Son güncelleme: 22 Ocak 2021

E-YDS Başvuruları

♦ Giriş

♦ E-YDS İngilizce sınavı ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuruları ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak? (Tablo)

♦ E-YDS İngilizce dışında başka hangi dillerde yapılıyor? Başvurular ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak?

♦ E-YDS İngilizce ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuru işlemleri nelerdir?

1. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru Koşulları
2. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri
3. Engelli Adayların E-YDS Sınavı Başvurusu ve Bilgilerinin Sisteme Kaydedilmesi
4. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin E-YDS Sınavı Başvuru İşlemleri
5. Postayla ya da elden E-YDS İngilizce sınavı başvurusu yapılabilir mi?

♦ E-YDS İngilizce sınavı başvurum geçerli sayıldıktan sonra adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

♦ E-YDS İngilizce sınavına girerken yanımda neler olmalı/olmamalı?

♦ E-YDS İngilizce sınavında bilgisayar üzerinde hangi işlemleri yapacağım?

♦ Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

♦ E-YDS İngilizce sınavı sorularının tamamı daha sonra yayınlanıyor mu?

♦ E-YDS sonuçları ne zaman açıklanıyor ve E-YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

♦ E-YDS sonucuma itiraz edebilir miyim?


Lütfen Dikkat!

Daha önce iki kez ertelenen 2020 E-YDS/13 İngilizce sınavı, 21 Şubat 2021 Cumartesi günü gerçekleştirilecektir. Bu sınava, sadece 2020 yılı içinde başvuru yapmış olan adaylar girebilecek, yeni başvuru alınmayacaktır. 2021 yılında yapılacak diğer E-YDS sınavları için bu dosyanın ilgili bölümlerini inceleyebilirsiniz.

Giriş

ÖSYM’nin uyguladığı sınavlarda başvuru tarihlerini kaçırmamak ve işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek çok büyük önem taşıyor. Başvuru kılavuzları bu nedenle var ve orada yazılan kurallara göre hareket etmek gerekiyor. Hepimiz zaman zaman şahit olmuşuzdur: Başvurularını yaparken yeterince özen göstermeyen adaylar, sınav salonlarında beklenmedik durumlarla karşılaşıp gerginlikler yaşayabiliyor (ya da aynı gerginliği başkalarına yaşatabiliyor). Bazen de sınav salonuna bile ulaşamadan, “yedek kulübesinde” bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalıyor. Kendisi zaten yeterince zorlu olan bir sınavın, bir de bu türden sorunlarıyla uğraşmayı herhalde hiçbir E-YDS adayı arzu etmez. Yaptığımız bu uyarının haklı olduğunu düşünüyor ve başvurunuz esnasında ya da sınava gireceğiniz salonda herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, lütfen E-YDS başvurunuzu ciddiye alınız ve bütün işlemleri sırasıyla ve titizlikle gerçekleştiriniz.

Bu dosyayı, E-YDS başvuru işlemleri konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vermek amacıyla hazırladık. Dosyaya, bazı tahmin ve yorumlarımızı da ekledik; bu sayede siz E-YDS adaylarının bir nebze olsun işini kolaylaştırmaya çalıştık. Soru, görüş ve önerilerinizle bizlere katkıda bulunmak isterseniz, sitemizin İletişim Kutusu’nu kullanabilir ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

Önemli not: E-YDS Başvuruları dosyası, ÖSYM tarafından yeni duyurular yapılması halinde güncellenecektir.

E-YDS İngilizce sınavı ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuruları ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak?

2021 yılı E-YDS İngilizce sınavları ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuru tarihlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Tablo: 2021 Yılı E-YDS Sınav ve Başvuru Tarihleri

Tabloyu büyütmek ve çıktısını almak için tıklayınız.

Çok önemli not 1: Sınav ücreti (muhtemelen 260 TL) ödeme işlemi, hangi E-YDS sınavına girmek istiyorsanız, o sınavın başvuru tarihinin ilk günü saat 14:00’da başlar. Kapasite dolduğunda başvuru süresi tamamlanmamış olsa bile sınav ücreti ödeme işlemi sonlandırılır.

