Son güncelleme: 19 Aralık 2021

YÖKDİL Başvuruları

Giriş
YÖKDİL başvuruları ne zaman başlayacak?
YÖKDİL’e nasıl başvurulur?

1. YÖKDİL Başvuru Koşulları
2. YÖKDİL Başvuru İşlemleri (İlk Adım)
3. İki Farklı Senaryo İçin YÖKDİL Aday Başvuru Formunun Doldurulması
4. Başvuru Merkezleri Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları
5. İnternet Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları
6. YÖKDİL Sınav Ücretinin Yatırılması
7. YÖKDİL Geç Başvuru İşlemleri ve Sınav Ücretinin Ödenmesi
8. Engelli Adayların Yapacakları YÖKDİL Başvuruları
9. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YÖKDİL Başvuru İşlemleri
10. Postayla ya da elden YÖKDİL başvurusu yapılabilir mi?

YÖKDİL başvurum geçerli sayıldıktan sonra, adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?
YÖKDİL sınavına girerken yanımda neler olmalı/olmamalı?
YÖKDİL sınavında hangi soru kitapçığı ve cevap kağıdını kullanacağım?
Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?
YÖKDİL soruları daha sonra yayınlanıyor mu?
YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak ve YÖKDİL sonucumu nasıl öğrenebilirim?
YÖKDİL sınav sonucuma itiraz edebilir miyim?


HES KODU HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Kimlik numarası 0 (sıfır) rakamı ile başlayan yabancı uyruklu adaylar hariç, diğer tüm T.C. vatandaşı adayların, sınav başvuru işlemi yapmadan önce HES kodu edinmiş olmaları gerekmektedir. HES kodunun nasıl alınacağına dair bilgiye Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. HES kodunuzu aldıktan sonra yapmanız gereken işlemler aşağıda açıklanmıştır:

1) https://ais.osym.gov.tr adresinde (yani ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde) kaydınızın bulunduğu ya da ilk kez kayıt oluşturduğunuz kendi sayfanıza/profilinize giriniz.

2) Sağlık Bakanlığından aldığınız HES kodunu, ‘Profilim’ başlığı altında bulunan ‘HES KODU BİLGİLERİM’ bölümündeki ilgili alana yazınız. Kodunuzu, arada tire işaretleri olmadan örneğin, E5F9872119 şeklinde yazınız. E5F9-8721-19 şeklinde, aradaki tire işaretleri ile birlikte yazmayınız.

3) Eğer YÖKDİL sınavına bir başvuru merkezi aracılığıyla başvurmak zorunda olan bir adaysanız (bkz. 2. YÖKDİL Başvuru İşlemleri (İlk Adım) d) bendi), önce merkezdeki işlemlerinizi tamamlayıp daha sonra https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yapınız ve HES kodu bilginizi buradaki profilinize kaydediniz.

4) Herhangi bir sınav için kullanacağınız HES kodunun, sınavın yapılacağı güne veya daha ileri bir tarihe kadar geçerli olup olmadığına dikkat ediniz. (Örneğin, 28 Ağustos 2022 tarihli YÖKDİL/2 sınavı için kullanacağınız HES kodu, en erken 28 Ağustos 2022 tarihinde sona ermeli ya da daha ileri bir tarihe kadar geçerli olmalıdır.)

5) Eğer sınavın uygulanacağı hafta Covid-19 pozitif/temaslı durumunuz oluşmuşsa, bu durumu, https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden ÖSYM’ye bildirmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede, hem ÖSYM’yi doğrudan ve gecikmeden haberdar edebilir, hem de sınava gireceğiniz merkezin değiştirilmesi için talepte bulunabilirsiniz. (Not: ÖSYM’nin, Sağlık Bakanlığı sisteminden Covid- 19 durumunuzla ilgili bilgi edinme hak ve imkânı vardır.) Bildirimde veya değişiklik talebinde bulunmak için sınavınızın uygulanacağı hafta çarşamba günü saat 10:00’dan sınav tarihine kadar süreniz olacaktır. Ancak son gün ve saati beklemeyip bildirimi bir an önce yapınız. Bu işlem esnasında, ÖSYM sistemine herhangi bir belge (hastane raporu vs.) yüklemenize, böyle bir belgeyi doğrudan ÖSYM’ye göndermenize ya da başvuru merkezlerine elden teslim etmenize kesinlikle gerek yoktur. Bu tür bir işlem yapmayınız. Sadece https://ais.osym.gov.tr adresine girerek sisteme, Covid-19 pozitif/temaslı durumunuz olduğunu bildirip (tercihinize bağlı olarak) sınava gireceğiniz merkezin değiştirilmesi için talepte bulununuz.

Giriş

Yükseköğretim Kurulu, 2019 yılında aldığı bir kararla, YÖKDİL sınavının hazırlanması ve uygulanması ile ilgili bütün işlemlerde ÖSYM’yi görevlendirmiştir. Buna göre, 3 Kasım 2019 tarihinden itibaren YÖKDİL, ÖSYM tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Başka bir deyişle, artık YÖKDİL sınavında da ÖSYM’nin kuralları geçerli hale gelmiştir. Bu kuralların ise hata affetmediğini ve biraz acımasız olduğunu kabul etmek zorundayız. ÖSYM’nin sınavlarında, başvuru tarihlerini kaçırmamak ve işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek çok büyük önem taşıyor. Herhangi basit bir hatadan ötürü başvurunuzun geçersiz sayılması durumuyla karşılaşmak istemiyorsanız, sınava başvurmadan önce kılavuzu dikkatle incelemenizi ve orada yazılan kurallara göre hareket etmenizi öneririz.

