YDS’de Sorunlar, Çözümler (1)

1- DOSYA: YDS İçin Gereken Asgari İngilizce Düzeyi,
YDS’de Hedef Puan ve Çalışma Materyaliyle İlgili
Sorunlar ve Çözüm Önerileri

 

GİRİŞ

YDS, ÖSYM’nin yaklaşık 30 yıldır uygulamakta olduğu İngilizce sınavlarının isim değiştirmiş halidir. Gerçekten de 7 Nisan ve 1 Eylül 2013’te yapılan YDS’nin, ÜDS ve KPDS’ye “ruh ikizi” gibi benzediği anlaşılmıştır. Buradan hareketle, YDS’ye hazırlanan adayların, ÜDS/KPDS’de yaşananlara benzer sorunlarla karşılaşacaklarına kesin gözüyle bakabiliriz.

Aslında bu sorunlar Ocak 2013’ten beri yaşanmaya başladı bile. Bazı adaylar -adet olduğu üzere- her çiçekten (siteden) bal alarak “eksantrik” bir çalışma yöntemi oluşturdu. Kimileri yetersiz bir İngilizce temeli ile hemen kolları sıvayıp YDS inşaatına başladı. İlk YDS’de zorlanan birçok aday ise, bu barajın ancak zengin bir kelime dağarcığı ile aşılabileceğine kesinkes inandı. Ancak her sınavın kendine özgü koşulları olduğu ve hazırlık aşamasında bu koşullar yeterince dikkate alınmadığı için, birçok adayın çalışması ödülsüz (öksüz) kaldı*. Başka bir deyişle, adayların YDS için yaptığı hazırlık ile “YDS’nin adaylar için yaptığı hazırlık” tam anlamıyla örtüşmedi.

Bu dosya, YDS için yapılan çalışmalar karşılıksız kalmasın diye hazırlanmıştır. ÖSYM İngilizce sınavlarında 22 yıllık bir deneyimin ürünüdür. Dikkatle inceleyiniz ve YDS hazırlığınız esnasında ortaya çıkabilecek sorunları yaşamadan çözünüz. Eğer daha önce yaşadınız ama çözemediyseniz, bu dosyadan yararlanarak hatalarınızı teşhis ediniz ve tekrarından kaçınınız. Son olarak, teşhis doğru değilse tedavinin sonuç vermeyeceğini lütfen unutmayınız.

*ÖSYM tarafından bildirildiğine göre, YDS not ortalaması 7 Nisan 2013 sınavında 30, 1 Eylül 2013 sınavında ise 36 olarak gerçekleşmiştir.

Sorun 1: İngilizce temelim çok güçlü değil. YDS’ye nasıl hazırlanmalıyım?

Çözüm 1: YDS’nin gramer, kelime hazinesi ve okuma-anlama sorularıyla baş edebilmek için, hatırı sayılır bir İngilizce bilgisine ihtiyaç vardır. Eğer İngilizce düzeyiniz ortanın altındaysa, YDS hazırlığı sizin için işkenceye dönebilir. Çünkü daha henüz emeklerken koşmaya başlamak hem zahmetli hem de tehlikelerle dolu bir süreçtir. Zahmetlidir çünkü anlamadığınız birçok yapıyı sürekli tekrar etmek zorunda kalırsınız. Tehlikelerle doludur çünkü doğrunun neden doğru, yanlışın ise neden yanlış olduğunu kavrayamazsınız. Bu da sizi ezbere yönlendirir. Ezber, dil eğitiminde başvurulabilecek EN KÖTÜ yöntemlerden biridir.

Bir öneri: Eğer işin başındaysanız, önce 4-6 ay kadar bir genel İngilizce kursuna devam edip temelinizi güçlendirin. YDS çalışmalarına daha sonra başlayın. Bu öneri, ilk bakışta size vakit kaybettirecekmiş gibi görünebilir. Ancak zayıf ya da olmayan bir temelle işe başlayıp daha sonra YDS’ye tekrar tekrar girmek zorunda kalmaktan ve her seferinde 6 ay zaman kaybetmekten çok daha iyidir ve çok daha akılcıdır.

Sorun 2: İngilizcemi burada geliştiremiyorum. Yurtdışına gidip hem adamakıllı İngilizce öğrenmek hem de YDS’ye hazırlanmak istiyorum.

