YDS Kurslarında Sorunlar, Çözümler (1)

1- DOSYA: YDS Kurs Seçiminin Öncesi ve Sonrası
(Bir YDS Kursundan ve Adayından Beklenenler, Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri)

 

Sorun 1: Orta düzey İngilizcem var. Kursa gitmeden kendi başıma YDS’ye hazırlanabilir miyim?

Çözüm 1: İngilizcede sağlam bir temeliniz varsa ve neyi, nasıl çalışacağınızı biliyorsanız, neden olmasın? ÜDS/KPDS ya da yeni adıyla YDS’ye bireysel olarak hazırlanıp belli barajları (50, 60 vs.) aşabilmiş adaylar vardır. Ancak sayıları çok değildir ve barajlar yükseldikçe (70-80 ve üstü) bu sayı daha da azalır. Eğer koşullarınız elveriyorsa ve vakit kaybetmeden, belli bir sürede, belli bir barajı aşmanız gerekiyorsa, YDS hazırlığınızı, sınavı iyi tanıyan bir rehberin gözetiminde yürütmenizi öneririz.

Bir yardım teklifi: Koşullarınız bir YDS kursuna devam etmenizi engelliyorsa, sizin durumunuzdaki adaylara yönelik olarak hazırladığımız YDS Kursları İçin Program Önerisi dosyamızı kendinize rehber edinebilir, ayrıca bize yazıp yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Sorun 2: Her köşe başında yeni bir YDS kursu açılıyor. Kimisi ucuz, kimisi pahalı. Bazıları en iyi eğitimi kendilerinin verebileceğini iddia ediyor ve cazip vaatlerde bulunuyor. Karar vermekte zorlanıyorum. Seçimi neye göre yapmalıyım?

Çözüm 2: Hangi YDS Kursu kısmında  bu soruya çok ayrıntılı bir şekilde cevap verdik. YDS kursunuzu seçerken o dosyanın -en azından- Bir YDS Kursundan Beklenenler bölümünü dikkatle incelemenizi öneririz. Eliniz değmişken aynı dosyanın Bir YDS Adayından Beklenenler kısmına da göz atınız. Bu arada biz de boş durmayalım, elimizden geldiğince Sorun 2’ye çözüm bulmaya çalışalım.

♦ Herhangi bir alanda en iyisi olabilmek çok güzel, ama çok zor. Bu tür iddialara karşı temkinle yaklaşmak ve doğruluğunu araştırmak gerekir.

♦ Kim ne derse desin, ücret önemli bir faktördür ve kurs seçiminde kişinin kararını etkiler. Çünkü bu bir bütçe meselesidir. Ancak ücret açısından herhangi iki kurum arasındaki makas çok açılıyorsa, durup düşünmek gerekmez mi? Bilinen bir gerçektir; bir hocanın bir haftada anlatamadığı bir dersi, diğeri bir saatte özetleyiverir. Dinleyen de keyif alır; bir şeyler öğrenmiş olmanın mutluluğunu yaşar. Özetle her hocanın verdiği bir saat dersin süresi aynıdır, ama içerikler “farklı” olabilir.

♦ Güzel dilimizde rüştünü ispat etmek diye bir ifade vardır. YDS gerçek bir uzmanlık alanıdır ve bu alanda henüz rüştünü ispat etmemiş eğitmenlerle çalışmak vakit kaybettirici olabilir. Bu nedenle eğitim alacağınız kurum kadar, eğitimi verecek olan kişiyi de tanımaya çalışınız.

♦ YDS eğitimi bir promosyon işi değildir. Örneğin, YDS sınavında başarılı olmak isteyen bir aday için, kursta partiler düzenlenmesi ve her hafta bir vesile yaratılıp pasta kesilmesi çok da önemli olmamalıdır. Üstelik bu işin sonu da yoktur. Çünkü ileride Trabzon’daki yerel bir YDS kursu, erken kaydolan adaylara ücretsiz horon tepmeyi öğretirken, Aydın ilimizdeki bir diğer kurs ise sınavda başarılı olan öğrencilerine, en önden deve güreşlerini seyrettireceğine dair vaatte bulunabilir.

♦ Verilen bir sözün (garantinin) yerine getirilebilir olması esastır. Adayın düzeyi yeterli değilse ya da çalışma disiplini yoksa hangi not garantisinden bahsedilebilir? Notların milim milim arttığı bu sınavda, örneğin 2-3 aylık bir süre zarfında bir aday nasıl 30 puandan 70 puana çıkartılabilir?