Bu ilk engeli aşıp sınav binasına ya da salonuna ulaşsanız dahi, kılavuzu yeterince özenli okumadıysanız, beklenmedik durumlarla karşılaşıp gerginlikler yaşayabilir ya da aynı gerginliği -istemeden- başkalarına da yaşatabilirsiniz. Hatta bazen sınav salonuna bile ulaşamadan, geç kaldığınız ya da doğru kimlik belgesini yanınızda bulundurmadığınız için ‘yedek kulübesinde’ bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalabilirsiniz. Kendisi zaten yeterince zorlu olan bir sınavın, bir de bu türden sorunlarıyla uğraşmayı herhalde hiçbir YÖKDİL adayı arzu etmez. Yaptığımız bu uyarının haklı olduğunu düşünüyor ve başvurunuz esnasında ya da sınava gireceğiniz salonda herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, lütfen YÖKDİL başvurunuzu ciddiye alınız ve bütün işlemleri sırasıyla ve titizlikle gerçekleştiriniz.

Bu dosyayı, YÖKDİL başvuru işlemleri konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vermek amacıyla hazırladık. Dosyaya, bazı tahmin ve yorumlarımızı da ekledik; bu sayede siz YÖKDİL adaylarının bir nebze olsun işini kolaylaştırmaya çalıştık. Soru, görüş ve önerilerinizle bizlere katkıda bulunmak isterseniz, sitemizin İletişim Kutusu’nu kullanabilir ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

Önemli not 1: YÖKDİL Başvuruları dosyası, ÖSYM tarafından yeni duyurular yapılması halinde güncellenecektir.

Önemli not 2: Sitemiz sadece İngilizce eğitimi ile ilgilendiği için aşağıdaki dosyada YÖKDİL İngilizce sınav başvurusu vb. ifadelerle karşılaşabilirsiniz. Ancak aynı başvuru koşulları YÖKDİL’e farklı dillerden girecek olan adaylar için de geçerlidir.

YÖKDİL başvuruları ne zaman başlayacak?

En yakın YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak?

YÖKDİL/1 13 Mart 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 29 Mart 2022 Salı günü açıklanacaktır.

Lütfen dikkat: YÖKDİL’in kapsadığı dillerin listesi aşağıdadır:

Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce.

13 Mart 2022 tarihinde yapılacak YÖKDİL/1 sınavına, geçen yıl olduğu gibi, sadece Arapça ve İngilizce dillerinden başvuru kabul edileceğini ve bu sınavın, Almanca ve Fransızca dillerini kapsamayacağını düşünmekteyiz. Eğer YÖKDİL/1’e Almanca ya da Fransızcadan girmeyi planlıyorsanız, bu durumu lütfen dikkate alınız. Bir önemli konu daha var. YÖKDİL’e İngilizceden girecek adaylara; Fen, Sağlık ya da Sosyal Bilimlerden birini tercih edebilme hakkı verilmekte, fakat aynı hak Almanca, Arapça ya da Fransızcadan sınava girecek olan adaylara tanınmamaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için bkz. https://bademci.com/yokdil-nedir/#yokdilalan

2022 yılında üçüncü bir YÖKDİL sınavı yapılacak mı?

Hayır. 28 Ağustos 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek YÖKDİL/2’den sonra yıl içinde başka bir YÖKDİL sınavı yapılmayacaktır.

YÖKDİL’e nasıl başvurulur?

1. YÖKDİL Başvuru Koşulları

YÖKDİL’e, yabancı dil koşulunu karşılamak üzere doçent veya doktora/sanatta yeterlik adayları, lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar, TUS, DUS ve EUS adayları ve akademik kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylar girebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için bkz. YÖKDİL Nedir? adlı dosyamız.

2. YÖKDİL Başvuru İşlemleri (İlk Adım)

Başvuru işlemlerini aşağıda notlar halinde verdik. Özellikle Önemli Not 3’ten itibaren açıklama ve uyarıları sabırla okumanızı önerir ve rica ederiz.

Lütfen dikkat: Normal başvuru işlemleri hem ÖSYM başvuru merkezlerinde hem de sanal ortamda ais.osym.gov.tr üzerinden, geç başvuru işlemleri ise sadece ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Geç başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı aşağıda, 7. YÖKDİL Geç Başvuru İşlemleri ve Sınav Ücretinin Ödenmesi bölümünde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Önemli Not 1: 2021 yılında, belirtilen normal tarihler arasında YÖKDİL başvurusu yapan adaylardan 145 TL, geç başvuru yapan adaylardan ise 217.5 TL ücret tahsil edilmişti. 2022 yılında bu miktarın %50 civarında arttırılacağını tahmin ediyoruz.

Önemli Not 2: Hiçbir ÖSYM sınav ya da başvuru merkezinde kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmamaktadır. YÖKDİL başvuru kılavuzu, belirli bir takvim yılında yapılacak bütün YÖKDİL sınavlarını kapsayacak şekilde yılda bir kez yayımlanmaktadır. Buna göre, YÖKDİL kılavuzu, YÖKDİL/1 sınavı için başvuruların başlayacağı 21 Ocak 2022 Cuma günü ÖSYM’nin sitesinde olacaktır.

Önemli Not 3: Başvurunuzun geçerli sayılabilmesi ve zaman kaybınızı en aza indirebilmek için aşağıdaki açıklamaları lütfen dikkatle okuyunuz ve (ÖSYM tarafından) verilen talimatlara uygun hareket ediniz:

a) Eğer fotoğraflı/çipli, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız varsa, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydınız olmasa da, herhangi bir ÖSYM sınav başvuru merkezine gitmeden YÖKDİL’e başvurabilirsiniz. Önce e-Devlet şifrenizle “e-Devlet Kapısı” uygulaması üzerinden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yapın ve kaydınızı oluşturun. Daha sonra YÖKDİL başvurunuzu -aşağıda belirtilen diğer adımları da unutmadan- bu sistem (https://ais.osym.gov.tr) üzerinden gerçekleştirin. İsterseniz işlemlerinizi, ÖSYM’nin mobil uygulamasını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz:

Play Store (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.osym.ais.android

