YDS / E-YDS / YÖKDİL İngilizce Kurslarında Sorunlar, Çözümler (1)

1. DOSYA: YDS / E-YDS / YÖKDİL İngilizce Kurs Seçiminin Öncesi ve Sonrası (Bir YDS / E-YDS / YÖKDİL İngilizce Kursundan ve Adayından Beklenenler, Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri)

Sorun 1: Orta düzey İngilizcem var. Kursa gitmeden kendi başıma YDS / E-YDS / YÖKDİL’e hazırlanabilir miyim?
Çözüm 1:
İngilizcede sağlam bir temeliniz varsa ve neyi, nasıl çalışacağınızı biliyorsanız, neden olmasın? Ancak YDS / E-YDS / YÖKDİL’e bireysel olarak hazırlanıp belli barajları (50, 60 vs.) aşabilmiş az sayıda aday vardır. Barajlar yükseldikçe (70-80 ve üstü) bu sayı daha da azalır. Eğer koşullarınız elveriyorsa ve vakit kaybetmeden, belli bir sürede, belli bir barajı aşmanız gerekiyorsa, YDS / E-YDS / YÖKDİL İngilizce sınav hazırlığınızı, sınavı iyi tanıyan bir rehberin gözetiminde yürütmenizi öneririz.

Bir yardım teklifi: Koşullarınız bir YDS / E-YDS / YÖKDİL kursuna devam etmenizi engelliyorsa, sizin durumunuzdaki adaylara yönelik olarak hazırladığımız YDS / E-YDS / YÖKDİL Kursları İçin Program Önerisi dosyamızı kendinize rehber edinebilir, ayrıca bize yazıp yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Sorun 2: YDS / E-YDS / YÖKDİL kurs seçiminde zorlanıyorum. Seçimi neye göre yapmalıyım?
Çözüm 2: Hangi YDS / E-YDS / YÖKDİL Kursu dosyasında bu soruya çok ayrıntılı bir şekilde cevap verdik. YDS / E-YDS / YÖKDİL kursunuzu seçerken o dosyanın -en azından- Bir YDS / E-YDS / YÖKDİL Kursundan Beklenenler bölümünü dikkatle incelemenizi öneririz. Eliniz değmişken aynı dosyanın Bir YDS / E-YDS / YÖKDİL Adayından Beklenenler kısmına da göz atınız. Faydası olacaktır.

Sorun 3: Fazla vaktim yok. YDS / E-YDS / YÖKDİL kursuna sadece sınavdan önceki son 9-10 haftamı ayırabilirim. Bu da herhalde hızlandırılmış bir YDS / E-YDS / YÖKDİL programı olur. Acaba ben bu süreye neleri sığdırabilirim ya da YDS / E-YDS / YÖKDİL kursu bu sürede bana neler verebilir? Son 9-10 hafta, sınavda çıkan belli başlı soru türlerini oturtmak için yeterli olur mu? Özellikle de YDS / E-YDS / YÖKDİL paragraf soruları için.
Çözüm 3:
İngilizce temelinizde eksiklikler varsa, katılacağınız kısa ya da uzun herhangi bir YDS / E-YDS / YÖKDİL kursu, ilk gireceğiniz sınava sizi yetiştiremeyebilir. Eğer kursa sağlam bir altyapı ile başlayacaksanız, bu, tabii ki bir avantajdır. Ama bir ön hazırlık yapmanızı yine de öneririz. Yani siz kurs başlamadan ÖNCE çalışmaya başlamalısınız. Zira hızlandırılmış YDS / E-YDS / YÖKDİL kurs programları kısa sürede çok bilgi depolamak zorundadır. Bu kurslar hızlı ilerler ve arkalarından yetişmek zor olur. Bu hıza ayak uyduramazsanız, YDS / E-YDS / YÖKDİL hazırlığınızı iki ya da daha fazla döneme yaymak zorunda kalabilirsiniz.

Bir dost nasihati: Sorunuzda YDS / E-YDS / YÖKDİL paragraflarını özellikle vurguladığınız için, uyarmadan geçmek istemedik. İyi bir YDS / E-YDS / YÖKDİL kursunda paragraf soruları çok kolay ve keyifle çözülür. Ancak açıklamayı yapan eğitmen, önceden binlerce paragraf çözmüştür ve bütün teknikleri oturmuştur. Siz, bu tekniklerin tıkır tıkır işlediğini görür, ama evde kendi başınıza yaptığınız denemelerde başarısız olabilirsiniz. Çünkü çözüm teknikleri sizde henüz oturmamıştır. Sabırlı olunuz ve YDS / E-YDS / YÖKDİL paragraf soruları için diğer bölümlere kıyasla daha fazla zaman ayırınız.

Efendim, gramer sorularına ne zaman bakacağız? Kelimeleri kim ezberleyecek?

türü soruların cevabını, daha önce YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler dosyamızın birçok bölümünde vermeye çalıştık. Eğer sınavda % 55’i hedefliyorsanız, gramerde 20 soruda ortalama 11’e ulaştığınızda durup nefes alın. Çünkü 11/20, bu bölümde ideal başarı oranını yakaladığınızı gösterir. Lütfen 20 soruda 20 doğru cevap beklemeyin. Eğer çeviri sorularında % 80-90 başarı oranını yakalayabiliyorsanız, yeter deyip YDS / E-YDS / YÖKDİL paragraf sorularına geçin. Çeviride başarınız % 100 olmayıversin. YDS / E-YDS / YÖKDİL paragraf sorularını yetiştiremediğiniz için başarısız olduğunuz bir sınavda, çevirilerdeki % 100 başarı oranı sizi teselli edecek mi? Bu başarıyı kime anlatıp, kimden övgü alacaksınız?

