7. YDS geç başvuru işlemleri nelerdir? Sınav ücretini nasıl ödeyeceğim?

a) Durumunuz yukarıda  YDS Başvuru İşlemleri bölümünde açıklanan a, b ya da c maddelerinden birine uyuyor mu? Cevabınız “Evet” ise, sınav başvurunuzu ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr/) üzerinden yapabilirsiniz. Ancak diyelim ki, normal başvuru tarihlerini kaçırdınız. Geç başvuru hakkınızı kullanacaksınız. Geç başvuru gününde ilk önce https://ais.osym.gov.tr/ adresinden sisteme giriş yapınız. Karşınıza çıkacak olan sayfada YDS/1’i ya da YDS/2’yi seçerek kayıtlı bilgilerinizi kontrol ediniz. Daha sonra -kimlik bilgileriniz hariç- istenilen alanları güncelleyiniz ve varsa eksik bilgilerinizi tamamlayınız. Son adım: ‘ÖDEMELER’ kısmından sınav ücretini kredi/banka kartınızla ödeyiniz. Eğer ‘ÖDEMELER’ butonunu/ikonunu göremez ya da bulamazsanız, ödemenizi https://odeme.osym.gov.tr/ üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

b) Unutmayınız; ÖSYM başvuru merkezlerinden geç başvuru yapamazsınız. Ayrıca geç başvuru ücretini banka kanalıyla ödeyemezsiniz.

c) Bir uyarı: Diyelim ki, normal başvuru tarihleri arasında başvuru işlemlerinizi tamamladınız. Fakat herhangi bir sebeple sınav ücretini yatıramadınız. Ne gam! Nasıl olsa ücreti geç başvuru gününde %50 zamlı tarifeden ödeyebileceğinizi biliyorsunuz. Geç başvuru gününde bilgisayarın başına oturdunuz ve işlemlere başladınız. Fakat o da ne? Daha önce sisteme kaydedilen bilgileriniz yok! Çünkü normal süresi içinde yaptığınız başvurudan sonra ücretinizi zamanında ödemediniz. Onlar da sistemdeki başvuru bilgilerinizi otomatik olarak sildiler. Şimdi işlemleri tekrar yapmanız gerekecek.

Diyelim ki, başvurunuzu ÖSYM başvuru merkezi aracılığıyla yapmak zorunda kalmıştınız. Çünkü durumunuz, yukarıda 2. YDS Başvuru İşlemleri bölümü, d bendine uygun düşüyordu. Şimdi işler daha da karıştı. Çünkü ücreti zamanında ödemeyip yeni yaptığınız başvuru bilgilerinin silinmesine neden oldunuz. Artık ais.osym.gov.tr adresinden geç başvuru da yapamazsınız. ÖSYM başvuru merkezleri ise zaten geç başvuru kabul etmiyor. Ne yazık ki, bir sonraki dönemi beklemek zorundasınız.

www.bademci.com

 


Devamı 1 2 3 4 5 6 7 <-8-> 9 10 11