App Store (Apple): https://apps.apple.com/us/app/%C3%B6sym-aday-i-%C5%9Flemleri-sistemi/id1451805015

Başvuru işlemleri esnasında fotoğrafa ihtiyacınız olmayacak. Çünkü fotoğraflı/çipli, yeni kimlik kartınızı alırken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde sisteme kaydedilen fotoğrafınız, ÖSYM tarafından otomatik olarak kullanılacak.

b) Eğer hem fotoğraflı/çipli, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız hem ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydınız varsa, yine herhangi bir ÖSYM sınav başvuru merkezine gitmeden YÖKDİL’e başvurabilirsiniz. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı fotoğrafınızın geçerliliği kalmamış olabilir (yani bu fotoğrafla herhangi bir ÖSYM sınavına başvurunuzun üstünden 50 ay geçmiş olabilir). Sorun yok çünkü Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminde kayıtlı fotoğrafınız var. İster halen geçerli olsun isterse artık geçerliliği kalmamış olsun, ÖSYM sistemindeki fotoğrafınız, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminde kayıtlı fotoğrafınızla değiştirilecek (yani ÖSYM’deki fotoğrafınız otomatik olarak güncellenecek). Sizin herhangi bir işlem yapmanıza da gerek kalmayacak. Durumunuz, bu maddede yapılan açıklamaya uyuyorsa, YÖKDİL başvurunuzu -aşağıda belirtilen diğer işlemleri de unutmadan- https://ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

c) Eğer fotoğraflı/çipli, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız yoksa, ancak ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydınız ve geçerli fotoğrafınız* varsa, herhangi bir ÖSYM sınav başvuru merkezine gitmeden YÖKDİL’e yine https://ais.osym.gov.tr üzerinden başvurabilirsiniz. Başvurunuzu yapmadan önce aşağıdaki açıklamaları da okursanız, hataları engellemiş olursunuz.

*Geçerli fotoğraf ne demek?: 1) Son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiş bir adayın, ÖSYM’de kayıtlı fotoğrafına ‘geçerli fotoğraf’ denmektedir. 2) Ayrıca yeni, çipli T.C. Kimlik Kartı üzerinde basılı olan fotoğraf da ÖSYM tarafından ‘geçerli fotoğraf’ olarak kabul edilmektedir.

Bir örnek: Aralık 2018’de herhangi bir ÖSYM sınavına başvuru merkezleri aracılığıyla başvurduğunuzu varsayalım. Daha sonra örneğin, 2019 ve/veya 2020 yılında bu defa internetten başvuru yaparak aynı ya da farklı bir ÖSYM sınavına girmiş olabilirsiniz. Bu, sorun değil. İsterseniz, şimdi de 2021 YÖKDİL/1 sınavına başvuruda bulunabilirsiniz. ÖSYM’ye ilk başvurunuzu Aralık 2018’de yaptığınız için (yani ilk başvurunuzun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçmediği için), 13 Mart 2022 YÖKDİL/1 sınavına internet başvurunuz kabul edilecektir.

Durumunuz, bu örnek olayda yapılan açıklamaya uyuyorsa, herhangi bir ÖSYM başvuru merkezine şahsen gitmenize gerek yoktur. Başvurunuzu ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

d) Fotoğraflı/çipli, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız yok. Aksi gibi, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydınız ve/veya geçerli bir fotoğrafınız da yok. O halde, 13 Mart 2022 YÖKDİL/1 sınav başvurunuzu, başvuru merkezleri aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Size en yakın ÖSYM başvuru merkezini, ÖSYM’nin sitesinde ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri sayfasından öğrenebilirsiniz. (Biz burada linkini veremiyoruz çünkü ÖSYM sitesi içinde sayfalar çok sık değişiyor ve linkler çalışmıyor.)

Bir örnek: Eylül 2015’te herhangi bir ÖSYM sınavına başvuru merkezleri aracılığıyla başvurduğunuzu varsayalım. Daha sonra örneğin, 2016 ve/veya 2017 yılında bu defa internetten başvuru yaparak aynı ya da farklı bir ÖSYM sınavına girmiş olabilirsiniz. Ancak ilk başvurunuzu Eylül 2015’te yaptığınız için (yani ilk başvurunuzun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçtiği için), 13 Mart 2022 YÖKDİL/1 İngilizce sınavına internet başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Durumunuz, yukarıdaki örnek olayda yapılan açıklamaya uyuyorsa, herhangi bir ÖSYM başvuru merkezine şahsen gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede, geçen 50 ay süresince fiziki görünümünüzde (yüz özellikleriniz vs.) meydana gelmiş olabilecek değişiklikler, başvuru merkezlerinde çekilecek fotoğrafla saptanacaktır.

e) Yabancı uyruklu adaylar için: Daha önce ÖSYM’den Yabancı Uyruk Kimlik Numarası (Y.U. No.) almayan ve 13 Mart 2022 YÖKDİL/1 sınavına girmek isteyen yabancı uyruklu bir adaysınız. Bu durumda, sınav başvurunuzu yapabilmek için önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Merkezi Nüfus İdare Sistemi’nden (MERNİS) Y.U. Numarası almalısınız. Dilerseniz, bu numarayı ÖSYM’den de alabilirsiniz (bkz. 9. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YÖKDİL Başvuru İşlemleri).