♦ Kimi kurumlar daha ilk günden her öğrencinin eline Türk Ticaret Kanunu Mevzuatı kalınlığında, kütük gibi 2-3 kitap sıkıştırır ve “boş zamanlarında!” bu kitapları çalışmasını tavsiye eder. O ilk gün, ansiklopedi kalınlığındaki kitapları görünce kalp krizi geçiren adaylar olur. Oysaki YDS adaylarının çoğunluğu vakitsiz insanlardır ve onların çalışmaya ayırabilecekleri süreyi çok verimli kullanabilmelerini sağlamak, çalışma materyalini de buna göre önceden ve özel olarak hazırlamak gerekir. Bu da bir uzmanlık işidir. Herkes yapamayabilir.

Sorun 3: Fazla vaktim yok. YDS kursuna sadece sınavdan önceki son 9-10 haftamı ayırabilirim. Bu da herhalde hızlandırılmış bir YDS programı olur. Acaba ben bu süreye neleri sığdırabilirim ya da YDS kursu bu sürede bana neler verebilir? Son 9-10 hafta, sınavda çıkan belli başlı soru türlerini oturtmak için yeterli olur mu? Özellikle de YDS paragraf soruları için.

Çözüm 3: İngilizce temelinizde eksiklikler varsa, katılacağınız kısa ya da uzun herhangi bir YDS kursu, ilk gireceğiniz sınava sizi yetiştiremeyebilir. Eğer kursa sağlam bir altyapı ile başlayacaksanız, bu, tabii ki bir avantajdır. Ama bir ön hazırlık yapmanızı yine de öneririz. Yani siz kurs başlamadan ÖNCE çalışmaya başlamalısınız. Zira hızlandırılmış YDS kurs programları kısa sürede çok bilgi depolamak zorundadır. Bu kurslar hızlı ilerler ve arkalarından yetişmek zor olur. Bu hıza ayak uyduramazsanız, YDS hazırlığınızı iki ya da daha fazla döneme yaymak zorunda kalabilirsiniz.

Bir dost nasihati: Sorunuzda YDS paragraflarını özellikle vurguladığınız için, uyarmadan geçmek istemedik. İyi bir YDS kursunda paragraf soruları çok kolay ve keyifle çözülür. Ancak açıklamayı yapan eğitmen, önceden binlerce paragraf çözmüştür ve bütün teknikleri oturmuştur. Siz, bu tekniklerin tıkır tıkır işlediğini görür, ama evde kendi başınıza yaptığınız denemelerde başarısız olursunuz. Çünkü çözüm teknikleri sizde henüz oturmamıştır. Sabırlı olunuz ve YDS paragraf soruları için diğer bölümlere kıyasla daha fazla zaman ayırınız.

Efendim, gramer sorularına ne zaman bakacağız? Kelimeleri kim ezberleyecek?

türü soruların cevabını, daha önce YDS’de Sorunlar, Çözümler dosyamızın birçok bölümünde vermeye çalıştık. Eğer sınavda %65’i hedefliyorsanız, gramerde 20 soruda ortalama 13’e ulaştığınızda durup nefes alın. Artık bu bölümde ideal başarı oranına ulaştınız. 20 soruda 20 doğru cevap beklemeyin. Eğer çeviri sorularında 6’da 4-5 geliyorsa, yeter deyip YDS paragraf sorularına geçin. Çeviride başarınız 6’da 6 olmayıversin. YDS paragraf sorularını yetiştiremediğiniz için başarısız olduğunuz bir sınavda, 6 çeviri sorusuna verdiğiniz 6 doğru cevap sizi teselli edecek mi? Bu başarıyı kime anlatıp, kimden övgü alacaksınız?

 

Sorun 4: İşyerimde ağır sorumluluklarım var. Bu nedenle bir YDS kursuna gitsem bile, sadece derslere katılabilirim. Kendi başıma oturup çalışabileceğimi sanmıyorum. Ne dersiniz? Yine de bir YDS kursuna gideyim mi? Faydası olur mu?

Çözüm 4: İşinizin yoğunluğu gereği ders çalışmak için zaman bulamıyorsanız, bir hazırlık programına katılmak ve dersleri düzenli olarak takip etmek size yine de belli bir temel ve bakış açısı sağlayacaktır. Ama bu durumda başarınız gecikebilir. Çünkü kurslar size ancak rehberlik eder, işinizi kolaylaştırır. Sizin; evde soru çözerek, kendinize deneme sınavı uygulayarak ve kelime ezberleyerek yapacağınız bireysel çalışmaların yerini dolduramaz. Bu nedenle -az ya da çok- kendinize zaman yaratmak için bütün yolları denemenizi ve kurs dışında bazı bireysel çalışmalar yapmanızı öneririz.

 

Sorun 5: Bir kursa devam ediyorum ama başka kaynaklardan da destek alıyorum. Bunun bir sakıncası olur mu?