Çok önemli not 2: E-YDS sınav binaları (özellikle Ankara’da bulunan sınav merkezi) oldukça büyüktür ve adayların sınav salonuna alınma işlemleri uzun sürmektedir. Bu nedenle sınavdan en az 30 dakika önce (saat 13:15’te) sınav merkezinde olunuz. Sınavdan 15 dakika önce (saat 13:30’da) kapıların kapanacağını ve binaya girişinize izin verilmeyeceğini unutmayınız.

Çok önemli not 3: Sitemiz sadece İngilizce eğitimi ile ilgilendiği için aşağıdaki dosyada E-YDS İngilizce sınav başvurusu vb. ifadelerle sıkça karşılaşabilirsiniz. Ancak aynı başvuru koşulları E-YDS’ye farklı dillerden girecek olan adaylar için de geçerlidir.

E-YDS İngilizce dışında başka hangi dillerde yapılıyor? Başvurular ne zaman başlayacak ve sınav ne zaman yapılacak?

İngilizceye ek olarak E-YDS; Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca dillerinden yılda bir kez yapılmaktadır. 2021 yılında bu dillerden gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek sınavların tarihleri yukarıda verilen tabloda belirtilmiştir.

E-YDS İngilizce ve diğer dillerde yapılan E-YDS sınavlarının başvuru işlemleri nelerdir?

1. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru Koşulları: E-YDS İngilizceye, yabancı dil koşulunu karşılamak üzere doçent veya doktora/sanatta yeterlik adayları, lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar, TUS ve DUS adayları, dil tazminatı almak isteyen kamu personeli ve KPSS sınav sonucuna ek olarak yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen adaylar girebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için bkz. E-YDS Nedir adlı dosyamız.

2. E-YDS İngilizce Sınavı Başvuru İşlemleri: 2021 yılında yapılacak bütün E-YDS sınavları için (muhtemelen 2 Şubat 2021 Salı günü) tek bir E-YDS Sınav Kılavuzu yayınlanacaktır. Bu kılavuza https://www.osym.gov.tr/ internet adresinden ulaşabilirsiniz. Şimdi size, E-YDS başvurunuzu nasıl yapacağınızı bir örnek üzerinde göstermeye çalışacağız. Lütfen bu açıklamaları dikkatle okuyunuz:

Bir örnek başvuru ve işlem adımları:

 ° 11 Aralık 2021 E-YDS İngilizce sınavına girmeye karar verdiniz. O halde ilk iş olarak bu sınav için başvuruların başlayacağı 17 Kasım 2021 Çarşamba gününden en geç bir gün önce (16 Kasım 2021 Salı günü) kredi kartı ya da banka kartı numarası, son kullanma tarihi, güvenlik numarası, telefon numarası gibi bilgilerinizi önceden kolayca okuyabileceğiniz bir kâğıda sırasıyla yazınız. (Lütfen dikkat: 1- Bu işlemi başvuruların başlayacağı gün, hele hele saat 14:00’e az bir süre kala asla yapmayınız! 2- E-YDS sınav ücretini herhangi bir banka şubesinden havale edemezsiniz. Bu ücretin ÖSYM sitesi üzerinden online olarak ödenmesi zorunludur.)

° 11 Aralık 2021 E-YDS İngilizce sınavı için başvuruların başlayacağı 17 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 14:00’dan en az 10 dakika önce ÖSYM’nin sayfasını açmış olarak bilgisayar başında olunuz. Çünkü başvurular başladığında kapasite birkaç dakika içinde dolmuş olacaktır.

° Bilgisayarınızın bulunduğu yerde telefonunuzun iyi çekeceğinden emin olunuz. Çünkü birkaç madde aşağıda açıklandığı üzere, işlemler sırasında telefonunuza bir mesaj ve onay kodu gönderilecektir.