Çözüm 2: Yurtdışında konuşma, yazma, dinleme gibi dil becerilerinizi geliştirebilir, ama YDS’ye hazırlanamazsınız. Sınadığı beceri alanları açısından YDS, formatı oldukça farklı ve zorlu bir sınavdır. Yurtdışında eğitim almış, hatta bazıları yüksek lisans ve doktoralarını yurtdışında tamamlamış (yani İngilizce olarak hazırladıkları bir tezi, İngilizlerden oluşan bir jüri önünde savunmuş), çok iyi derecede İngilizce bilen azımsanmayacak sayıda adayın bu sınavla ilgili acı tecrübeleri vardır. Bu adaylardan bazıları YDS barajını zorlukla geçebilmiş, bazıları ise hak ettikleri yüksek puanları alamamışlardır. Bu tecrübelere kulak veriniz ve gereksiz maceralara atılmayınız. YDS’yi, Türkiye şartlarına göre hazırlanmış ve açmanız gereken bir kilit olarak düşününüz; anahtarını da öncelikle bu ülkede arayınız.

Bir öneri: Eğer önceliğiniz YDS ise, o halde ne yapın edin, önce bu barajı aşın. Daha sonra nereye isterseniz gidebilir ve İngilizcenizi arzu ettiğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

Sorun 3: YDS’de acilen 55* puan almam lazım. Bana kitap önerisinde bulunur musunuz? (*Puan örnek olarak verilmiştir.)

Çözüm 3: Bu puana gerçekten acilen ihtiyacınız olabilir. Ancak YDS ya da genel olarak dil eğitimi aceleye getirilecek bir iş değildir. Sabırlı olmalı ve ezbere önerilmiş tek bir kaynağın ihtiyacınızı karşılamayabileceğini, hatta size vakit kaybettirebileceğini hesaba katmalı ve mevcut durumunuzu iyi değerlendirmelisiniz. Acaba;

♦ YDS çalışmalarına başlamak için İngilizce düzeyiniz yeterli mi?*

♦ YDS’ye hazırlanabilmek için süreniz yeterli mi?

♦ öneriler arasında ayıklama yapabilecek misiniz, yani ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayacak olanı seçebilecek misiniz?

Yukarıdaki sorulardan özellikle üçüncüsü üzerinde dikkatle durmanızı isteriz. Çünkü yaşadığımız internet çağında, herhangi bir sorunun çözümü için bazen yağmur gibi öneri yağıyor. Ne yazık ki, herkesin doğruları farklı olabiliyor ve bütün bu önerilerin ortak paydasını bulmak bazen adeta imkânsız hale geliyor. YDS hazırlığına girişmeden önce, işte bu nedenle acele etmemeli, belki de birlikte aylar geçireceğiniz, sevdiklerinizden daha çok vakit ayıracağınız kaynakları seçerken ince eleyip sık dokumalısınız. Yani önce YDS sınavını iyi tanımalısınız, daha sonra da onu iyi tanıyan uzmanların önerilerine itibar etmelisiniz.

*Düzeyinizi belirlemek için sitemizin Gramer Çalışmaları bölümünde verilen Düzey Belirleme Sınavı 1’i kendinize uygulayıp sonucu bize bildirebilirsiniz.

Sorun 4: Bir kursa giderek hem İngilizce öğrenmek hem de sınava hazırlanmak istiyorum. Başarabilir miyim?

Çözüm 4: Çözüm 1 ve 2’de yaptığımız açıklamayı hatırlayınız. Genel İngilizce öğrenmek ve YDS’ye hazırlanmak adeta iki ayrı çalışma alanı gibidir.

“YDS sınavı benim İngilizce bilgimi ölçecek. Dolayısıyla iyi derecede İngilizce öğrenirsem, YDS’yi de pekâlâ başarabilirim. O halde bir taraftan İngilizce öğrenirken bir taraftan da YDS’ye hazırlanabilirim”

teorisi, bugüne kadar binlerce kez test edilmiş, ancak genellikle sonuç alınamamıştır. Tek kazancınız zaman kaybı olacaksa, denenmişi niye tekrar deneyesiniz? Genel İngilizce bilgisini geliştirmek ve temelinizi güçlendirmek için kursa tabii ki gidin, ama aynı anda iki kursa (genel İngilizce ve YDS kursu) birden devam etmekten kaçının. Başka bir deyişle, genel İngilizce ve YDS çalışmasını birlikte yürütmeye çalışmayın. Aksi takdirde;

öğrendikleriniz birbirine karışabilir ve başarınız gecikebilir.
genel İngilizce eğitiminiz esnasında öğrendiğiniz temel yapıları, YDS’nin tuzaklarla dolu sorularına uygulamaya çalışır, ancak doğru cevapları bulamadığınızı fark ederek üzülürsünüz.

