YDS / E-YDS / YÖKDİL İngilizce Kurslarında Sorunlar, Çözümler (2)

2. DOSYA: YDS / E-YDS / YÖKDİL İngilizce Online Kurs Seçiminin Öncesi ve Sonrası (Gerçek [Yüz Yüze] ve Sanal [Online] YDS / E-YDS / YÖKDİL İngilizce Kursları Arasındaki Farklar, Karşılaşılan Teknik Sorunlar ve Çözüm Önerileri)

Sorun 1: Aslında yüz yüze bir YDS / E-YDS / YÖKDİL kursuna katılabilirim. Ancak evimin rahatlığında ve istediğim gün ve saatlerde ders görebilme imkânı nedeniyle online YDS / E-YDS / YÖKDİL kursunu tercih etmeyi düşünüyorum. Üstelik online kurslar daha ekonomik oluyor.
Çözüm 1: Biri yüz yüze ve diğeri online olmak üzere, aynı kalitede iki YDS / E-YDS / YÖKDİL kursu bulduğunuzu ve zaman, ücret vs. açısından her ikisine de devam edebilecek koşullara sahip olduğunuzu varsayalım. Bu durumda öncelikli tercihinizi yüz yüze YDS / E-YDS / YÖKDİL kursundan yana kullanmanızı öneririz. Çünkü online kursta istenilen gün ve saatte derslerin izlenebilmesi, bazı adaylar için avantaj oluştururken bazıları için dezavantaja dönüşebilir ve çalışma disiplini tam anlamıyla oturmayabilir. Biraz daha açık sözlü olmak gerekirse, evin rahat ortamı bazı adaylar için “fazla rahat gelmeye” başlayabilir.

Sorun 2: Online YDS / E-YDS / YÖKDİL kursunun gerçek (yüz yüze) YDS / E-YDS / YÖKDİL kursu kadar başarılı olacağına inanmıyorum. Ders dediğin sınıfta alınır, hoca karşında olur.
Çözüm 2: Yaşadığımız çağda internetten kaçış yok. Online dersler de bu teknolojinin bir nimeti. Öğretmen olarak başta bizlere de garip gelmesine rağmen, bugün bilgisayar başına geçerek pekâlâ ders verebiliyoruz. Kalitesi ise kesinlikle yüz yüze sınıflardan geri kalmıyor. Çünkü sanal sınıfta ses, görüntü, kullanılan ders materyali ve not yazma bölümünü kullanabiliyor ve kendimizi adeta gerçek bir sınıfta gibi hissediyoruz. Ancak online dersler sizin öğrenim tarzınıza kesinlikle uymuyorsa yani bu tür bir eğitimden faydalanamıyorsanız, öncelikle yüz yüze YDS / E-YDS / YÖKDİL kurslarını tercih edebilirsiniz. (Bkz. Çözüm 1)

Sorun 3: Online YDS / E-YDS / YÖKDİL kurslarında kopmalar, donmalar vb. türden sıkıntılar yaşanıyormuş. Online bir YDS / E-YDS / YÖKDİL kursuna katılmayı çok istememe rağmen, yaşanabilecek bu tür sorunlar beni duraksatıyor.
Çözüm 3: Sanal sınıf hizmetini teknik olarak sağlayan ciddi çok uluslu şirketler vardır. YDS / E-YDS / YÖKDİL kursları dâhil, birçok eğitim kurumu sanal sınıf sistemini (teknik altyapıyı) bu şirketlerden satın alır. Hizmet iyi bir kuruluştan satın alınıyor ve adaylara iyi bir teknik destek sunuluyorsa, derslerin izlenmesinden yana hiçbir sorun çıkmaz. Sorun, adayın dersleri izlediği internet bağlantısının yavaşlığı ya da fazlaca parazitli oluşundan kaynaklanır. Ancak bu da geçici bir durumdur. Bazen birkaç saat içinde ya da Türk Telekom’a arıza kaydı verilmesi halinde birkaç güne kadar bu sorun düzelir. Internet hızınızdaki yavaşlık nedeniyle bazı günler izleyemeseniz de, derslerin o arşivde sizi bekliyor olduğunu bilmek rahatlatıcı bir duygudur ve yüz yüze derslere kıyasla bir avantajdır. Çünkü yüz yüze kurslarda kaçırılan dersi telafi etmek mümkün değildir.

Sorun 4: Dersleri, cep telefonum ya da tablet bilgisayarımla izlesem, kota sorunu yaşar mıyım? “Sorun çıkar” derseniz, Sınırsız Internet Paketi ile bu sorun aşılır mı?
Çözüm 4: Online YDS / E-YDS / YÖKDİL İngilizce derslerini cep telefonu, mobil modem ya da tabletlerle izlediğinizde, her zaman iyi sinyal/hız yakalayamazsınız. Düşük hızlarda ise kesilme, donma sorunları sık yaşanabilir. Ayrıca, düzenli video ders izlemeye mobil kota dayanmaz. Bu iş, youtube’dan 5-10 dakikalık video izlemeye benzemez. İcabında bir dersin bir bölümünü ya da tamamını tekrar izleme ihtiyacı duyabilirsiniz ve bu esnada kotalar hızla erir. Sınırsız Internet Paketi’nin ise, adı sınırsız, kendi sınırlıdır. Belli bir kotayı aştığınızda internet hizmeti kesilmez, fakat birim saniye başına olabilecek en alt hız sınırına düşer. Bu hızda ise çok kesinti yaşanır.
Sonuç olarak, online YDS / E-YDS / YÖKDİL kursundan yararlanabilmenin en iyi yolu, Türk Telekom’un, tercihen Net Limitsiz Paketi’ne geçmek ve dersleri evde izlemektir.