° Önce osym.gov.tr ana sayfa, üstte yer alan e-İŞLEMLER ve sonra ÖDEMELER sekmesine tıklayıp alttaki çubuğa TC Kimlik Numaranızı giriniz. Hemen ardından Başvuru: Seçiniz çubuğunun sağ tarafındaki ▼ işaretini tıklayıp e-YDS İngilizce yazısının mevcut olup olmadığını kontrol ediniz. Bu sayfayı sürekli yenileyiniz. Ancak yenileme esnasında silineceği için her defasında TC Kimlik Numaranızı tekrar giriniz. Bu, vakit alacak bir işlem değildir çünkü ikinci defa rakamları girmeye başladığınızda sistem bunu hatırlayacak ve ayrı bir çubukta size numarayı gösterecektir. Bu numaranın üzerine tıkladığınızda kolayca TC Kimlik Numaranızı tekrar girmiş olacaksınız.

° Her yenileme işleminde sayfada göreceğiniz Başvuru: Seçiniz çubuğunun sağ tarafındaki ▼ işaretini tıklayıp e-YDS İngilizce yazısının çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz.

° Burada e-YDS İngilizce yazısını görür görmez tıklayınız ve hızlı bir şekilde önceden hazırladığınız bilgileri ilgili boşluklara doldurunuz. Bu esnada sistem çok yavaş çalışacak ve İlerle menüsünün olduğu yer silik hale gelecektir. O butonu sürekli tıklayınız. (Çok önemli not: Özellikle İstanbul’da sınava girmek isteyen adaylar, bazen kontenjan az, talep çok olduğu için İstanbul Sınav Merkezinde boş kontenjan görmelerine ve butona tıklamalarına rağmen kendilerinden (belki de saliseler) önce aynı işlemi yapmış olan adayların gerisine düşebilmektedir. Sıra kendilerine gelmeden kontenjan dolarsa, bu adaylar ödeme işlemine geçememekte, boş kontenjan olan başka illere yönlendirilmektedir. Ne yazık ki, bu konuda yapılabilecek bir şey yoktur.)

° Girdiğiniz bilgilerde bir hata yoksa ve kredi kartınızda ya da banka kartınızda yeterli limit varsa, telefonunuza, hesabınızdan 260 TL düşüleceğine dair bir mesaj ve onay kodu gönderilecektir. Bu nedenle, yukarıda yaptığımız uyarıya uyunuz ve telefonunuzu, iyi çekeceğinden emin olduğunuz bir yerde bulundurmaya özen gösteriniz.

° Onay kodunu bilgisayarınızda açık durumda olan sayfanın ilgili boşluğuna (hızlı bir şekilde) girdikten sonra İlerle butonuna basınız. BAŞVURUNUZ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ALINMIŞTIR yazısını gördüğünüz an ödeme ve kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. Bundan sonraki adımlar aşağıda, maddeler halinde açıklanmıştır.

Önemli Not 1: Hiçbir ÖSYM sınav ya da başvuru merkezinde kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmamaktadır.

Önemli Not 2: Yaptığınız başvurunun herhangi bir sebeple iptal olmaması ve hak kaybı yaşamamanız için aşağıdaki açıklamaları lütfen dikkatle okuyunuz ve ÖSYM tarafından verilen talimatlara uygun hareket ediniz:

a) Son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiş (fotoğrafı reddedilmemiş) olan adaylar: Ödeme işlemini tamamladıktan sonra doğrudan https://ais.osym.gov.tr adresine, TC Kimlik Numaranız ve şifrenizle giriniz. Burada, ödediğiniz sınav ücretinin E-YDS başvuru kaydı olarak sistemde yer alıp almadığını ve başvuru formundaki fotoğrafın size ait olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer değişen bir bilginiz varsa (adres vs.), bu bilgi ya da bilgileri güncelleyiniz.

b) Örneğin, 11 Aralık 2021 E-YDS İngilizce sınavına başvurunuz kabul edilmiş olsa dahi, eğer ÖSYM’ye yaptığınız önceki son başvurunuzun üstünden 50 aydan fazla zaman geçmiş ise, tercihen en geç 1 Aralık 2021 Çarşamba günü saat 16:30’a kadar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya fotoğraf güncellemeye yetkili başvuru merkezlerine giderek, fotoğrafınızı güncellemeniz gerekmektedir. Belirtilen süreye kadar fotoğrafını güncellemeyen adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmemekte, dolayısıyla bu adayların sınav ücreti ve sınava giriş hakkı yanmaktadır.