3. İki Farklı Senaryo İçin YÖKDİL Aday Başvuru Formunun Doldurulması

Senaryo 1: 2022 YÖKDİL/1 başvurusu yapacaksınız ancak ÖSYM internet sitesi üzerinden başvuru hakkınız olmadığı için ÖSYM başvuru merkezlerinden birine gitmeniz gerekiyor. O halde ilk iş, başvuruların başlayacağı 21 Ocak Cuma günü ÖSYM tarafından yayımlanacak olan 2022 YÖKDİL/1 Aday Başvuru Formunun çıktısını alınız ve 2022 YÖKDİL sınav kılavuzunun ilgili maddelerini dikkatle okuduktan sonra bu formu kurşun kalemle doldurunuz. Forma kesinlikle fotoğraf yapıştırmayınız. Fotoğrafınız başvuru merkezindeki görevli tarafından çekilecek, daha sonra elektronik ortama aktarılacak ve yine görevli tarafından size Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgesi verilecektir. (Bkz. aşağıda 4. Başvuru Merkezi Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları)

Senaryo 2: ÖSYM internet sitesi üzerinden başvuru hakkınız var ve 2022 YÖKDİL/1 için ÖSYM başvuru merkezlerinden birine gitmeniz gerekmiyor. Önce başvuruların başlayacağı 21 Ocak Cuma günü ÖSYM tarafından yayımlanacak olan 2022 YÖKDİL/1 Aday Başvuru Formunun çıktısını alınız ve 2022 YÖKDİL sınav kılavuzunun ilgili maddelerini de dikkatle okuduktan sonra bu formu doldurunuz. Gerçi dolduracağınız bu formdaki bilgilerinizin birçoğu zaten ÖSYM’nin sisteminde kayıtlıdır ancak 2022 YÖKDİL/1 başvurusu için bu formda güncellemeniz gereken bazı bilgiler olacaktır (örneğin, sınav yabancı dili/alanı ve eğer değişmiş ise, adresiniz vb. iletişim bilgileri). Bu nedenle, bir yanlışlık yapmamak için;

i) Aday Başvuru Formunun önceden çıktısını alınız.

ii) 2022 YÖKDİL sınav kılavuzunun ilgili maddelerini dikkatle okuyup bu formu kalemle doldurunuz (Bilgilerinizi, ÖSYM sistemine doğrudan da aktarabilirsiniz. Ancak aklınızdaki bilgileri ezbere sisteme aktardığınızda bir harf ya da rakam bile hatalı/eksik olsa, bunu, daha sonra düzeltmek çok eziyetli olabiliyor. Bu nedenle, formu önceden kalemle doldurunuz.).

iii) Daha sonra, bu formdaki bilgileri, aşağıda 5. İnternet Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları bölümünde açıkladığımız şekilde ÖSYM sistemine aktarınız.

4. Başvuru Merkezleri Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları

a) 21 Ocak Cuma günü ÖSYM tarafından yayımlanacak olan 2022-YÖKDİL/1 Aday Başvuru Formunun çıktısını alınız ve kurşun kalemle doldurunuz. Bu form ve kimlik belgeniz yanınızda olmak üzere size en yakın ÖSYM Başvuru Merkezine gidiniz.

Önemli hatırlatma 1: Fotoğrafsız kimlik belgeleri ile işlem yapamayacağınızı unutmayınız. Bu durumda, önce bağlı olduğunuz ilin, İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvurup fotoğraflı kimlik belgesi edinmeniz gerekmektedir. (Aslında Nüfus Müdürlüğü’ne gitmişken fotoğraflı/çipli, yeni kimlik belgesi edinirseniz, bir daha ÖSYM başvuru merkezinin kapısını çalmanıza da gerek kalmaz, internet üzerinden de işlem yapabilirsiniz.)

Önemli hatırlatma 2: Sınav ücreti, başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra ödenecektir. Başvurunuzu tamamlamadan önce kesinlikle herhangi bir yöntemle sınav ücretini ödemeyiniz. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacak ve ödediğiniz ücret yanacaktır.

b) Eğer ÖSYM sisteminde kayıtlı geçerli bir fotoğrafınız yoksa, Başvuru Merkezinde web kamerayla çekilecek fotoğrafınız ve Aday Başvuru Formundaki bilgileriniz sisteme kaydedilecektir. Bu fotoğrafın; cepheden, yüzü açık, sizi kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerekmektedir. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi, size özgü ayırt edici özelliklerinizde bir değişiklik olmamalıdır. Sınav günü, fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde, Salon Başkanının sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.

c) Engelli adaylar; engellerini, yanlarında bulundurmak zorunda oldukları alet ve/veya cihazları ve yardım istedikleri konuyu (örneğin, soruları okuyacak ya da işaretleyecek bir personel) belirten dilekçelerini, sağlık raporu ile birlikte başvuru merkezine giderken yanlarında bulunduracak ancak bu merkeze engel durumu ile ilgili herhangi bir belge teslim etmeyeceklerdir. Bu belgeler posta yoluyla ÖSYM Merkezine gönderilecektir.

d) Başvuru Merkezi görevlisi, bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra, yazıcıdan alacağı Aday Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmeniz için size verecektir.

e) Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizi içeren belgeyi kontrol ediniz ve bilgiler doğru ise imzalayıp görevliye onaylaması için geri veriniz. Belgenizin üzerinde bir Onay Kodu göreceksiniz. Bu Onay Kodu’nun sisteme girilmesi gerektiğine dair merkezdeki görevliye hatırlatmada bulununuz. Belgeniz onaylandıktan ve size iade edildikten sonra, mümkünse bir fotokopisini çektirip aslını ve kopyasını ayrı yerlerde saklayınız. Cep telefonunuzla fotoğrafını da çekebilirsiniz. Ancak bir önceki saklama yöntemi daha sağlamdır.

Önemli not: Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgenizde, geçici İnternet Erişim Şifresi bulunmaktadır. ÖSYM Başvuru Merkezi’ne yaptığınız başvuru sonrasında, sınava giriş belgesi çıktısı almak, sonuç öğrenmek vs. işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştireceğinize göre, Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgenizi özenle saklayınız. Ayrıca bu belgede yer alan geçici şifreyi en kısa sürede https://ais.osym.gov.tr/ adresini ziyaret ederek değiştiriniz (Bu işlem zorunludur!). Daha sonra şifrenizi bir-iki farklı yere (örneğin, cep telefonunuza ve bilgisayarınıza) kaydediniz. Bu şifre olmadan sınava giriş ve sınav sonuç belgesi edinemezsiniz.

f) Başvuru merkezinde, Başvuru Hizmeti Ücreti olarak 10 TL – 20 TL arası bir ödeme yapmanız gerekecektir.

g) Artık aşağıda, 6. YÖKDİL Sınav Ücretinin Yatırılması bölümünde açıkladığımız yöntemlerden birini tercih ederek sınav ücretinizi ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra gerçek ya da sanal dekontu (ödeme belgesini) saklayınız.

