep telefonu, her türlü mücevherat, takı, saç tokası, bozuk para, çanta vs. ile sınav salonuna girilmesi kesinlikle yasaktır. Kalem, silgi, şekerleme, peçete vs. sınavdan önce salon görevlileri tarafından adaylara ücretsiz olarak verilecektir. Adayların sürelerini kontrol edebilmeleri için her sınav salonunda bir duvar saati bulunmaktadır.

Not: Raporlarında belirtilmek koşuluyla, engelli adaylar kullanmaları zorunlu olan araç, alet ve cihazları (örneğin işitme cihazı) ile sınav salonuna girebilirler.

YÖKDİL sınavında hangi soru kitapçığı ve cevap kâğıdını kullanacağım?

Sınava girdiğiniz salondaki görevliler tarafından size aşağıdaki kitapçık ve cevap kâğıdı verilecektir:

1. Aday Başvuru Formunuzda belirttiğiniz dile ve alana ait kapalı poşet içindeki soru kitapçığı (örneğin YÖKDİL İngilizce Sosyal Bilimler).
2. Adınıza düzenlenmiş, üzerinde fotoğrafınız ve TC Kimlik ya da YU numaranızın basılı bulunduğu cevap kâğıdı.

Lütfen dikkat: Cevap kâğıdınızdaki bilgilerin size ait olduğunu kontrol edip boşluklara gerekli bilgileri doldurunuz. Soru kitapçığınızın kapağında yer alan boşlukları da doldurmayı ihmal etmeyiniz (adınız, soyadınız, TC Kimlik, salon ve sıra numaranız).

Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

Sınavın ilk 135 ve son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk edemezsiniz. Başka bir deyişle, sınav salonundan ancak 135 -165. dakikalar arasında ya da sınav bittiğinde çıkabilirsiniz.

YÖKDİL soruları daha sonra yayınlanıyor mu?

Daha önce yapılmış olan bazı YÖKDİL sınavlarının sorularına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz: (https://www.akademikmecmua.com/2017/03/05/5-mart-2017-yokdil-sinavi-sorulari-ve-cevaplari/ ) Ancak elimizde, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan yeni YÖKDİL sınav sorularının yayınlanıp yayınlanmayacağına dair bir bilgi yoktur. Bu sorunun cevabı, YÖKDİL 3 Kasım 2019 sınav sonuçları açıklandığı zaman anlaşılacaktır.

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak ve YÖKDİL sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Sınav sonuçları adayların adreslerine gönderilmemekte, sınavdan yaklaşık 3-4 hafta sonra https://sonuc.osym.gov.tr  adresinde yayınlanmaktadır. Adaylar kendilerine ait sonuç belgesinin renkli çıktısını alıp resmi başvurularında (yüksek lisans vs.) kullanabilirler. Bu belgenin, herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatılmasına gerek yoktur.

Bir hatırlatma: ÖSYM, YÖKDİL 3 Kasım 2019 İngilizce Sınavı sonuçlarının, 28 Kasım 2019 Perşembe günü açıklanacağını duyurmuştur.

YÖKDİL sonucuma itiraz edebilir miyim?

Sınavda beklemediğiniz düşük bir puan aldıysanız, bir dilekçe yazarak, internet üzerinden ÖSYM’ye başvuruda bulunabilir ve belli bir ücret karşılığında sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

Yorum ve öneri: ÖSYM’nin, yapılan bireysel başvurularda herhangi bir adayın notunu değiştirdiği (puanını yükselttiği) çok nadir görülen bir durumdur. Sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesi için başvururken, sonucun büyük ihtimalle değişmeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız.

www.bademci.com