Bir örnek: Ocak 2015’te herhangi bir ÖSYM sınavına başvuru merkezleri aracılığıyla başvurduğunuzu varsayalım. Daha sonra örneğin, 2016 ve/veya 2017 yılında bu defa internetten başvuru yaparak aynı ya da farklı bir ÖSYM sınavına girmiş olabilirsiniz. Ancak ilk başvurunuzu Ocak 2015’te yaptığınız için örneğin, Aralık 2021’de bu başvurunuzun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçmiş olacaktır. Durumunuz yapılan bu açıklamaya uyuyorsa, yukarıda (b) bendinde belirtilen işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

c) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydınız yoksa, E-YDS İngilizce sınavı için ücret öderken belirttiğiniz TC KİMLİK NUMARASI’na göre ÖSYM’nin MERNİS’ten aldığı “KİMLİK BİLGİLERİ”, ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ’ne kaydedilir. Ancak bu bilgilerle sınava giremezsiniz. Bu durumda, örneğin, 11 Aralık 2021 E-YDS sınavına başvurunuz kabul edilmiş olsa dahi tercihen en geç 1 Aralık 2021 Çarşamba günü saat 16:30’a kadar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya fotoğraf güncellemeye yetkili başvuru merkezlerine giderek fotoğraf çektirmeniz ve şifre almanız gerekmektedir. Belirtilen süreye kadar fotoğrafını güncellemeyen adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmemekte, dolayısıyla bu adayların sınav ücreti ve sınava giriş hakkı yanmaktadır. Fotoğrafınızı çektirdikten ve şifrenizi aldıktan sonra ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) girerek adres/iletişim vs. bilgilerinizi gecikmeden (tercihen aynı gün) sisteme kaydetmelisiniz.

Önemli Not: Hatalı bilgi girişini önlemek açısından, önce https://ais.osym.gov.tr adresinde doldurmanız gereken bilgilere ait sayfanın çıktısını alınız. Bilgilerinizi bu sayfa üzerinde önceden doldurup daha sonra https://ais.osym.gov.tr adresindeki ilgili ekrana bilgi girişi yapınız.

d) Yabancı uyruklu adaylar için: Daha önce ÖSYM’den Yabancı Uyruk Kimlik Numarası (Y.U. No.) almayan ve E-YDS’ye girmek isteyen yabancı uyruklu bir aday iseniz, sınav başvurusu yapabilmek için önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Merkezi Nüfus İdare Sistemi’nden (MERNİS) Y.U. Numarası almalısınız. Veya ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden Y.U. Numarası Edinme Formunu doldurarak verilecek “Belge Kodu” ile ÖSYM Çağrı Merkezinden Y.U. numaranızı almalısınız. (Bkz. 4. madde Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin E-YDS Başvuru İşlemleri) Bu aşamadan sonra yukarıda b) bendindeki işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

3. Engelli Adayların E-YDS Başvurusu ve Bilgilerinin Sisteme Kaydedilmesi: Eğer engelli bir adaysanız, E-YDS sınav ücretini yatırmadan önce aşağıdaki açıklamaları mutlaka ve dikkatle okuyunuz:

Sağlık/engel durumu nedeni ile bir alet, araç gereç ve cihazla sınava girmeleri gereken adayların bu durumlarını ÖSYM’ye gönderecekleri bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporları ile belgelendirmeleri gerekir. Bu durumdaki adayların, sağlık kurulu raporlarının bir örneğini, engellerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan dilekçe ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu, ilgili sınavın başvuru tarihleri içerisinde ÖSYM’ye ulaştırmaları zorunludur. Adayların ilgili sınava başvuru süresi bittikten sonra ÖSYM’ye ulaşan sağlık kurulu raporları ve diğer belgeleri işleme alınmaz.