5. İnternet Aracılığıyla Yapılacak YÖKDİL Başvuruları 

a) Durumunuz 2. maddenin a, b ya da c bendine uyuyorsa (ya da başka bir deyişle, sınava internet üzerinden başvuru yapabilme hakkınız varsa), herhangi bir ÖSYM Başvuru Merkezine gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi evinizin rahatlığında gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda, 3. İki Farklı Senaryo İçin YÖKDİL Aday Başvuru Formunun Doldurulması bölümünde açıkladığımız üzere, formunuzu, önceden kalemle doldurup yanınızda hazır bulundurunuz. Sınav ücreti, başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra ödenecektir. Başvurunuzu tamamlamadan önce kesinlikle herhangi bir yöntemle sınav ücretini ödemeyiniz. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacak ve ödediğiniz ücret yanacaktır.

b) T.C. Kimlik ya da Y.U. Numaranız ile ÖSYM’den daha önce almış olduğunuz şifrenizi kullanarak https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden sisteme giriş yapınız. Karşınıza çıkacak olan sayfada YÖKDİL’i seçerek mevcut bilgilerinizi kontrol ediniz, kimlik bilgileriniz* dışında istenilen alanları güncelleyiniz ve varsa eksik bilgilerinizi tamamlayınız. Yani formunuzda yer alan bilgilerle https://ais.osym.gov.tr/ ‘deki kayıtlı bilgilerinizi karşılaştırıp güncellenmesi gerekenleri ÖSYM sistemine aktarınız. (*ÖSYM’de kayıtlı kimlik bilgilerinizi siz kendiniz değiştiremezsiniz. Örneğin, evlilik nedeniyle veya mahkeme kararıyla isim-soy isim bilgilerinizde değişiklik olmuşsa ve bu bilgilerin ÖSYM sistemine de girilmesini istiyorsanız, önce bağlı olduğunuz ilin İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvurup değişen bilgilerinizin Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi’ne (MERNİS) kaydedilmesini sağlayınız. Bu işlemden sonra https://ais.osym.gov.tr/ ‘deki kayıtlı kimlik bilgilerinizi kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Önemli not: İnternet erişim şifrenizi hatırlamıyorsanız, ais.osym.gov.tr adresinden Şifremi Unuttum alanına girip önceki başvurunuzda verdiğiniz bilgilerden hareketle size sorulacak olan soruları cevaplayınız. Bu yolla şifrenizi tekrar edinebilirsiniz. Eğer bu bilgileri de hatırlamıyorsanız, doğrudan başvuru merkezlerine ya da sınav koordinatörlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

c) Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” iletisini bekleyiniz. Bu iletiyi gördüğünüzde Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizin dökümünü alınız ve bu belgeyi saklayınız. Bu adımla birlikte başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır.

d) Artık aşağıda, 6. YÖKDİL Sınav Ücretinin Yatırılması bölümünde açıkladığımız yöntemlerden birini tercih ederek sınav ücretinizi ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra gerçek ya da sanal dekontu (ödeme belgesini) saklayınız.

6. YÖKDİL Sınav Ücretinin Yatırılması

ÖSYM tarafından belirlenen 13 Mart 2022 YÖKDİL/1 sınav ücretini, başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra aşağıda açıklanan yöntemlerden birini tercih ederek yatırabilirsiniz. (Eğer önceden yatırırsanız, başvurunuz geçersiz sayılır ve ücretiniz yanar.)

Lütfen Dikkat: Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ya da gazi çocuğu iseniz, başvuru hizmeti ücreti ya da sınav ücreti ödemeniz gerekmez. Bu haktan yararlanmak için önce Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) sorgulatarak ÖSYM sistemine işletmiş olmanız gerekmektedir. Daha sonra ÖSYM’nin internet sayfası, e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanında ‘şehit yakını/gazi/gazi yakını’ seçeneğini işaretleyip ücret ödemeden sınava başvurabilirsiniz.

Notlar:
1) Yukarıda belirtildiği üzere, sınav ücretini başvurunuzu yaptıktan sonra ödemelisiniz. Bunun için, başvuruların biteceği günden bir gün sonrasına kadar vaktiniz olacaktır. Örneğin, YÖKDİL/1 başvurularının 21 Ocak Cuma – 31 Ocak Pazartesi günleri arasında yapılacağını bildiğinize göre, sınav ücretini aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini tercih ederek, yine aşağıda belirtilen tarih ve saate kadar ödeyebilirsiniz:

a) Sınav ücretinizi, 1 Şubat 2022 Salı günü saat 16:59’a kadar aşağıda adı belirtilen ve şubede ödeme kabul eden bankaların herhangi bir şubesinden yatırabilirsiniz. İşlem esnasında; sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyadı bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır. (Not: Herhangi bir sınavın son başvuru günü cumaya rastlayabilir. O gün sınav ücretini ödeyemeseniz de, endişe etmeyiniz. Çünkü bu ücreti, sınavın son başvuru gününden sonraki ilk resmi iş gününde de yatırma hakkınız var. Bu durumda, cuma günü yatıramadığınız ücreti, üç gün sonra pazartesi günü yatırabilirsiniz.)