Çözüm 5: Ciddiyetini, kalitesini vs. araştırdıktan sonra bir seçim yapmış ve bir YDS hazırlık kursuna katılmışsınız. O halde öncelikle o kursun gösterdiği yolda ilerlemelisiniz. İyi bir YDS hocası aynı zamanda iyi bir YDS danışmanıdır. Bu nedenle, yararlanmak istediğiniz kaynaklar konusunda öncelikle ona danışmanızı öneririz. Aksi takdirde aldığınız dersler ve yaptığınız bireysel çalışmalar arasında bir kopukluk doğabilir ve parçaları bir araya getirmekte zorlanabilirsiniz.

Bir uyarı: YDS’de Sorunlar, Çözümler 1. Dosya Çözüm 6’yı hatırlayınız ve kaynak sayınızı sınırlı tutmaya özen gösteriniz.

 

Sorun 6: Devam ettiğim kursta hocamız bazı zorlu gramer konularını üstünkörü geçiyor. Nedenini sorduğumuzda, “Bu konu sizin düzeyinizi aşar” diyor. Bir şeylerin eksik kaldığını düşündüğüm için bu durum beni rahatsız ediyor. Ya o konulardan soru gelirse?

Çözüm 6: Hocanız doğru yapıyor. Bazen bir YDS eğitmeni birkaç öğrencinin isteği doğrultusunda zorlu bir gramer konusunu ele alır ve bu konu üzerinde saatlerce ders anlatır. Çalışma tamamlandığında ya öğrencilerin aklı daha çok karışmış olur ya da anladıklarını zanneder, ama o konuyla ilgili soruları yine yanlış yaparlar. Çünkü o konu ortalama bir YDS adayının erişemeyeceği bir düzeydedir. Bu gerçeği kabul edip boyun eğmek gerekir.

 

Sorun 7: Bazen kursta deneme sınavı oluyoruz ve çözümlere geçtiğimizde hocamız, açıklama yaparken zor bir soruya daha az, kolay bir soruya ise daha çok zaman ayırabiliyor. Bu çelişkili bir durum değil mi?

Çözüm 7: Hocanız yine haklı. Çünkü bazı zor soruların sizin düzeyinizin üzerinde olduğunu ve ne kadar açıklama yaparsa yapsın, bu gibi sorulardan puan çıkartamayacağınızı “adı gibi” biliyor. Kolay soruda ise mümkün olan bütün ayrıntıları gösteriyor, çünkü o soru bir dahaki sefere karşınıza çıktığında sadece doğru cevabını bulmanızı değil, hız da yapabilmenizi istiyor. Gerçekten de, paragraflara vs. ayıracağınız ek süreleri ancak bu tür sorulardan “zaman çalarak” kazanabilirsiniz.

 

Sorun 8: Sınıftaki bazı arkadaşlar benden daha az çalışıp deneme sınavlarından daha yüksek puan alabiliyorlar. Onların puanlarında gözüm yok, ama niye olsun? Ben niye yapamıyorum?

Çözüm 8: Çoktan seçmeli sınavlar notu bazen adaletsiz bir şekilde dağıtır. Klasik sınav mantığıyla yetişmiş bir öğrenci olarak siz, bilgiyi sindirebilmek ve beceriye (puana) dönüştürebilmek için X sayıda örneğe ve tekrara ihtiyaç duyarsınız. Çoktan seçmeli sınav mantığını iyi kavramış başka bir aday ise, daha az çalışmayla daha yüksek notlar elde edebilir.

Bir senaryo: Bir bademci.com yapımı olan “Kahpe YDS” filminde siz, telaşla ve heyecanla tek tek her sorunun cevabını bulmaya çalışan, fakir bir fabrika işçisinin zor koşullarda okutmaya çalıştığı biricik kızını canlandırıyorsunuz. Hafiften rakibiniz olan, zengin fabrikatörün oğlu, o kör olasıca diğer aday ise sakin bir şekilde zorlu soruları geçiyor ve sadece bilgi dağarcığında karşılığı olan kolay sorulara cevap vererek sınavı sizden çok daha hızlı ve rahat koşullarda, haince tamamlıyor. Bu senaryoya göre zengin fabrikatörün oğlu geçiyor, siz ne yazık ki çakıyorsunuz!

Herhalde bu durumu kabul etmeyecek ve senaryonun tekrar yazılmasını isteyeceksiniz. Hay, hay! Bu hiç de zor bir iş değil ve yeni rolünüzü çok daha kolay benimseyeceğinizden eminiz! Ortalama bir YDS adayı iseniz, sınavdaki bütün soruları doğru cevaplayamayacağınıza (yani soruların sınadığı bütün bilgilere sahip olamayacağınıza) göre, sizden “daha az çalışmanızı” isteyeceğiz! Kalan sürenizi ise sınavı tanımak için harcamanızı şart koşacağız. Çünkü sınavın aleyhte görünen yönlerini ancak bu şekilde lehinize çevirebilirsiniz. Merak etmeyin; YDS’de Süre Yönetimi ve Sınav Stratejisi dosyalarımız size rehberlik edecektir.

www.bademci.com


Sayfa: 1. Dosya -> 2. Dosya