YDS sınavında hangi soru kitapçığı ve cevap kâğıdını kullanacağım?

Sınava girdiğiniz salondaki görevlilerin size, aşağıda açıkladığımız kitapçık ve cevap kâğıdını vermesi gerekir. Lütfen kontrol ediniz.

1. Aday Başvuru Formunuzda belirttiğiniz dile ve alana ait soru kitapçığı. Örneğin, YDS İngilizce. Kitapçığın kapalı poşet içinde olmasına dikkat ediniz. Poşet yırtık ya da açıksa, durumu hemen görevliye bildiriniz.
2. Üzerinde adınız-soyadınız, fotoğrafınız ve T.C. Kimlik veya Y.U. numaranızın bulunduğu cevap kâğıdı.

Lütfen dikkat: Cevap kâğıdınızdaki bilgilerin size ait olup olmadığını kontrol ediniz. Boş bırakılan yerlere gerekli bilgileri giriniz. Soru kitapçığınızın kapağında yer alan boşlukları da doldurmayı ihmal etmeyiniz. (Örneğin; adınız, soyadınız, T.C. Kimlik, salon ve sıra numaranız.)

Sınav salonundan erken ayrılabilir miyim?

Sınavın ilk 135 ve son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk edemezsiniz. Başka bir deyişle, sınav salonundan ancak 135 -165. dakikalar (saat 12:30-13:00) arasında ya da sınav bittiğinde çıkabilirsiniz.

Önemli not: Bu hesaplamaları yaparken sınavın -her zamanki gibi- saat 10:15’te başlayacağını dikkate aldık.

YDS soruları daha sonra yayımlanıyor mu?

Daha önce yapılmış olan bazı YDS sınavlarının sorularına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz: https://www.osym.gov.tr/TR,15073/yds-cikmis-sorular.html . Ancak ÖSYM, bazen YDS sınav sorularının sadece %10’luk bir bölümünü yayımladığı için sınavların hepsine ulaşmak mümkün olmuyor.

Önemli not: ÖSYM, YDS’ye giren adaylara, soruları ve verdikleri cevapları inceleyebilmeleri amacıyla bir hak tanıyor. Ve herhangi bir YDS sınavından birkaç saat sonra soruları erişime açabiliyor. Adres: https://ais.osym.gov.tr.

YDS sonuçları ne zaman açıklanacak ve YDS sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Sonucunuzu, sınavdan yaklaşık 2-3 hafta sonra https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Sonuç belgenizin renkli çıktısını alıp resmi başvurularınızda (yüksek lisans vs.) kullanabilirsiniz. Bu belgeyi, herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatmanıza gerek yok.
YDS sınavlarının sonuç açıklama tarihleri için bkz. Ek Tablo 2 .

YDS sonucuma itiraz edebilir miyim?

Sınavda beklemediğiniz düşük bir puan aldıysanız, bir dilekçe yazarak, internet üzerinden ÖSYM’ye başvuruda bulunabilirsiniz. Ve belli bir ücret karşılığında sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

Yorum ve öneri: ÖSYM’nin, bireysel başvuruda bulunan adayların notunu değiştirdiği (puanını yükselttiği) çok nadir görülen bir durumdur. Sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesi için tabii ki talepte bulunabilirsiniz. Ancak sonucun büyük ihtimalle değişmeyeceğini hesaba katınız.

www.bademci.com

 


Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 <-11