2. YDS Başvuruları

YDS Adres Değişikliği

YDS başvurunuzu yaptıktan sonra adresinizi değiştirmiş olabilirsiniz. Sorun yok! Sınava giriş belgenize internetten ulaşacağınız için herhangi bir sıkıntılı durum ortaya çıkmaz. Arzu ederseniz, ais.osym.gov.tr üzerinden adres veya değişen herhangi başka bir bilginizi güncelleyebilirsiniz.
Kaynak: ( https://bademci.com/yds-basvurulari ).

YDS Şifre / YDS Şifresi / YDS Şifreleri / YDS Şifre Alma
YDS Şifremi Unuttum / YDS Şifre Değiştirme / YDS Şifre Yenileme

ÖSYM’nin yaptığı herhangi bir sınava başvururken iki yolla şifre edinmeniz mümkün. Bunlardan birincisi ÖSYM Başvuru Merkezleri, ikincisi ise https://ais.osym.gov.tr/ linki.

1) Başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapıyorsanız, burada size İnternet Erişim Şifresi verilecektir. Bunu kaybetmeyiniz. Daha sonra https://ais.osym.gov.tr/ adresini ziyaret ederek, bu şifreyi yenileyiniz (Bu işlem zorunludur!). Yeni şifrenizi bir-iki farklı yere (örneğin, cep telefonunuza ve bilgisayarınıza) kaydediniz. Bu şifre olmadan sınava giriş ve sınav sonuç belgesi edinemezsiniz.

2) Doğrudan https://ais.osym.gov.tr/ üzerinden ilk defa başvuruda bulunuyorsunuz. Sistem sizden bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Bu şifreyi bir-iki farklı yere (örneğin, cep telefonunuza ve bilgisayarınıza) kaydediniz. Bu şifre olmadan sınava giriş ve sınav sonuç belgesi edinemezsiniz.

Bir hatırlatma: İnternet Erişim Şifrenizle, ÖSYM tarafından yapılan diğer bütün sınavlara başvurabilirsiniz.

Bir sorun, bir çözüm: İnternet erişim şifrenizi kaybettiniz veya hatırlamıyorsunuz. https://ais.osym.gov.tr internet adresinde sırasıyla Sisteme Giriş ve Şifremi Unuttum butonlarına tıklayınız. Önceki başvurunuzda verdiğiniz bilgilerden hareketle size sorulacak olan soruları cevaplayınız. Bu yolla şifrenizi tekrar edinebilirsiniz. Bu bilgileri de hatırlamıyorsanız, doğrudan başvuru merkezlerine ya da sınav koordinatörlüklerine başvurunuz.
Kaynak: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsbasislemler5 ).

YDS Başvuru Aşamaları / YDS Başvuru İşlemi / YDS Aday İşlemleri
YDS Müracaat / YDS Kayıt / YDS Bireysel Başvuru

YDS sınavına başvuruda bulunacaksınız. https://www.osym.gov.tr adresinde başvuruların başladığı ilk gün Sınav Kılavuzu ve Aday Başvuru Formu yayımlanır. Özellikle Aday Başvuru Formu’nun çıktısını almanızı öneririz. İnternet üzerinden başvuru yapacak olsanız da, bu formu önceden doldurmanız hataları önler. Başvuru adımlarında yanlış bir işlem yapmak ve vakit kaybetmek istemiyorsanız, bkz. ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsbasislemler2 ).

Not: Başvurular hem internet üzerinden hem de ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri vasıtasıyla yapılabiliyor. Ancak her ikisi de dikkat gerektiren ayrıntılar içeriyor. YDS Başvurularıyla ilgili bütün bilgiler https://bademci.com/yds-basvurulari/ dosyamızda mevcut. Aslında dosyadaki bilgileri kısaltarak buraya alabilirdik. Ancak okuması kolay olsa da kısaltılmış bilgiler adayların hatalı işlem yapmasına neden oluyor. Bu nedenle, YDS Başvuruları dosyasındaki bilgileri kısaltarak buraya almayı uygun görmedik.