Sorun 5: Online YDS / E-YDS / YÖKDİL kurslarında başarı oranı, yüz yüze YDS / E-YDS / YÖKDİL kurslarına göre daha mı düşüktür?
Çözüm 5: Düzenli çalışan bir aday için bu sorunun cevabı ‘Hayır’dır. Düzenli çalışmayan bir adayın ise, ister yüz yüze ister online kursa katılsın, başarısı düşük olacaktır. Bu bölümün 1. dosyası olan YDS / E-YDS / YÖKDİL Kurs Seçiminin Öncesi ve Sonrası (Bir YDS / E-YDS / YÖKDİL Kursundan ve Adayından Beklenenler, Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri), Çözüm 3’te, YDS / E-YDS / YÖKDİL kursunun (ya da bu tür bir kursa katılan herhangi bir adayın) başarısını belirleyen kriterlerden söz ettiğimizi hatırlayınız. Benzer şekilde, Hangi YDS / E-YDS / YÖKDİL Kursu adlı dosyamızda Bir YDS / E-YDS / YÖKDİL Adayından Beklenenler başlığı altında sizin sağlamanız gereken koşulları da maddeler halinde açıklamıştık. Sabır gösterip bu koşulların/kriterlerin neler olduğunu mutlaka inceleyiniz. Çünkü bu iki dosyada anlattığımız koşulları bir araya getirebilirseniz, başarı da kaçınılmaz olarak yönünü size doğru çevirir. O ışığı görebilmek “her YDS / E-YDS / YÖKDİL adayının rüyasıdır”. Bu, farklı bir duygudur ve heyecanı arttırır, cesareti ikiye katlar.

Sorun 6: Online YDS / E-YDS / YÖKDİL kursunda sorularımı nasıl soracağım, başarımı nasıl test edeceğim?
Çözüm 6: Online YDS / E-YDS / YÖKDİL kursunda sorularınızı mail yoluyla ya da yapılacak canlı derslerde sorabilirsiniz. Başarınızı ise size gönderilecek deneme sınavlarıyla test edebilirsiniz. Ancak online kurslarda, deneme sınavı yaparken başınızda bir gözetmen olmayacağı için, YDS / E-YDS / YÖKDİL’DE SORUNLAR, ÇÖZÜMLER, YDS / E-YDS / YÖKDİL Deneme Sınavlarıyla İlgili Sorunlar ve Çözüm Önerileri adlı 4. dosyadaki uyarılara mutlaka kulak veriniz. Aksi takdirde, ister sanal olsun, ister yüz yüze, YDS / E-YDS / YÖKDİL kurslarında yaptığınız deneme sınavlarından yarar göremezsiniz.

Sorun 7: Bazı online YDS / E-YDS / YÖKDİL kursları dersleri iki dönem izleme hakkı veriyor. Bir dönemin ücretini ödeyip iki dönem ders izleyebilmek çok avantajlı bir durum ve açıkçası tercihimi etkiliyor.
Çözüm 7: Geçmiş yıllardan edindiğimiz bir tecrübe var: Dersler ne kadar uzun süre yayında kalırsa, adaylar da bir o kadar rehavete kapılıyor ve disiplinden uzaklaşıyor. Çünkü derslerin –nasıl olsa– kendisini beklediğini bilen bir aday, eğitimin gerektirdiği düzen içerisinde çalışmıyor. Bir noktadan sonra ders linkleri aylarca ve hatta yıllarca aktif kalsa dahi, bunun adaya faydası değil zararı dokunmaya başlıyor. Çünkü zamanında müdahale etmediği için, aday bazı temel konularda sahip olduğu bilgileri de unutabiliyor ve bu konuları gereksiz yere tekrar etmek zorunda kalabiliyor. Sonuç olarak, eğitim belli bir sürede tamamlanmalı ve belli bir disiplinle alınmalıdır. Eğitimin fazla uzaması, kayıplara ve bıkkınlığa neden olur.

Bir sorun, iki çözüm: Siz sınavı iki dönemde mi başarmak istiyorsunuz? Eğer düzeyiniz yetersiz ve bu işe ayırabileceğiniz vakit darsa, o zaman hedefinizi iki döneme yaymanızı saygıyla karşılarız. Ancak aynı dersleri iki kez dinlemek zorunda kalacağınız ve aynı soruları tekrar çözeceğiniz için, bu, sizde bir bıkkınlığa neden olabilir. Bazen ekonomik açıdan avantajlı görünen bir eğitim sistemi, insan psikolojisine uymadığı için dezavantaj yaratabilir. Taze bir başlangıç yapmak, yeni kaynaklardan çalışmak ve yeni sorular çözmek insanda daima farklı bir heyecan uyandırır.
Bu arada bir gerçeği de unutmayalım; YDS / E-YDS / YÖKDİL hazırlığının iki döneme yayılmasından kimse hoşlanmaz! Herkes bir dönemde iş bitsin ister. Bunu akılda tutarak, kendinizi tembelliğe alıştırmayınız ve şöyle düşününüz: “Eğer online YDS / E-YDS / YÖKDİL kursunda dersler sadece tek dönem açık kalırsa, dönem sonunda hakkım yanacak.” İşte böyle düşünürseniz, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışır, işi bir döneme sığdırmak için gayret gösterirsiniz. Çünkü bu gayreti kendi geleceğinizden esirgerseniz (yani dersleri zamanında ve düzenli olarak izlemezseniz), paranızın yanacağını ve aynı sıkıntıyı bir dönem daha yaşamak zorunda kalacağınızı bilirsiniz.

www.bademci.com


Sayfa: 1. Dosya <- 2. Dosya