5. İnternetten nasıl YDS başvurusu yapacağım?

a) Durumunuz 2. maddenin a, b ya da c bendine uyuyor. Başka bir deyişle, sınava internet üzerinden başvuru yapabilme hakkınız var. O zaman herhangi bir ÖSYM Başvuru Merkezine gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi evinizin rahatlığında gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda, 3. İki Farklı Senaryo İçin YDS Aday Başvuru Formunun Doldurulması bölümünde açıklamıştık. Formunuzu, önceden kalemle doldurup yanınızda hazır bulundurunuz. Sınav ücretini, başvuru işlemlerinden sonra ödemeniz gerekiyor. Lütfen işlemlerinizi tamamlamadan önce ödeme yapmayınız.

b) T.C. Kimlik / Y.U. Numaranız ile ÖSYM’den daha önce almış olduğunuz şifreniz hazırda mı? O halde https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden sisteme giriş yapabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan sayfada YDS’yi seçerek mevcut bilgilerinizi kontrol ediniz. Kimlik bilgileriniz* dışında istenilen alanları güncelleyiniz ve varsa eksik bilgilerinizi tamamlayınız. Yani formunuzda yer alan bilgilerle
https://ais.osym.gov.tr/ ’deki kayıtlı bilgilerinizi karşılaştırıp güncellemeniz gerekenleri sisteme aktarınız.

* ÖSYM’de kayıtlı kimlik bilgilerinizi siz kendiniz değiştiremezsiniz. Örneğin, evlilik nedeniyle veya mahkeme kararıyla isim – soy isim bilgilerinizde değişiklik olmuşsa… Siz de bu bilgilerin ÖSYM sistemine girilmesini istiyorsanız… Önce ilçenizin Nüfus Müdürlüğü’ne başvurup değişen bilgilerinizin Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi’ne (MERNİS) kaydedilmesini sağlayınız. Bu işlemden sonra https://ais.osym.gov.tr/ ‘deki kayıtlı kimlik bilgilerinizi kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Önemli not: İnternet erişim şifrenizi hatırlamıyorsanız, ais.osym.gov.tr internet adresinden Şifremi Unuttum alanına giriniz. Önceki başvurunuzda verdiğiniz bilgilerden hareketle size sorulacak olan soruları cevaplayınız. Bu yolla şifrenizi tekrar edinebilirsiniz. Eğer bu bilgileri de hatırlamıyorsanız, doğrudan başvuru merkezlerine ya da sınav koordinatörlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

c) Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” iletisini bekleyiniz. Bu iletiyi gördüğünüzde Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizin dökümünü alınız ve bu belgeyi saklayınız. Bu adımla birlikte başvuru işleminizi tamamlamış olacaksınız.

d) Artık sıra sınav ücretine geldi. Ücreti, aşağıda, 6. YDS sınav ücretini nereye yatıracağım? bölümünde açıkladığımız yöntemlerden birini tercih ederek ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra gerçek ya da sanal dekontu (ödeme belgesini) saklayınız..

www.bademci.com

 


Devamı 1 2 3 4 5 <-6-> 7 8 9 10 11