YDS Giriş Şartları ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar / YDS Kuralları

YDS’ye, yabancı dil koşulunu karşılamak üzere birçok aday girebilir.

♦ Doçent veya doktora/sanatta yeterlik adayları, lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar.
♦ TUS, DUS, EUS adayları ve dil tazminatından yararlanmak isteyen kamu personeli.
♦ KPSS sınav sonucuna ek olarak yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen adaylar vs.

Ayrıntılı bilgi için bkz. YDS Nedir adlı dosyamızın ilgili bölümü: ( https://bademci.com/yds-nedir/#ydskimler ).

YDS’ye Girerken Yanımda Neler Olmalı/Olmamalı?

YDS’ye girerken yanınızda bulunmasına izin verilen/verilmeyen belge, eşya ve araç-gereç için bkz: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsneler ). Yanınızda bulunması gerekirken bulunmayan… Ya da yanınızda bulunmaması gerekirken bulunan basit bir eşya sınava giriş hakkınızı yakabilir. Bu nedenle siz siz olun, yukarıdaki linkte verilen listeyi ciddiye alın. Sosyal medya, bu tür durumlarla karşılaşmış ve büyük gerginlikler yaşamış adayların hikâyeleriyle doludur. Bu adayların arasında şans eseri sınav hakkını kaybetmemiş olanlar da vardır. Fakat önemli bir sınav öncesi böyle bir gerginliği neden yaşayasınız?

YDS Başvuru Büroları

YDS başvurularınızı; ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri, Üniversite Rektörlükleri ya da https://www.osym.gov.tr/ adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye çapında bütün başvuru merkezlerinin adreslerini içeren listenin linki aşağıdadır. Ancak ÖSYM, bu tür linklerin yerini zaman zaman değiştirilebiliyor. Bu nedenle değişiklik olmuşsa, bizi hoş görmenizi rica ederiz. ( https://www.osym.gov.tr/TR,9279/koordinatorlukler.html ).

YDS Başvuru Tarihleri / YDS Başvuru Başlama ve Bitiş Tarihleri
YDS Tarihleri / YDS Başvuru Ne Zaman?

YDS/1 ve YDS/2’nin başvuru tarihlerini sitemizin ana sayfasında YDS BAŞVURU DUYURUSU slaytları içinde bulabilirsiniz. Bu duyuru 365 gün yayındadır. Ayrıntılı bilgi için YDS Başvuruları dosyasına bekleriz: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/ ).

YDS Sınav Giriş Belgesi / YDS Giriş Kartı

Sınavın yapılacağı tarihten yaklaşık 10 gün önce https://ais.osym.gov.tr/’yi ziyaret ediniz. YDS Sınava Giriş Belgenizi bu adresten edinebilirsiniz. Belgenin renkli çıktısını alarak sınav günü yanınızda bulundurunuz. Sınava Giriş Belgenizi herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatmanıza gerek yoktur.
Kaynak: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsgecerli ).

YDS Sınav Giriş Belgemi Kaybettim

Sınava Giriş Belgenizi kaybettiyseniz, https://ais.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizi kullanarak tekrar çıktı alabilirsiniz.
Kaynak: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsgecerli ).

YDS Sonuç Belgem Gelmedi

Sınav sonuçları adayların adreslerine gönderilmiyor. Sınavdan yaklaşık 3-4 hafta sonra https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yayımlanıyor. Sonuç belgenizin renkli çıktısını alıp resmi başvurularınızda (yüksek lisans vs.) kullanabilirsiniz. Bu belgeyi herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatmanıza gerek yoktur.
Kaynak: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsnasil ).

YDS Değerlendirme İşlemi / YDS Sınav Sonucunun Tekrar İncelenmesi

Sınavda beklemediğiniz düşük bir puan aldınız. Bir dilekçe yazarak, internet üzerinden ÖSYM’ye başvuruda bulunabilir ve sınav kâğıdınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz. Tabii belli bir ücret karşılığında.
Kaynak: (https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsitiraz ).

YDS Sonuçları Kaç Günde Açıklanır? / YDS Kaç Günde Açıklanır?
YDS Açıklanma Tarihi / YDS Sınav Sonuçları

Sınav sonuçları adayların adreslerine gönderilmiyor. Sınavdan yaklaşık 3-4 hafta sonra https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yayımlanıyor. Sonuç belgenizin renkli çıktısını alıp resmi başvurularınızda (yüksek lisans vs.) kullanabilirsiniz. Bu belgeyi, herhangi bir ÖSYM merkezinde ayrıca onaylatmanıza gerek yoktur.
Kaynak: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsnasil ).

YDS Geçerlilik / YDS Geçerlilik Süresi / YDS Puanı Kaç Sene Geçerli?

Herhangi bir dönemde alınacak YDS puanının akademik başvurularda süresiz geçerli olacağı bildirilmiştir. Diyelim ki, akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunmak isteyen bir adaysınız. YDS sonucunuzu herhangi bir süre sınırlaması olmadan kullanabilmeniz gerekir. Ancak bu konuda farklı uygulamalarla karşılaşabilirsiniz. Kimi üniversiteler, özel ya da resmi kurumlar YDS geçerlik süresini değiştirebilir. Bu nedenle, YDS sonucunuzun geçerliliği konusunda, başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitünün kapısını çalınız. Kaynak: ( https://bademci.com/yds-nedir/#ydsakademik ).


Devamı 1 2 3 4 5 6 <-7-> 8 9 10 11 12