YDS’ye nasıl başvurabilirim?

1. YDS Başvuru Koşulları

YDS’ye hangi adayların girebileceğini öğrenmek için bkz. https://bademci.com/yds-nedir/#ydskimler .

2. YDS Başvuru İşlemleri (İlk Adım)

Lütfen dikkat 1: YDS’ye başvuruda bulunacaksınız. Önce başvuruların başlayacağı ilk gün osym.gov.tr’ye girip YDS Sınav Kılavuzunun ve YDS/1 ya da YDS/2 Aday Başvuru Formunun çıktısını alınız.

Lütfen dikkat 2: Normal başvuru işlemlerinizi ÖSYM başvuru merkezlerinde ya da ais.osym.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz. Geç başvuru işlemlerinizi ise sadece ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Lütfen dikkat 3: Geç başvuru işleminizi nasıl yapacaksınız? Bkz. 7. YDS Geç Başvuru İşlemleri ve Sınav Ücretinin Ödenmesi.

Lütfen dikkat 4: Geç başvuru yapıyorsanız, size kötü haberimiz var. Geç başvuru %50 zamlı tarifeye giriyor.

Önemli Not 1: ÖSYM sınav ya da başvuru merkezlerinde kılavuz dağıtımı ve satışı yoktur. ÖSYM, her yıl tek bir YDS başvuru kılavuzu yayımlıyor. Yani her YDS sınavı için ayrı bir kılavuz aramayın.

Önemli Not 2: Herhalde başvurunuzda hata yapmak istemezsiniz. Çünkü bir tek hata dahi başvuruyu geçersiz kılabiliyor. Hem zaman hem para kaybediliyor. Uzatmayalım; aşağıdaki açıklamaları bunun için hazırladık. Lütfen dikkatle okuyunuz.

a) Fotoğraflı/çipli, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız var. Ama ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydınız yok. Fark etmez! Herhangi bir ÖSYM sınav başvuru merkezine gitmeden YDS’ye başvurabilirsiniz. Önce “e-Devlet Kapısı” uygulaması üzerinden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yapın ve kaydınızı oluşturun. Sonra YDS başvurunuzu -aşağıda belirtilen diğer adımları da unutmadan- bu sistem (https://ais.osym.gov.tr) üzerinden gerçekleştirin. İsterseniz, işlemlerinizi ÖSYM’nin mobil uygulamasını kullanarak da yapabilirsiniz.

Play Store (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.osym.ais.android

App Store (Apple): https://apps.apple.com/us/app/%C3%B6sym-aday-i-%C5%9Flemleri-sistemi/id1451805015

Başvuru işlemleri esnasında fotoğrafa ihtiyacınız olmayacak. Nasıl olsa çipli yeni kimlik kartınızı alırken fotoğrafınızı da sisteme kaydetmişlerdi. ÖSYM, işte bu fotoğrafınızı kullanacak.

b) Hem fotoğraflı/çipli, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız hem ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydınız var. O zaman ÖSYM sınav başvuru merkezine niye gidip sıra bekleyesiniz? ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde daha önceden kaydedilen fotoğrafınızın geçerliliği kalmamış olsa bile sıkıntı yok. (Bkz. aşağıda: “* Geçerli fotoğraf ne demek?”) Çünkü Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminde kayıtlı fotoğrafınız var. ÖSYM’deki fotoğrafınız ister halen geçerli olsun isterse artık geçerliliği kalmamış olsun. Problem değil. ÖSYM, kendi sistemindeki fotoğrafı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sistemindeki ile değiştirecek. Yani fotoğrafınızı otomatik olarak güncelleyecek. Sizin herhangi bir işlem yapmanıza da gerek kalmayacak.