YDS Aday Başvuru Formunun Doldurulması

1) Başvurularını ÖSYM başvuru merkezlerine yapacak olan adaylara duyuru! Önce Aday Başvuru Formunu doldurunuz. Bu form, sınav başvurularının başladığı ilk gün osym.gov.tr’de yayımlanır. Forma kesinlikle fotoğraf yapıştırmayınız. Fotoğrafınız başvuru merkezindeki görevli tarafından çekilecek ve daha sonra elektronik ortama aktarılacak. Daha sonra size Başvuru Kayıt Bilgileri belgesi verilecek. Ayrıntılı bilgi için sitemizdeki YDS Başvuruları dosyamızın ilgili bölümünü inceleyebilirsiniz: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsbasislemler3 ).

2) Başvurunuzu doğrudan ais.osym.gov.tr adresinden yapma hakkınız var. O halde Aday Başvuru Formunu sistem üzerinden doldurmanız gerekiyor. Ancak hata yapmamak için yine de önceden bu formun çıktısını alınız ve kalemle doldurunuz. Daha sonra buradaki bilgileri sisteme aktarınız ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsbasislemler5 ).

YDS Sınav Başvuru Ücreti / YDS Sınav Ücretinin Yatırılması
YDS Para Yatırma / YDS Sınav Başvuru Ücreti Hangi Bankaya?

ÖSYM tarafından belirlenen YDS Sınav ücretini, başvurudan sonra ilgili banka şubelerine yatırabilirsiniz. Bu işlem için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidebilirsiniz. Bankaya vereceğiniz bilgiler: sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası*, ad ve soyadı. Eğer internet bankacılığını kullanıyorsanız, sınav ücretini internet üzerinden yatırabilirsiniz. Bu durumda banka dekontunun çıktısını alınız. YDS Sınav ücretini, odeme.osym.gov.tr üzerinden de yatırabilirsiniz. Bu işlem esnasında kredi ya da banka kartı kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, bkz. ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsbasislemler6 ).

* Uyruğu T.C. olmayan adaylara duyuru! ÖSYM’nin internet sayfasındaki “Y.U. Numara Edin” başlıklı alanı ziyaret ediniz. Buradan alacağınız numarayı T.C. Kimlik Numarası olarak kullanabilirsiniz ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsbasislemler9 ).

YDS Sınav Başvuru Ücretinin İadesi

Lütfen dikkat! Aşağıdaki adayların ödedikleri sınav ücreti geri verilmez.

1) YDS Başvuru Belgesini teslim etmeyen, başvurusu herhangi bir nedenle geçersiz sayılan adaylar.
2) Sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan adaylar.
3) Sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan adaylar.
4) Ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatırmış ya da aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış adaylar.

Ana fikir: ÖSYM’ye bir ücret yatırmışsanız, bu ücreti geri almanız mümkün değildir.

YDS Başvuru Şekli

YDS’ye başvurmak için aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz.

1) ÖSYM Başvuru Merkezi. Ayrıntılı bilgi için sitemizdeki YDS Başvuruları dosyamızın ilgili bölümüne bkz. ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsbasislemler4 ).

2) ÖSYM’nin internet sitesi. Ayrıntılı bilgi YDS Başvuruları dosyamızda sizi bekliyor: ( https://bademci.com/yds-basvurulari/#ydsbasislemler5 ).

Not: Aslında dosyadaki bilgileri kısaltarak buraya alabilirdik. Ancak okuması kolay olsa da özet bilgiler adayların hatalı işlem yapmalarına neden oluyor. Bu nedenle, YDS Başvuruları dosyasındaki bilgileri kısaltarak bu bölüme taşımayı uygun görmedik.


Devamı 1 2 3 4 5 <-6-> 7 8 9 10 11 12