Sağlık Kurulu Raporunu başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştıran, ekran okuyucu ile sınava girecek görme engelli adaylara ek süre verilir. Bu bilgi adayların Sınava Giriş Belgelerine de yansıtılır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporunu başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştıran ve raporlarında işitme engelli, zihinsel MR (mental retardasyon) ile sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluk (otizm spectrum bozuklukları (OSB), asberger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluk vb.), özgül/özel öğrenme güçlüğü (disleksi, dikkat eksikliği, hiperaktivite vb.) olduğu belirtilen adaylar ile raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı %25 ve üzerinde olduğu belirtilen, az gören adaylara (ekran büyüteci talep eden veya etmeyen) ek süre verilir. Bu bilgi adayların Sınava Giriş Belgelerine de yansıtılır.

Adayların raporları ve sağlık bilgi formları sadece E-YDS sınavlarında geçerlidir. Diğer sınavlarda bu rapordan yararlanılamaz. Benzer şekilde, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan ve başka bir sınav için kullanılmış olan engelli bilgileri/sağlık sorunlarına ilişkin kayıtlı bilgiler E-YDS için işleme alınmaz.

Görme engelli adaylardan ekran okuyucu veya ekran büyüteci ile sınava girmek isteyenler, Ankara e-Sınav binasında sınava alınırlar. Görme engelli adaylardan sınavda ekran okuyucu ve ekran büyüteci yazılımları kullanacaklar için gerekli klavye ve kulaklık bulunmaktadır. Ekran okuyucu olarak JAWS 2018 paket programı ve bu programa eklenti olarak Eloquence (İngilizce) ve Vocalizer Expressive 2 seslendirme seçenekleri verilmiştir. Ekran büyüteci olarak MAGic 13.1.1198 paket programı verilmiştir.

Adayların, başvurularında yararlanacaklarını belirttikleri yazılımların nasıl kullanılacağını bilmeleri gerekmektedir. Adaylara programları kullanma ile ilgili bilgilendirme yapılmaz. Sınav günü, sınav saatinden önce görme engelli adaylar, ekran okuyucu veya ekran büyüteci yazılımlarını kendi kişisel ayarlarına getirebilirler. E-YDS yazılımına ekran okuyucu yazılımların erişimine açık, sorular arasında geçiş, cevaplama, boş bırakma, gözden geçirme vb. fonksiyonların yerine getirilebileceği menü eklenmiştir. E-YDS yazılımının nasıl kullanılacağı http://esinav.osym.gov.tr/deneme adresindeki örnek sınav üzerinden öğrenilebilir.

Sınav günü sisteme giriş yapabilmek için adaylardan kendi fotoğrafını çekmesi istenmektedir. Bu fotoğrafın, adayın sonuç belgesinde yayınlanacak kalitede olması gerektiğinden görme engelli adaylar, fotoğraf çekme işlemini salonlardaki görevlilerle birlikte yaparlar.

Önemli not 1: Eğer durumunuz yukarıdaki açıklamalara uygunsa, o takdirde E-YDS başvurunuzu yukarıda 2. maddede açıklandığı üzere yapabilirsiniz.

Önemli not 2: Sınava gireceğiniz binada, engeliniz sebebiyle ayrı bir odaya alınmayacağınızı, görme engelliler için sunulmuş birkaç istisnai imkân hariç, soruları okumak vs. gibi konularda herhangi bir görevlinin size yardımda bulunamayacağını, bilgisayarı tek başınıza kullanmak ve soruları kendiniz okuyup cevaplandırmak zorunda olduğunuzu unutmayınız!

Önemli not 3: Sağlık koşullarınız yukarıdaki açıklamalara uygun olabilir ve E-YDS sınavına girişinizde herhangi bir engel bulunmayabilir. Ancak bireysel yardım alamayacağınız için sınavda zorlanacağınızı düşünüyorsanız, E-YDS yerine, YDS sınavlarına katılmanızı öneririz.

4. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin E-YDS Başvuru İşlemleri: Yabancı uyruklu öğrenciler, MERNİS’ten 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No edinebilir ve bu numarayı YU No olarak başvuru işlemlerinde kullanabilirler. 9 rakamı ile başlayan 11 haneli Yabancı Uyruk No’su bulunmayan bütün yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’de ikamet etsin ya da etmesin, ais.osym.gov.tr/YabanciUyruk/YabanciUyrukNoEdinme adresinden YU No edinebilirler. Bu sitenin sol üst köşesinde bulunan YU No Talep Formu’nu dolduran adaylara Belge Kodu verilir. Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler, bu Belge Kodu ile herhangi bir ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü’ne doğrudan başvurarak ücreti karşılığında YU No alabilirler. Türkiye’de ikamet etmeyen yabancı uyruklu öğrenciler ise, bu Belge Kodu ile ÖSYM Çağrı Merkezi’ni arayıp (+90 444 67 96) YU No alabilir ve daha sonra 2. maddede açıklandığı üzere başvurularını yapabilirler.

5. Postayla ya da elden E-YDS İngilizce sınavı başvurusu yapılabilir mi?: Postayla ya da elden E-YDS başvurusu kabul edilmemektedir.

E-YDS İngilizce sınavı başvurum geçerli sayıldıktan sonra adresime herhangi bir belge gönderilecek mi?

Hayır, gönderilmeyecektir! Sınava gireceğiniz binayı ve salonu gösteren E-YDS Sınava Giriş Belgesi, sınavdan yaklaşık 5-7 gün önce https://ais.osym.gov.tr adresinde yayınlanacaktır. Bu belgenin renkli veya siyah-beyaz çıktısını alınız ve sınav günü yanınızda bulundurunuz.

Önemli not 1: Belgeyi onaylatmak için herhangi bir ÖSYM merkezine gitmeyiniz. ÖSYM merkezlerinde böyle bir işlem yapılmamaktadır.

Önemli not 2: E-YDS Sınava Giriş Belgenizi kaybettiyseniz, https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizi kullanarak tekrar çıktı alabilirsiniz.

E-YDS İngilizce sınavına girerken yanımda neler olmalı / olmamalı?

1. E-YDS SINAVA GİRİŞ BELGESİ sınava girerken yanınızda olmalıdır. Bu belgede fotoğrafınız, sınava gireceğiniz merkezin adresi ve salon numarası bilgileri bulunacaktır.

2. NÜFUS CÜZDANI VEYA PASAPORT: E-YDS Sınava Giriş Belgesine ek olarak, yanınızda T.C. Kimlik Numarası içeren Nüfus Cüzdanınız ya da geçerli (süresi henüz dolmamış) pasaportunuz olması gerekmektedir.

Yorum ve öneri: ÖSYM Başvuru Merkezlerinde web kameralar kullanılarak çekilen fotoğrafların kalitesi düşük olmaktadır. Ancak esas kimlik kartınız (nüfus cüzdanı ya da pasaport) yanınızda olacağı için korkmayınız! Çünkü bu kimlik kartlarında özelliklerinizi iyi yansıtan kaliteli fotoğraflarınız vardır ve salon görevlileri bu fotoğrafları esas alırlar.

3. E-YDS SINAVINA GİRERKEN ADAYLARIN YANINDA BULUNDURMASI YASAK OLAN/OLMAYAN ARAÇ GEREÇ VE EŞYALAR

Adayların, parantez içinde belirtilenler haricinde sınav binalarına aşağıdaki araç gereç ve eşyalarla girmeleri yasaktır:

° Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlar; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılar, anahtar, anahtarlık, metal para gibi metal içerikli eşyalar (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç).

° Her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşya (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlar.

° Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar.

° Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizat.

° Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar.

° Şeffaf pet şişe içinde su hariç yiyecek, içecek vb. gıda/tüketim maddeleri.

° İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlar.

Not 1: Özetle, E-YDS’ye girerken şeffaf pet şişe içinde olmak şartıyla yanınızda sadece su bulundurabilir ve alyansınız ve/veya numaralı şeffaf camlı gözlüğünüzle sınava girebilirsiniz. Bayan adayların başörtülerini tutturmak için kullandıkları iğneyle (basit başörtü iğnesi), bay/bayan adayların ise ince metal tokalı kemerle sınava girmesine izin verilmektedir. Şekerleme ve peçete sınava gireceğiniz salonda masanızın üzerinde olacaktır.