Sorun 4: İşyerimde ağır sorumluluklarım var. Bu nedenle bir YDS / E-YDS / YÖKDİL kursuna gitsem bile, sadece derslere katılabilirim. Kendi başıma oturup çalışabileceğimi sanmıyorum. Ne dersiniz? Yine de bir YDS / E-YDS / YÖKDİL kursuna gideyim mi? Faydası olur mu?
Çözüm 4: İşinizin yoğunluğu gereği ders çalışmak için zaman bulamıyorsanız, bir hazırlık programına katılmak ve dersleri düzenli olarak takip etmek size yine de belli bir temel ve bakış açısı sağlayacaktır. Ama bu durumda başarınız gecikebilir. Çünkü kurslar size ancak rehberlik eder, işinizi kolaylaştırır. Sizin; evde soru çözerek, kendinize deneme sınavı uygulayarak ve kelime ezberleyerek yapacağınız bireysel çalışmaların yerini dolduramaz. Bu nedenle -az ya da çok- kendinize zaman yaratmak için bütün yolları denemenizi ve kurs dışında bazı bireysel çalışmalar yapmanızı öneririz.

Sorun 5: Bir kursa devam ediyorum ama başka kaynaklardan da destek alıyorum. Bunun bir sakıncası olur mu?
Çözüm 5: Ciddiyetini, kalitesini vs. araştırdıktan sonra bir seçim yapmış ve bir YDS / E-YDS / YÖKDİL hazırlık kursuna katılmışsınız. O halde öncelikle o kursun gösterdiği yolda ilerlemelisiniz. İyi bir YDS / E-YDS / YÖKDİL hocası aynı zamanda iyi bir YDS / E-YDS / YÖKDİL danışmanıdır. Bu nedenle, yararlanmak istediğiniz kaynaklar konusunda öncelikle ona danışmanızı öneririz. Aksi takdirde aldığınız dersler ve yaptığınız bireysel çalışmalar arasında bir kopukluk doğabilir ve parçaları bir araya getirmekte zorlanabilirsiniz.

Bir uyarı: YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Sorunlar, Çözümler 1. Dosya Çözüm 6’yı hatırlayınız ve kaynak sayınızı sınırlı tutmaya özen gösteriniz.

Sorun 6: Devam ettiğim kursta hocamız bazı zorlu gramer konularını üstünkörü geçiyor. Nedenini sorduğumuzda, “Bu konu sizin düzeyinizi aşar” diyor. Bir şeylerin eksik kaldığını düşündüğüm için bu durum beni rahatsız ediyor. Ya o konulardan soru gelirse?
Çözüm 6: Hocanız doğru yapıyor. Bazen bir YDS / E-YDS / YÖKDİL eğitmeni birkaç öğrencinin isteği doğrultusunda zorlu bir gramer konusunu ele alır ve bu konu üzerinde saatlerce ders anlatır. Çalışma tamamlandığında ya öğrencilerin aklı daha çok karışmış olur ya da anladıklarını zanneder, ama o konuyla ilgili soruları yine yanlış yaparlar. Çünkü o konu ortalama bir YDS / E-YDS / YÖKDİL adayının erişemeyeceği bir düzeydedir. Bu gerçeği kabul edip boyun eğmek gerekir.

Sorun 7: Bazen kursta YDS / E-YDS / YÖKDİL deneme sınavı oluyoruz ve çözümlere geçtiğimizde hocamız, açıklama yaparken zor bir soruya daha az, kolay bir soruya ise daha çok zaman ayırabiliyor. Bu çelişkili bir durum değil mi?
Çözüm 7: Hocanız yine haklı. Çünkü bazı zor soruların sizin düzeyinizin üzerinde olduğunu ve ne kadar açıklama yaparsa yapsın, bu gibi sorulardan puan çıkartamayacağınızı “adı gibi” biliyor. Kolay soruda ise mümkün olan bütün ayrıntıları gösteriyor, çünkü o soru bir dahaki sefere karşınıza çıktığında sadece doğru cevabını bulmanızı değil, hız da kazanabilmenizi istiyor. Gerçekten de, paragraflara vs. ayıracağınız ek süreleri ancak bu tür sorulardan “zaman çalarak” kazanabilirsiniz.

Sorun 8: Sınıftaki bazı arkadaşlar benden daha az çalışıp YDS / E-YDS / YÖKDİL deneme sınavlarından daha yüksek puan alabiliyorlar. Daha çok çalışmama rağmen ben niye yüksek puan alamıyorum?
Çözüm 8: Çoktan seçmeli sınavlar notu bazen adaletsiz bir şekilde dağıtır. Klasik sınav mantığıyla yetişmiş bir öğrenci olarak siz, bilgiyi sindirebilmek ve beceriye (puana) dönüştürebilmek için X sayıda örneğe ve tekrara ihtiyaç duyarsınız. Çoktan seçmeli sınav mantığını iyi kavramış başka bir aday ise, daha az çalışmayla daha yüksek notlar elde edebilir.

Bir öneri:
 Ortalama bir YDS / E-YDS / YÖKDİL adayı iseniz, sınavdaki bütün soruları doğru cevaplayamayacağınıza (yani soruların sınadığı bütün bilgilere sahip olamayacağınıza) göre, sizden “daha az çalışmanızı” isteyeceğiz! Kalan sürenizi ise sınavı tanımak için harcamanızı şart koşacağız. Çünkü sınavın aleyhte görünen yönlerini ancak bu şekilde lehinize çevirebilirsiniz. Merak etmeyin; YDS / E-YDS / YÖKDİL’de Süre Yönetimi ve YDS / E-YDS / YÖKDİL Sınav Stratejisi dosyalarımız size rehberlik edecektir.

www.bademci.com


Sayfa: 1. Dosya -> 2. Dosya