Ara sıra tokat yemek insanı kendine getirebilir, zihnini açabilir. Ama sürekli tokat yiyip şamar oğlanına dönmek, özenilecek bir durum olmasa gerektir. Çünkü morallerin bozulduğu ve çalışma şevkinin kırıldığı her defasında masa başına oturmak gittikçe zorlaşır.

Bir öneri: YDS hazırlığına geçmeden önce İngilizce bilginizin orta düzeye ulaştığından mutlaka emin olunuz. Ve genel İngilizce eğitimi ile YDS hazırlığını, adeta birbirinden bağımsız iki ayrı çalışma alanı olarak kabul ediniz.

Sorun 5: Bir önceki YDS sınavında 40* aldım. Bu notu bir sonraki YDS’de 70* ve üzerine çıkartmak zorundayım. Ne yapmalıyım? (*Puanlar örnek olarak verilmiştir.)

Çözüm 5: Bilenler bilir: YDS’de 50, 55 ve 60 eşikleri aşıldığında, puan yükseltmek gitgide zorlaşır. Örneğin, ortalama bir adayın 60 puanı 80’e çıkarmak için ihtiyaç duyduğu süre, hiç İngilizce bilmeyen bir adayın 50 puana ulaşmak için harcayacağı süreden daha uzun olabilir. Çünkü 60-80 aralığının kapsadığı bilgi alanı, 0-50 aralığına kıyasla daha geniştir. Yeni hedef için hem var olan kelime hazinesini korumak, hem de bir o kadar üzerine koymak gerekir. Gramer ve okuma-anlama (paragraf, karşılıklı konuşma vs.) sorularında ise ince ayrıntıları yakalayabilmek ve belki her şeyden önemlisi, bunları yaparken hızı arttırmak gerekir. Bu nedenledir ki, 50-60 barajlarını aştıktan sonra birçok adayın notu “patinaj” yapmaya başlar. Yine de hiçbir zorluk baş edilemez değildir. Önceki dönem uygulanan yöntemin aksayan yönlerinin saptanması, doğru kaynak seçimi ve sıkı bir çalışma temposuyla yükselmeyecek not yoktur.

Bir uyarı: Çalışmanız bir dönemde karşılık vermeyebilir. Ancak notunuzda artış sağlayabildiyseniz ve bunda, uyguladığınız yöntemin etkili olduğunu düşünüyorsanız, küsmeyin ve yolunuza aynen devam edin. Çünkü bazı barajlar bir seferde aşılamayabilir.

Sorun 6: YDS için çok fazla kaynak ve yardımcı kitap var. Hangisine çalışacağıma karar veremiyorum.

Çözüm 6: YDS kaynaklarınızı seçerken gerçekten çok titiz davranmalısınız. Sitemizin ÜDS Çalışma Planı/Gramer Nasıl Çalışılır? adlı dosyasının en son bölümünde ÜDS ya da yeni adıyla YDS için kaynak seçiminin nasıl yapılması gerektiği konusunda hazır öneriler vardır. Bu önerilere kulak veriniz. Ek olarak aşağıdaki önerileri de zihninizin bir ucuna not ediniz:

1- Herhangi bir kaynakla ilgili yapılan reklamın doğruluğunu mutlaka araştırınız.

2- Yararlılığı çok kişi üzerinde denenmiş temel kaynakları tercih etmeniz akıllıca olabilir.

3- Kaynak sayınızı sınırlı tutunuz ki, aralarında boğulup kalmayasınız.

4- Bazen bir kaynağın sistemi ile diğer bir kaynağın sistemi birbirine karışabilir. İki kaynak kendi doğrularını dayatmak için kapışırken siz lütfen arada kalmayınız.

www.bademci.com


Sayfa: 1-> 2 3 4 5 6 7 8