Durumunuz, burada yapılan açıklamaya uyuyorsa, bu güzel haber. YDS başvurunuzu -aşağıda belirtilen diğer işlemleri de unutmadan- https://ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

c) Fotoğraflı/çipli, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız yok. Ancak ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydınız ve geçerli fotoğrafınız* var. Herhangi bir ÖSYM sınav başvuru merkezine gitmeden YDS’ye yine https://ais.osym.gov.tr üzerinden başvurabilirsiniz. Başvurunuzu yapmadan önce aşağıdaki açıklamaları da okursanız, hataları engellemiş olursunuz.

*Geçerli fotoğraf ne demek?:
1) Son 50 ay içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurdunuz. Yani orada bir fotoğrafınızı çekip sisteme kaydettiler. İşte ona, “geçerli fotoğraf” deniyor.
2) Yeni çipli T.C. Kimlik Kartı üzerindeki fotoğrafınızı da ÖSYM “geçerli fotoğraf” olarak kabul ediyor.

Bir örnek: Aralık 2019’da herhangi bir ÖSYM sınavına başvuru merkezleri aracılığıyla başvurduğunuzu varsayalım. Sınava da 2020 yılında girmiş olun. Hatta 2021’de bu defa internetten başvuru yaparak başka bir sınavda da şansınızı denemiş olun. Bu, sorun değil. İsterseniz, 2024 Ocak ayına kadar herhangi bir YDS sınavına da başvuruda bulunabilirsiniz. Öyle ya, ÖSYM’ye ilk başvurunuzu Aralık 2019’da yapmıştınız. Yani ilk başvurunuzun üzerinden henüz 50 aydan fazla zaman geçmedi. O halde YDS sınavına internet başvurunuz kabul edilecektir.

Durumunuz, bu örnek olayda yapılan açıklamaya uyuyorsa, ÖSYM başvuru merkezlerine gitmenize gerek yok. Başvurunuzu, ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

d) Fotoğraflı/çipli, yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız yok. Aksi gibi, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydınız da yok. Ya da kaydınız var fakat geçerli bir fotoğrafınız yok. O halde, YDS sınav başvurunuzu, başvuru merkezleri aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Size en yakın ÖSYM başvuru merkezini, ÖSYM’nin sitesinde ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri sayfasından öğrenebilirsiniz. (Biz burada linkini veremiyoruz çünkü ÖSYM sitesinde sayfalar çok sık değişiyor ve linkler çalışmayabiliyor.)

Bir örnek: Eylül 2017’de herhangi bir ÖSYM sınavına başvuru merkezleri aracılığıyla başvurduğunuzu varsayalım. Daha sonra 2018 ve/veya 2019 yılında internet üzerinden de başvuru yapmış olun. Tabii yine ÖSYM sınavlarından birine girmek için. Burada problem yok. Ancak “Nasılsa benim ÖSYM’de kaydım var” diyerek 2023 yılı ve sonrasında herhangi bir YDS sınavına internetten başvuramazsınız. Neden derseniz? Çünkü ilk başvurunuzu Eylül 2017’de yapmıştınız. Yani ilk başvurunuzun üzerinden 50 aydan fazla zaman geçmiş oldu.

Durumunuz, d) maddesi ve örnek olayda yaptığımız açıklamaya uyuyor mu? Cevabınız “Evet” ise, o halde size yol görünüyor. YDS başvurusu yapmak için herhangi bir ÖSYM başvuru merkezine şahsen gitmeniz gerek.

e) Yabancı uyruklu adaylar için: Daha önce ÖSYM’den aldığınız Yabancı Uyruk Kimlik Numarası (Y.U. No.) var mı? Varsa, YDS’ye internetten başvurabilirsiniz. Y.U. numaranız yok mu? O zaman önce Merkezi Nüfus İdare Sistemi’nden (MERNİS) Y.U. Numarası almalısınız. Dilerseniz, bu numarayı ÖSYM’den de alabilirsiniz. Bkz. 9. Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin YDS Başvuru İşlemleri).

 

www.bademci.com

 Devamı 1 2 <-3-> 4 5 6 7 8 9 10 11