2021 YILINDA SINAV ÜCRETİNİN YATIRILABİLDİĞİ BANKALARIN LİSTESİ

• Akbank: tüm şubeler, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

• Albaraka Türk Katılım Bankası: tüm şubeler, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

• Finansbank: tüm şubeler, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

• Kuveyt Türk Katılım Bankası: tüm şubeler, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

• Halkbank: belirli şubeler, ATM ve internet bankacılığı tüm şubeler ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

• Vakıf Katılım Bankası: tüm şubeler ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

• Ziraat Bankası: sadece internet bankacılığı (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Lütfen Dikkat: Bazı banka şubelerinin içinde ya da dışında ya da azami 50 metre uzağında o bankaya ait (para yatırılabilen) ATM cihazı bulunmaktadır. Bu durumda, şube görevlileri adayları ATM’ye yönlendirebilmekte ve sınav ücretinin doğrudan şubeye yatırılmasına imkân tanımamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde, o bankaya ait ATM cihazında kullanabileceğiniz bir kartınız yoksa, bunu görevliye bildiriniz ve yardım isteyiniz. Ya da ödemeyi bir başka şubeden yatırmayı deneyiniz.

b) Sınav ücretinizi, aynı gün (1 Şubat Salı) saat 23:59’a kadar Vakıf Katılım Bankası hariç, yukarıda listesi verilen diğer bankaların internet şubeleri kanalıyla da yatırabilirsiniz. Bu durumda banka dekontunun çıktısını alınız.

Lütfen Dikkat: Bu işlemi gerçekleştirebilmek için, yukarıdaki listede adı geçen bankaların herhangi birinde sizin ya da bir yakınınızın hesabı bulunması ve bu hesabın da internet işlemlerine açık olması gerekmektedir.

İnternet bankacılığı kanalıyla örnek ödeme işlemi: Diyelim ki, YÖKDİL sınav ücretinin yatırılabileceği bankalardan biri olarak adı geçen ING Bank’ın Mobil Uygulaması üzerinden sınav ücretinizi ödemek istiyorsunuz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ana sayfada sırasıyla; ‘Ödemeler’, ‘Kurum Ödemeleri’, ‘ÖSYM Ödemeleri’ sekmelerine tıklayınız. Açılan yeni sayfada ‘Sınav Adı’ ve ‘T.C. Kimlik Numarası (TCKN)’ butonlarını göreceksiniz. Eğer hesap size aitse, TCKN’niz otomatik olarak alt butonda çıkacaktır. (Eğer bu işlemi sizin adınıza bir yakınınız yapıyorsa, bu butonda görünen kendisine ait TCKN’yi sizin TCKN’niz ile değiştirmesi gerektiğini kendisine hatırlatınız.) Daha sonra bir üstteki ‘Sınav Adı’ butonuna tıklayınız. Açılacak yeni sayfada girmek istediğiniz sınavın isminin üzerine tıklayıp işleminizi tamamlayınız.

Eğer sınav başvurunuzu yapmadan ücret ödemeye çalışıyorsanız ya da daha önce tamamladığınız başvurunuzda, belki de fark etmediğiniz bir eksiklik/hata oluşmuşsa, sınavın isminin üzerine tıkladığınızda, ‘Giriş yapılan TC Kimlik No için ÖSYM başvurusu bulunmuyor.’ uyarısını alırsınız. Bu takdirde;

i) Önce sınava başvuruda bulununuz.

ii) Ya da sınava zaten önceden başvurmuşsanız ve buna rağmen yukarıdaki uyarıyı alıyorsanız, başvurunuzda bir hata meydana gelmiş olabilir. İlk fırsatta başvuru yaptığınız ÖSYM merkezine giderek hatanın giderilmesini sağlayınız.

iii) Eğer başvuru işleminizi ÖSYM başvuru merkezinden değil, ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirdiyseniz, bu sisteme tekrar giriş yaparak durumunuzu kontrol ediniz.

iv) Zorda kalırsanız, ÖSYM’nin 444 67 96 numaralı Çağrı Merkezi’nden de yardım alabilirsiniz.

c) Sınav ücretinizi, ING Bank ve Ziraat Bankası hariç, yukarıda listesi verilen diğer bankaların ATM’lerinden aynı gün saat 23:59’a kadar yatırabilirsiniz. Bu durumda ATM’den verilecek olan işlem dekontunu saklayınız.

*Bu işlemi gerçekleştirebilmek için, bu bankaların herhangi birinde sizin ya da bir yakınınızın hem hesabının bulunması hem de o bankanın ATM’lerinde kullanabileceği bir banka ya da kredi kartının olması gerekir. (Kart yanınızda değilse, QR kodu okutarak hesaba giriş yapabilirsiniz ancak bu şekilde sadece sınırlı sayıda işlem gerçekleştirebilirsiniz (örneğin, sadece para çekme/yatırma). Kartınızla ATM’den yapacağınız sınav ücreti ödemesinde, işlem adımları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ancak bu işlemler, kabaca yukarıda b) bendinde ING Bank mobil uygulama için açıkladığımız işlem adımlarına benzer olacaktır. Dolayısıyla o açıklamaları temel anlamda örnek alabilirsiniz.

d) Sınav ücretinizi, aynı gün (1 Şubat Salı) saat 23:59’a kadar odeme.osym.gov.tr adresi üzerinden yatırabilirsiniz. Limiti yeterli (içinde sınav ücretini ödemeye yetecek kadar para bulunan) kredi/banka kartı bilgileriniz bu esnada hazır olmalı ve telefonunuz, interneti de açık olmak kaydıyla yanınızda bulunmalıdır.

2) Ödeme işini son güne bırakmamak, başvuru işlemlerini tamamladıktan hemen sonra bu işi de aradan çıkarmak herhalde en doğrusu, en kolayıdır. Zira sınav ücretini ödemeyi unutmanız halinde yaptığınız başvurunun herhangi bir geçerliliği kalmamakta, sistemdeki başvuru bilgileriniz ÖSYM tarafından otomatik olarak silinmektedir.

3) Uyruğu T.C. olmayan adaylar, ödeme işlemleri esnasında ÖSYM’nin internet sayfasındaki “Y.U. Numara Edin” başlıklı alandan alacakları numarayı T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır.