Not 2: Raporlarında belirtilmek koşuluyla, engelli adaylar kullanmaları zorunlu olan araç, alet ve cihazları (örneğin işitme cihazı) ile sınav salonuna girebilirler.

Not 3: Yanınızdaki havaleli olmayan (büyük yer kaplamayan) eşyaları (cep telefonu, anahtarlık, bozuk para vs.), sınav binasında size tahsis edilecek olan küçük dolaplara koyabilir ve çıkışta bu eşyalarınızı alabilirsiniz. (Dolapların kilidi olup anahtarı size teslim edilmektedir.)

E-YDS İngilizce sınavında bilgisayar üzerinde hangi işlemleri yapacağım?

Sınav salonuna girip masanıza oturduktan sonra Sınava Giriş Belgenizi ve nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunuzu masanızın üzerine koyunuz.

Hemen ardından bilgisayarınızdaki web kamerayla kendi fotoğrafınızı çekip sisteme kaydedilmesini sağlayınız ve T.C. Kimlik / Y.U. Numaranızı sisteme giriniz. Fotoğrafınızı çekerken ekranda yüzünüzü belirtilen alanın içerisine gelecek şekilde ayarlayınız ve fotoğrafın cepheden çekilmesine dikkat ediniz. (Fotoğrafınızı sistemde onaylamadan önce istediğiniz takdirde “Fotoğrafı Değiştir” butonundan yenileyebilirsiniz.) T.C. Kimlik / Y.U. numaranızı ve fotoğrafınızı onayladıktan sonra bu bilgiler üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayacağınızı unutmayınız.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ekranda göreceğiniz “Kullanım Kılavuzu” butonuna tıklayarak kılavuzu sınav başlamadan önce dikkatlice inceleyiniz.

Bu aşamadan sonra sınavda uygulanacak E-YDS İngilizce testini ekranda göreceksiniz. Artık soruları cevaplamaya başlayabilirsiniz. Başarılar dileriz.

Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

Sınavın ilk 135 dakikası içinde sınav salonunu terk edemezsiniz. Başka bir deyişle, sınav salonundan ancak 16:00-16:45 saatleri arasında ya da sınav bittiğinde çıkabilirsiniz.

E-YDS İngilizce sınavı sorularının tamamı daha sonra yayınlanıyor mu?

Hayır, E-YDS İngilizce sınavlarının sadece %10’luk bir kısmı yayınlanıyor.

E-YDS sonuçları ne zaman açıklanıyor ve E-YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Sınav sonuçları adayların adreslerine gönderilmemekte, sınavdan yaklaşık 4-5 saat sonra https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. Adaylar kendilerine ait sonuç belgesinin renkli çıktısını alıp resmi başvurularında (yüksek lisans vs.) kullanabilirler. Bu belgenin, herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatılmasına gerek yoktur.

Önemli Not: İnternet erişim şifrenizi hatırlamıyorsanız, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden Şifremi Unuttum alanına girip başvurunuzda verdiğiniz bilgilerden hareketle size sorulacak olan soruları cevaplayınız. Bu yolla şifrenizi tekrar edinebilirsiniz. Eğer bu bilgileri de hatırlamıyorsanız, doğrudan başvuru merkezlerine ya da sınav koordinatörlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

E-YDS sonucuma itiraz edebilir miyim?

Sınavda beklemediğiniz düşük bir puan aldıysanız, bir dilekçe yazarak internet üzerinden ÖSYM’ye başvuruda bulunabilir ve belli bir ücret karşılığında sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

Yorum ve öneri: ÖSYM’nin, yapılan bireysel başvurularda herhangi bir adayın notunu değiştirdiği (puanını yükselttiği) çok nadir görülen bir durumdur. Sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesi için başvururken, sonucun büyük ihtimalle değişmeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız.

www.bademci.com