7. YÖKDİL Geç Başvuru İşlemleri ve Sınav Ücretinin Ödenmesi

a) Durumunuz yukarıda 2. YÖKDİL Başvuru İşlemleri bölümünde açıklanan a, b ya da c bendine uyuyor. Yani sınav başvurunuzu ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr/) üzerinden yapma hakkınız var. Ancak herhangi bir sebeple normal başvuru tarihlerini kaçırdığınız için geç başvuru yapmanız gerekiyor. O halde, geç başvuru gününde (YÖKDİL/1 için 8 Şubat 2022 Salı günü) ilk önce https://ais.osym.gov.tr/ adresinden sisteme giriş yapınız. Karşınıza çıkacak olan sayfada YÖKDİL/2’yi seçerek mevcut (kayıtlı) bilgilerinizi kontrol ediniz, kimlik bilgileriniz dışında istenilen alanları güncelleyiniz ve varsa eksik bilgilerinizi tamamlayınız. Daha sonra ‘ÖDEMELER’ kısmından sınav ücretini kredi/banka kartınızla ödeyiniz. Eğer ‘ÖDEMELER’ butonunu/ikonunu göremez ya da bulamazsanız, ödemenizi https://odeme.osym.gov.tr/ sayfasına giriş yaparak da gerçekleştirebilirsiniz.

b) Unutmayınız; ÖSYM başvuru merkezlerinden geç başvuru yapamazsınız ve girmek istediğiniz sınavın geç başvuru ücretini banka kanalıyla ödeyemezsiniz.

c) Bir hatırlatma daha: Diyelim ki, normal başvuru tarihleri arasında başvuru işlemlerinizi tamamlamış olmanıza rağmen herhangi bir sebeple sınav ücretini yatıramadınız. Nasıl olsa bu ücreti geç başvuru gününde %50 zamlı olarak ödeyebileceğinizi bildiğiniz ve buna da razı geldiğiniz için kendinizi rahat hissediyor olabilirsiniz. Ancak bu rahatlık duygusu, geç başvuru gününde hızla geçecek ve yerini telaşa bırakacaktır. Çünkü normal başvuru süresi içinde yaptığınız başvuru sonrası ücretinizi zamanında ödemediğiniz için sistemdeki başvuru bilgileriniz otomatik olarak silinecek ve geç başvuru gününde işlemleri tekrar yapmanız gerekecektir.

Eğer durumunuz, yukarıda 2. YÖKDİL Başvuru İşlemleri bölümü, d) bendine uyduğu için başvurunuzu bir ÖSYM başvuru merkezi aracılığıyla yapmak zorunda kalmışsanız, durum daha da kötü. Çünkü ücreti zamanında ödemeyip başvuru bilgilerinizin silinmesine neden olduğunuz için artık ais.osym.gov.tr adresinden geç başvuruda da bulunamazsınız. Ne yazık ki, bir sonraki dönemi beklemek zorundasınız.

8. Engelli Adayların Yapacakları YÖKDİL Başvuruları

Engelli bir adaysanız, ister başvuru merkezleri aracılığıyla ister internet üzerinden bireysel başvuru yapabilirsiniz. (2014 yılından itibaren ÖSYM sınavlarına başvuruda bulunmuş bütün engelli adayların sağlık durumu bilgisi ÖSYM’de kayıtlıdır.) Ancak ilk kez herhangi bir ÖSYM sınavına başvuruda bulunuyorsanız ya da engel durumunuzda bir değişiklik ortaya çıkmışsa ve bunu ÖSYM’ye bildirmeniz gerekiyorsa, bu durumda, yazacağınız dilekçeye (kılavuzların son sayfasında var) sağlık kurulu raporunuzun bir örneğini ekleyiniz ve Aday Başvuru Formunuzun fotokopisi ile birlikte başvuru süresi içinde postayla ÖSYM’ye ulaştırınız.

9. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YÖKDİL Başvuru İşlemleri: 

Yabancı uyruklu öğrenciler, MERNİS’ten 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No edinebilir ve bu numarayı Y.U. No olarak başvuru işlemlerinde kullanabilirler. 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No’su bulunmayan bütün yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’de ikamet etsin ya da etmesin, ais.osym.gov.tr/YabanciUyruk/YabanciUyrukNoEdinme adresinden Y.U. No edinebilirler. Bu sitenin sol üst köşesinde bulunan Y.U. No Talep Formu’nu dolduran adaylara ‘Belge Kodu’ verilir. Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler, bu Belge Kodu ile herhangi bir ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü’ne doğrudan başvurarak hem Y.U. No alabilir hem de YÖKDİL işlemlerini tamamlayabilirler. Türkiye’de ikamet etmeyen yabancı uyruklu öğrenciler ise, bu Belge Kodu ile ÖSYM Çağrı Merkezi’ni (+90 444 67 96) yurt dışında bulundukları ülkeden arayıp yardım alabilirler.

10. Postayla ya da elden YÖKDİL başvurusu yapılabilir mi?
Postayla ya da elden başvuru kabul edilmemektedir.

YÖKDİL başvurum geçerli sayıldıktan sonra, adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

Hayır, gönderilmeyecektir! Sınava girilecek binayı ve salonu gösteren 13 Mart 2022 YÖKDİL/1 Sınavına Giriş Belgesi, sınavdan yaklaşık 10 gün önce ais.osym.gov.tr adresinde yayınlanacak ve adaylar bu belgenin renkli çıktısını alarak, sınav günü yanlarında bulunduracaklardır. Bu belgenin herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatılmasına gerek yoktur.

Önemli not: Sınava Giriş Belgenizi kaybederseniz, ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizi kullanarak tekrar çıktı alabilirsiniz.

YÖKDİL sınavına girerken yanımda neler olmalı / olmamalı?

1. 13 Mart 2022 YÖKDİL/2 SINAVINA GİRİŞ BELGESİ sınava girerken yanınızda olmalıdır. Bu belgede fotoğrafınız, sınava gireceğiniz merkezin adresi ve salon numarası bilgileri bulunacaktır.

2. NÜFUS CÜZDANI VEYA PASAPORT: 13 Mart 2022 YÖKDİL/1 Sınavına Giriş Belgesine ek olarak, yanınızda T.C. Kimlik Numarası içeren Nüfus Cüzdanınız ya da geçerli (süresi henüz dolmamış) pasaportunuz olması gerekmektedir.

Yorum ve öneri: ÖSYM Başvuru Merkezlerinde web kameralar kullanılarak çekilen fotoğraflar, adayın kendisinden başka herkese benzemektedir. Ancak esas kimlik kartınız (nüfus cüzdanı ya da pasaport) yanınızda olacağı için korkmayınız! Çünkü bu kimlik kartlarında özelliklerinizi iyi yansıtan kaliteli fotoğraflarınız vardır ve salon görevlileri bu fotoğrafları esas alırlar.

3. SINAV SALONUNA ALINMASI YASAK OLAN/OLMAYAN EŞYALAR:

YASAK OLANLAR

Adayların, sınav binalarına aşağıdaki araç gereç ve eşyalarla girmelerine kesinlikle izin verilmemektedir:

° Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlar, kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş ve diğer takılar, anahtarlık ve benzeri metal içerikli eşyalar.

° Her türlü elektronik/mekanik cihaz ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşya, banka/kredi kartı vb. kartlar.

° Cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar.

° Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizat.

° Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar.

° İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlar.

YASAK OLMAYANLAR

Adayların, sınav binalarına aşağıdaki araç gereç ve eşyalarla girmelerine izin verilmektedir:

° Şeffaf pet şişe içinde ve bandajı çıkarılmış olmak şartıyla su, halka alyans, şeffaf/numaralı gözlük, bayan adayların başörtülerini tutturmak için kullandıkları toplu iğne, kâğıt ve metal para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu).

Not 1: Kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete sınava gireceğiniz salonda masanızın üzerinde olacaktır.

Not 2: Raporlarında belirtilmek koşuluyla, engelli adaylar kullanmaları zorunlu olan araç, alet ve cihazları (örneğin işitme cihazı) ile sınav salonuna girebilirler.

YÖKDİL sınavında hangi soru kitapçığı ve cevap kâğıdını kullanacağım?

Sınava girdiğiniz salondaki görevliler tarafından size aşağıdaki kitapçık ve cevap kâğıdı verilecektir:

1. Aday Başvuru Formunuzda belirttiğiniz dile ve alana ait kapalı poşet içindeki soru kitapçığı (örneğin, YÖKDİL İngilizce – Sosyal Bilimler).

2. Adınıza düzenlenmiş, üzerinde fotoğrafınız ve T.C. Kimlik ya da Y.U. numaranızın basılı bulunduğu cevap kâğıdı.

Lütfen dikkat: Cevap kâğıdınızdaki bilgilerin size ait olup olmadığını kontrol edip boşluklara gerekli bilgileri doldurunuz. Soru kitapçığınızın kapağında yer alan boşlukları da doldurmayı ihmal etmeyiniz (adınız, soyadınız, T.C. Kimlik, salon ve sıra numaranız).

Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

Saat 10:15’te başlayacak olan sınavın ilk 135 ve son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk edemezsiniz. Başka bir deyişle, sınav salonundan ancak 135 -165. dakikalar (saat 12:30-13:00) arasında ya da sınav bittiğinde çıkabilirsiniz.

YÖKDİL soruları daha sonra yayımlanıyor mu?

Daha önce yapılmış olan bazı YÖKDİL sınavlarının sorularına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz: (https://ogrencigundemi.com/yokdil-cikmis-tum-sorular-ve-cevaplari-pdf-indir/) Ancak ÖSYM, bazen YÖKDİL sınav sorularının sadece %10’luk bir bölümünü yayımladığı için sınavların hepsine erişmek mümkün olmamaktadır.

Önemli not 1: ÖSYM, YÖKDİL sınavına giren adaylara, soruları ve verdikleri cevapları inceleyebilmeleri amacıyla genellikle bir hak tanımakta ve sınavdan sonra, https://ais.osym.gov.tr internet adresinde YÖKDİL sınavını (kısa bir süreliğine) bütünüyle erişime açmaktadır.

Önemli not 2: ÖSYM, 29 Ağustos 2021 YÖKDİL/2 sınav sorularını, sınav gerçekleştirildikten hemen sonra yayımlamış ve 10 gün boyunca (sadece sınava giren) adayların erişimine açık tutmuştur.

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak ve YÖKDİL sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Sınav sonuçları adayların adreslerine gönderilmemekte, sınavdan yaklaşık 3-4 hafta sonra https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yayımlanmaktadır. Adaylar kendilerine ait sonuç belgesinin renkli çıktısını alıp resmi başvurularında (yüksek lisans vs.) kullanabilirler. Bu belgenin, herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatılmasına gerek yoktur. 2022 yılında yapılmış/yapılacak olan YÖKDİL sınavlarının sonuç açıklama tarihleri aşağıdadır:

1) 13 Mart 2022 tarihli YÖKDİL/1 sınavının sonuçları 29 Mart 2022 Salı günü açıklanacaktır.
2) 28 Ağustos 2022 tarihli YÖKDİL/2 sınavının sonuçları 16 Eylül 2022 Cuma günü açıklanacaktır.

YÖKDİL sonucuma itiraz edebilir miyim?

Sınavda beklemediğiniz düşük bir puan aldıysanız, bir dilekçe yazarak, internet üzerinden ÖSYM’ye başvuruda bulunabilir ve belli bir ücret karşılığında sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

Yorum ve öneri: ÖSYM’nin, yapılan bireysel başvurularda herhangi bir adayın notunu değiştirdiği (puanını yükselttiği) çok nadir görülen bir durumdur. Sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesi için başvururken, sonucun büyük ihtimalle değişmeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız.

www.bademci.com